Најдобри држачи за огревно дрво за градината

Колку цените малку оган навечер или имате топло чоколадо покрај огништето во студените зимски денови. За да запалите оган, ви треба дрво. Но, каде ставаме толку многу дрва? Исто така, Постојат многу лавици за дрво дизајнирани и за внатрешна и за надворешна употреба.

Ако барате огревно дрво за украсување на вашиот дом и поставување на огревно дрво за вашиот камин или рерна, ве советувам да продолжите да читате. Talkе зборуваме за најдобрите производители на огревно дрво на пазарот, каде да ги купите и аспектите да се земат предвид.

? Топ 1 - Најдобра продавница за огревно дрво на пазарот?

Ние го истакнуваме овој држач за метални трупци за неговата ниска цена и неговиот прекрасен дизајн на гроздобер. Оваа црна корпа за огревно дрво е изработена од издржлив челик и насликана со електростатска боја. Неговата поддршка е многу стабилна, совршена за редење и на трупци, пелети или брикети. Покрај тоа, таа има практична рачка што го олеснува нејзиниот транспорт. На овој начин е попогодно да се носи огревно дрво на одредено место, како што е рерната или огништето. Во однос на големината, овој држач за трупци се мери приближно 40 x 33 x 38 сантиметри. Составувањето на овој производ е брзо и лесно.

Добрите

Оваа прекрасна корпа за огревно дрво има неколку предности. Прво, мора да ја истакнеме нејзината ниска цена и нејзиниот прекрасен рустикален и гроздобер дизајн. Благодарение на нејзината естетика идеално е да се украси секој дом. Како што веќе споменавме погоре, склопот на овој држач за трупци е едноставен и брз. Оваа прекрасна корпа можеме да ја искористиме и за складирање на други производи, како што се крпи. Друга предност што треба да се потенцира е рачката што ја има, со што се олеснува транспортот на огревно дрво или што и да сакаме да носиме во корпата.

Contras

Единствениот недостаток што го гледаме во ова поле за најавување е неговата мала големина. Не е погоден за складирање на големи количини на огревно дрво, затоа се препорачува да имате друга продавница за дрва што ја исполнува таа функција.

Најдобри дрвосечачи

Денес на пазарот има многу различни модели на држачи за огревно дрво. Разновидноста на дизајни и големини е огромна, затоа можеме да најдеме држачи за огревно дрво кои се совршено прилагодени на нашиот дом и нашиот џеб. Следно ќе зборуваме за шест различни модели за кои сметаме дека се најдобри во моментов на продажба.

Опуштени денови Кошница со огревно дрво со рачки

Списокот го започнуваме со оваа прекрасна корпа за огревно дрво. Таа е идеална и за складирање и за транспорт на дрво или други работи како списанија, весници, книги, итн. Неговиот рустикален дизајн го прави совршен украсен додаток за куќата. Покрај тоа, овој држач за трупци има стабилен држач и е направен од челик. За да биде уште попрактично, овој производ има торба за носење за да го носи дрвото до рерната или огништето, избегнувајќи валкање на облеката или рацете. Оваа торба е изработена од флексибилна ткаенина способна да ја одржува формата. Што се однесува до големината на оваа кутија за огревно дрво, нејзините димензии се 32 x 43,5 x 32 сантиметри.

Опуштени денови Циркуларно складирање на дрво

Продавницата за дрва за која ќе зборуваме сега се издвојува главно по модерниот и рустикален дизајн во исто време. Направен е од отпорен челик и неговиот слој е обложен во прав, што служи за продолжување на неговиот корисен век. Неговата кружна и отворена форма дава многу посебен допир на околината. Затоа, оваа кутија за најавување ви овозможува да ја декорирате околината додека складирате дрво. Има приближни димензии од 65 x 61 x 20 сантиметри во кои може да се стават трупци. Благодарение на нејзината големина, кружниот кутија за внатрешен лог може да се постави и во ограничени простори.

Опуштени денови количка со огревно дрво

Продолжуваме со списокот со оваа количка од Relaxdays. Има димензии од приближно 100 x 41 x 42,5 сантиметри. Овој држач за метален труп има две гумени тркала и шипки за да го турне. А) Да, транспортот на огревно дрво е многу поудобен, лесен и практичен. Направен е од црн челик и неговата структура е робустен, идеален за редење дрвени трупци. Може да издржи максимално оптоварување до шеесет килограми.

Опуштени денови шуми и шуми во шуми

Друга продавница за дрво што треба да се истакне е овој модел, исто така од „Релаксдејс“. Погоден е и за внатрешни и за надворешни простори. Материјалот од кој е направен овој држач за високи трупци е челик отпорен на лесни временски услови. Тој е висок 100 сантиметри, додека ширината е 60 сантиметри, а длабочината достигнува 25 сантиметри. Неговиот отворен дизајн овозможува погодно и лесно достапно складирање и складирање на огревно дрво. Покрај тоа, склопот на овој држач за трупци е прилично лесен и не бара вежба.

Опуштени денови Камин со додатоци за камини

Alsoе разговараме и за друг најавувач на Relaxdays се вклучени додатоци за камин. Овој сет вклучува прашина и четка за чистење на огништето и покер за разгорување на огнот. Сите три додатоци можат да бидат обесени од иста решетка за дрво и се црни со елегантен дизајн. Освен што е корисно за чување трупци на огревно дрво, тој исто така го олеснува транспортот со помош на две тркала. Оваа количка е направена од челик и има околу 81 x 42 x 37 сантиметри.

Држач за затворен трупци CLP Ирвинг изработен од не'рѓосувачки челик

Конечно, ќе го претставиме ова ложиште за внатрешни работи од не'рѓосувачки челик. Тоа е модерна структура чиј дизајн има ефект на пловечко ребро, давајќи посебен шмек на неговата околина. Може да се постави и попречно и вертикално. На прв начин може да се користи дури и како елегантна клупа. Плус, овој ист безвременски дизајн се вклопува во секаков вид стил и дом. За да се зголеми нејзиниот квалитет и издржливост, овој држач за трупци е рачно изработен користејќи ги најдобрите материјали. Во однос на големината, таа има ширина од 50 сантиметри и длабочина од 40 сантиметри, приближно. Во однос на висината, можеме да избереме дали сакаме да биде 100 сантиметри или 150 сантиметри. Исто така е можно да се избере бојата, која би била црна мат или нерѓосувачки челик.

Водич за купување огревно дрво

Откако ќе станеме јасно дека сакаме или ни треба огревно дрво, без разлика дали е за камин, рерна или други работи, постојат низа аспекти што мора да ги земеме предвид пред да набавиме кутија за огревно дрво. Themе зборуваме за нив подолу.

Видови

Прво на сите, каде сакаме да го поставиме полето за најавување? Ако идејата е да се чуваат трупци во градината, мора да се осигураме дека шумата е соодветна за надворешна употреба. Во зависност од материјалот, може да издржи различни временски услови подобро или полошо. Од друга страна, ако нашата идеја е да се направи шума во куќата, можеме да ја искористиме секоја. Општо земено, дрвосечачите во затворени простории имаат тенденција да бидат помали од дрвосечачите на отворено, бидејќи внатре во куќата обично се ставаат малку дрва за огревно дрво. Ова исто така имплицира дека ефтините држачи на трупците се дизајнирани за затворени простори поради нивната мала големина.

материјал

Огромното мнозинство дрвосечачи тие обично се изработени од челик. Некои може да имаат посебни облоги за да го продолжат својот корисен век кога се изложени на елементите. Сепак, можеме да најдеме и држачи за огревно дрво направени од други материјали, како што се ткаенини, дрво или пластика.

Собрание

Општо собранието на држачи за огревно дрво е прилично лесно и брзо, бидејќи тие обично се основни структури. Затоа, може да биде уште полесно отколку да се состави мебел од Икеа. Тоа зависи од моделот и големината, можеби е потребно дупчење, но ретко се случува работите да се искомплицираат.

Капацитет или големина

Внатрешните дрвосечачи обично се релативно мали, бидејќи тие мора да се вклопат во затворен простор и нивната цел е да складираат неколку трупци огревно дрво потребни за камин или оган во рерна. Наместо тоа, Орманите за најавување на отворено имаат тенденција да бидат значително поголеми. Ова е затоа што неговата цел е складирање на големи количини на огревно дрво, што честопати се прави во градините.

цена

Што се однесува до цената на држачите за огревно дрво, тие многу се разликуваат, главно од големината. Колку е поголема, обично е поскапа продавницата за дрва. Поради оваа причина, можеме да најдеме кутии за огревно дрво во затворено за 30 €, додека некои од нив над 700 €. Сепак, имаме голем избор на пазарот, така што можеме да најдеме модели од сите видови и цени.

Каде да ги ставите држачите за огревно дрво?

Постојат дрвени печки и за внатрешни и за надворешни работи

За да ги поставиме надворешните кутии за огревно дрво во градината, мора да избереме област и да ја резервираме за неа, бидејќи тие заземаат значителен простор. Што се однесува до внатрешните лавици за дрво, на практично и често естетско ниво, најдобро место е покрај огништето.

Како да направите домашни кутии за огревно дрво?

Со неколку едноставни палети можете да изградите оригинална барака за складирање огревно дрво, алати или што и да е. За да го направите ова, ние треба само да ги исечеме парчињата потребни за да ги измери структурата и да ги споиме со помош на завртки за заостанување. Потоа треба да го поставите покривот, фиксирајќи го со рамка. Во врска со финишот, можеме да користиме емајл на база на вода, што е многу погодно за на отворено.

Каде да купите

Во моментов има многу места за купување огревно дрво. Подолу ќе именуваме некои од нив.

Амазон

Амазон, најпознатата онлајн платформа денес, нуди многу различни модели на држачи за огревно дрво. Што повеќе, можеме да најдеме многу додатоци за камини.

Лерој Мерлин

Друга опција што ја имаме е да се консултираме со моделите Лерој Мерлин. Таму имаат лавици за огревно дрво изработени од челик, дрво, алуминиум итн. Предност на ова место е тоа имаат на располагање професионалци за какви било прашања што може да ги имаме.

Икеа

Ние исто така можеме да го разгледаме каталогот на Икеа и случајно однесете ни неколку идеи за украсување градината или огништето.

Втора рака

Ако сакаме да заштедиме што е можно повеќе, Ние секогаш можеме да се свртиме кон пазарот на половни производи за да најдеме ефтина продавница за дрво. Сепак, секогаш мора да се осигураме дека производот е во добра состојба и дали структурата може да ја издржи тежината на огревно дрво.

Како што можеме да видиме, можно е да се комбинира практичноста со естетиката. Има држачи за огревно дрво за сите вкусови, простори и џебови. Се надевам дека овој напис е корисен за вас. Не заборавајте да ги споделите вашите искуства во коментарите.