Притаен лавиринт (Mazus reptans)

растение што ја покрива земјата каде што поминува

Можеби изгледа како лага, но многу малку се знае за Мазус рептанс или попознат како притаен лавиринт. Сепак, ние составивме неколку интересни и корисни информации за ова растение во овој напис.

Со знаење повеќе за Мазус рептанс, најверојатно сакате да го одгледувате ова растение во вашата градина и / или да направите природна патека со овој вид што кога ќе цвета, дава одличен поглед и ја прави секоја градина најдобра од сите.

Потекло

слика одблизу на јоргованот цвет наречен Mazus reptans

Како и сите видови на растенија, треба да го знаете неговото место на потекло за да го разберете живеалиштето каде живее и каде е подобро да го имаш. Така, ова растение е родно на Хималаите и по неговото откривање и проучување, беше воведено во Северна Америка.

Карактеристики на Мазус рептанс

Меѓу најзначајните карактеристики и / или карактеристики на ова растение се:

 • Тие обично немаат големи височини откако ќе пораснат целосно. Најмногу ќе достигнат два метра во висина, ако тоа го дозволат условите на животната средина.
 • Неговото лесно размножување се должи на притаеното стебло и неговите корени, кои се вкоренети во нејзините јазли.
 • Неговите лисја имаат тенденција да имаат многу светло зелена боја. кога сонцето сјае на нив, и тие не надминуваат инч во должина.
 • Цветовите се најкарактеристични за растението, бидејќи тие имаат жолта, бела и виолетова боја, што го прави растението да се истакнува каде и да е засадено.
 • Тоа е растение кое се издвојува благодарение на тоа колку може да биде изобилно, и како што се шири.
 • Има овошје чиј ентериер има многу мали семиња.
 • Нејзината цветна сезона е во текот на месецот јуни и јули.
 • Има многу мал повеќегодишен поклопец на растенијата.
 • За време на пролетта, летото и одреден дел од есента, останува живата зелена боја.

Расте и се грижи за растението

Ако внимателно ги погледнете сликите за ова растение на Интернет, ќе разберете дека тоа е растение што мора да го имате во вашата градина, очигледни причини. Една од причините што ќе ви овозможи да размислите за садење, одгледување и грижа за ова растение во вашата градина или градина е неговото лесно одгледување.

Се разбира, широко се препорачува за градини кои бараат мало одржување.. Само имајте на ум земјата каде што ќе ја засадите, бидејќи на растението му треба влажна почва со постојан систем за одводнување.

Од друга страна, не е важно дали ова растение го одгледувате на место каде што сонцето е директно или индиректно на него откако ќе порасне и се шири. На ист начин ќе расте и ќе цвета во јуни и јули, да се биде убава фабрика за тапацир.

Имајте на ум дека не треба да ги засадувате премногу блиску еден до друг, вака треба да имате приближно шест растенија. Оваа корисна информација ќе ви помогне да ги дадете Мазус рептанс el потребен простор за да расте и да се направи тоа многу побрзо.

Што се однесува до грижата за овој вид, не треба постојано да го режеш како со другите растенија. Доброто е што е доволно силно како да бидат поставени и / или растенија на места со пешачки сообраќај.

Имајте на ум дека размножувањето на ова растение се врши преку неговите семиња. Поточно за време на есен и рано време на пролетта, особено ако сакате да ја направите вашата плантажа повидлива и да заземате многу повеќе простор.

Употреби

фабрика за тапацир наречена Mazus reptans

Во медицински аспект, ова растение нема никаква употреба. Бидејќи е повеќегодишен вид, тој обично се користи најмногу за покривање и создавање на еден вид килим на отворени простори или области што сакате брзо да ги покриете. Од останатите, тоа е растение што се користи со украсни мотиви.

Иако ако се користат правилно, тие можат да се користат и / или да се одгледуваат во закрпи со цел да се спречи нивното ширење и да се сместат на одреден простор. Едноставно, секогаш треба да имате предвид дека неговото размножување е малку агресивно и за многу кратко време ќе има голем број на растенија, ако не сте внимателни и не сте во потрага


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.