Научете како да дизајнирате јапонска градина

Една од градините кои се најуспешни во последниве години, се јапонски градини. Главната карактеристика на овие градини е дека тие се затворени градини, многу изолирани однадвор, затоа од улица, за да можат да го имаат тој мирен воздух што ги прави толку чудни. Важно е да се напомене дека во јапонските куќи, овие градини обично се наоѓаат на средина, обидувајќи се да личат на тотално засебен свет.

Постојат некои елементи кои се од суштинско значење да се имаат во ова тип на градини, Како на пример карпите, кои се една од основите на овие места, покрај тоа обично се користат оние од вулканско потекло, со различна големина и форма, така што тие и даваат на градината поприроден и оригинален изглед истовремено.

Слично на тоа, ако сакате да дизајнирате градина со карактеристики на јапонска градина, ќе мора да следите некои правила и да користите некои елементи за да добиете совршено место. На пример, Ивакора е местото каде што ќе одат карпите, кои се врзани со јажиња за да се ограничи просторот што го окупираат, и тие мора да бидат поставени природно, така што се чини дека се таму како што природно би се наоѓале.

до го разграничи градинскиот простор, Треба да користите листови хедер или бамбус, жива ограда или кој било друг природен материјал. Запомнете дека јапонската градина ќе изгледа како остров во средината на просторот, ако е многу добро дефинирана и ќе ви овозможи да го користите остатокот од просторот за да создадете други видови градини. Друг многу важен аспект е чакалот, кој мора да има бела боја и мора да се ракетира, така што бранувањата се формираат како да е некој вид патека.

Што се однесува до растенијата, оние што најмногу се користат во овој вид градина се бамбус, азалеа, јапонски јавор, папрати, лилјани, меѓу другите. На ист начин можете да користите мов особено во оние многу влажни подрачја, така што таа останува во многу добра состојба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.