Најдобри монтажни езерца за вашата градина

Неколку години е многу модерно да се имаат монтажни езерца во градината. Тие прават убави, го зголемуваат чувството на природата и внесуваат мир и спокој во животната средина. Покрај тоа, тие го фаворизираат малиот екосистем што може да биде градината за некои животни и растенија. Поради оваа причина, на пазарот има се повеќе модели и додатоци, некои со природен дизајн, други со модерен дизајн, па дури и некои високи езерца што треба да се постават на терасата или на балконот.

За да имате повеќе информации за монтажните езерца, препорачувам да го прочитате овој напис. Willе зборуваме за најдобрите на пазарот, како да ги купите и каде да ги поставите.. Претворете ја вашата градина во мал рај со езерце.

? Топ 1 - Најдоброто префабрикувано езерце?

Меѓу префабрикуваните резервоари го истакнуваме овој модел Oase 50758. Неговиот капацитет достигнува 80 литри и мери 380 x 780 милиметри. Поради својата мала големина, погоден е дури и за тераси. Направен е од HDPE, што го прави многу робустен и отпорен. Луѓето кои го купиле овој производ биле многу задоволни.

Добрите

Речиси само најдовме предности за ова монтажно езерце. Станува збор за а здрав и робустен дизајн што е лесен за инсталирање. Исто така, цената е одлична за езерце со оваа големина.

Contras

Единствените недостатоци што може да ги претстави оваа монтажна езерце се исти како и сите други: Одржување. При инсталирање на езерце, мора да имаме предвид дека водата мора постојано да се кружи, без оглед на тоа колку е мала. Покрај тоа, мора да се инсталира систем за филтрирање, така што водата останува чиста.

Најдобри монтажни езерца

Освен нашата врвна, на пазарот има и други монтажни езерца. Можеме да ги најдеме во различни големини, дизајни и цени. Следно ќе ги изложиме најдобрите монтажни езерца, прашање е само да го избереме оној што најмногу ни се допаѓа.

Хајснер - Монтажно езерце

Списокот го започнавме со претходно изработено пластично езерце и основен дизајн. Има димензии 58 х 58 х 30 сантиметри и капацитет 70 литри. Поради својата големина, тој е идеален и за езерца или фонтани за градини или за тераса.

Хајснер - езерце и градина со вода

Продолжуваме со префабрикувано езерце чии димензии се 89 х 70 х 11 сантиметри. Неговиот прекрасен дизајн на кафеава карпа ќе и даде многу посебен шмек на градината. Инсталирањето на овој производ е едноставно и има завртка за да може да се монтира црево на секоја обвивка. Покрај тоа, ова монтажно езерце е отпорно на атмосферски влијанија и кршење.

Хајснер 015196-00

Сега го воведуваме моделот Хајснер 015190-00. Ова монтажно езерце се издвојува затоа што е висок, нема ископ за да може да се постави. Така, тоа е прекрасен украсен елемент и за градината и за балконот или терасата. Направен е од полираттан и неговите димензии се 66 х 46 х 70 сантиметри. Покрај тоа, 600 литри пумпа и додатоци се вклучени во цената.

Финка Казарехо - Градинарско езерце

Друг модел што треба да се истакне во оваа листа на монтажни езерца е овој од Finca Casarejo. Направен е од смола и фиберглас, што го прави многу отпорен. Покрај тоа, ова монтажно езерце е отпорно на мраз и ултравиолетови зраци. Во случај на кршење, може да се поправи. Неговата должина е 1,70 метри, додека нејзината ширина е еднаква на еден метар, а длабочината достигнува 0,25 метри. Со овие димензии е способен да држи до 200 литри вода. Да се ​​испразни е едноставно како да се користи пумпа за вадење или отстранување на капачето. Сепак, мора да се има предвид дека и капачето и инсталацијата не се вклучени во цената.

Васеркаскаден - Декоративно градинско езерце

Исто така, сакаме да го споменеме ова прекрасно монтажно езерце во Васеркаскаден. Неговиот дизајн имитира природен камен ќе биде убав во секоја градина. Направен е од пластика засилен со стаклопластика, па затоа е многу отпорен и добро издржува на различните временски услови. Со димензии од 112 х 70 х 31 сантиметри, ова монтажно езерце има капацитет до 100 литри. На естетско ниво, тоа е, без сомнение, едно од најистакнатите монтажни езерца.

Finca Casarejo - Монтажна градина езерце

Конечно, ќе разговараме малку за уште едно монтажно езерце во Финка Касарехос. Овој модел е поголем од претходниот, со што е и нешто поскап. Долг е 2,70 метри, длабок 0,25 метри и широк 1,10 метри. Затоа, неговиот капацитет е вкупно 350 литри вода. Што се однесува до материјалот, како и другиот модел на Finca Casarejos, овој е направен од смола и фиберглас. Благодарение на ова, ова монтажно езерце е отпорно и на ултравиолетово зрачење и на мраз. За да го испразните, можете да користите пумпа за вадење или да го извадите капачето. Сепак, мора да се има предвид дека капачето не е вклучено во цената.

Водич за купување предфабрична езерце

Откако решивме дека сакаме да ја украсиме нашата градина со езерце, Постојат неколку аспекти кои мора да ги земеме предвид. За да изберете добра монтажна езерце што одговара на нашите потреби, препорачливо е да бидете јасни за опциите што ги имаме во врска со материјалите, дизајнот, големината и цената. За да ви помогнеме при изборот, ќе разговараме за овие точки подолу.

материјал

Огромното мнозинство на монтажни езерца обично се направени од полиетилен. Тоа е едноставна пластика за производство и чија цена е многу ниска, со што се подобрува крајната цена на монтажните езерца. Што повеќе, Тој е многу отпорен на текот на времето и временските агенси.

Дизајн

Објавените езерца обично имаат закривени форми со чекори на рабовите. Така, им се даваат различни нивоа на кои можат да се садат разни растенија. Како и да е, во моментов можеме да најдеме правоаголни монтажни езерца, со и без чекори. Овие се одлични ако сакаме помодерен допир во нашата градина или тераса.

Капацитет или големина

Како што се очекуваше, големината и капацитетот на езерцето зависи од тоа што сакаме и просторот што го имаме. Денес постои голема разновидност на понуди на пазарот. Можеме да најдеме монтажни езерца толку мали што можеме да ги поставиме дури и на тераса или балкон. Од друга страна, има монтажни езерца поголеми од кади. Очигледно, колку е поголемо езерцето, толку повеќе ќе чини и толку поголеми се трошоците поврзани со неговото одржување.

цена

Цената ќе зависи главно од големината на монтажното езерце и неговиот дизајн. Може да најдеме некои мали за околу 30 €, додека големите може да надминат 400 €. Исто така, мора да вклучиме дополнителни трошоци за додатоци што можеби ќе ни бидат потребни, како што се пумпи за вода или филтри. Покрај тоа, ако сакаме да се инсталира езерцето, тие ќе ни наплатат за трудот. Сепак, инсталацијата на монтажните езерца е прилично едноставна, така што можеме да го направиме сами без никаков проблем и да заштедиме малку во тој поглед.

Каде да ги ставите монтажните езерца?

Постојат монтажни езерца со закривен или правоаголен дизајн

Ако нашиот сон е да имаме езерце со цел екосистем што работи во него, можеме да го постигнеме денес дури и со малку простор. Во случај кога имаме градина, тоа би било најидеалното и природно место за инсталирање на монтажна езерце. Како и да е, има мали, па дури и високи модели кои не бараат никакво ископување, така што тие се совршено соодветни да ги имаат на тераси или дури и на балкони.

Каде да купите

Toе видиме сега различни опции на места каде што можеме да купиме монтажни езерца. Во моментов тие можат да се купат и преку Интернет и во физички продавници. Што се однесува до моделите, има многу различни, па затоа се препорачува да разгледаме различни складишта и на тој начин да го најдеме идеалното езерце за нас.

Амазон

Големата онлајн платформа на Амазон нуди широк спектар на монтажни езерца и додатоци. Ова е добра опција ако сакаме да видиме различни модели на едно место и да ги донесеме дома. Покрај тоа, ако сме регистрирани во премиерот на Амазон, можеме да ги искористиме неговите предности во многу од производите.

Лерој Мерлин

Познатиот Лерој Мерлин има на продажба неколку модели на монтажни езерца, и мали и големи. Исто така, нуди неопходни и декоративни додатоци што можеме да ги додадеме на набавката. Една од предностите на оваа установа е тоа што може да ве советува професионалец.

Втора рака

Може да бараме и половни монтажни езерца. Во моментов има многу веб-страници и апликации каде луѓето можат да ставаат користени производи на продажба. Иако оваа идеја може да биде привлечна поради пониската цена, мора да видиме дека езерцето е во добра состојба, без никакво кршење, бидејќи секое истекување ќе не остави со празно езерце. За разлика од претходните два случаи, ние немаме никаква гаранција.

Како заклучок можеме да кажеме дека има монтажни езерца за сите видови простори и вкусови. Ако имаме само тераса или балкон, има опции за да можеме да го имаме нашето езерце. Во случај на поседување земја, можеме да се определиме за монтажни модели со природен или модерен дизајн, според нашиот вкус. Се надевам дека овој напис ви помогна да го пронајдете идеалното езерце за вас. Секогаш можете да ни кажете во коментарите како поминала стекнувањето на вашето ново монтажно езерце.