Најдобри косилки

Дали веќе имате посеан тревник? Тогаш треба да знаете дека, од сега па натаму, ќе мора да се грижите за тоа од време на време. Неговото одржување нема да биде тешко, бидејќи во реалноста со повеќе или помалку чести наводнување, редовни придонеси на ѓубриво и поминувајќи од косилка од време на време може да имате многу здрав и убав зелен тепих.

Проблемот доаѓа кога треба да купите, поточно, косилка. Постојат неколку видови и секој е дизајниран да работи добро на тревник со одредени карактеристики. За да избегнете трошење пари на модел што не завршува како вистинскиот за вас, погледнете го нашиот избор додека ги читате советите што ви ги нудиме.

Кои се најдобрите косилки?

Продажба
Ајнхел косилка ...
952 прегледи
Ајнхел косилка ...
 • Прилагодување на висината на сечењето со едно тркало во 3 нивоа
 • Склопувачката шина овозможува складирање на заштеда на простор
 • Кутија за собирање трева исечена 30л
Продажба
Ајнхел GE-EM 1233 -...
1.731 прегледи
Ајнхел GE-EM 1233 -...
 • 5 фази на централно сечење со прилагодување на висината од 20 до 60 мм
 • Вградена рачка за лесна преносливост
 • Преклоплива рачка со функција за брзо ослободување
GRENCUT GLM660X -...
876 прегледи
GRENCUT GLM660X -...
 • Моќен 4-тактен бензински мотор OHV со воздушно ладење од 139cc 5 КС со рачна влечна сила
 • Нож со две острици со дијаметар од 390мм погоден за средни и мали градини
 • Торба за собирање од 35 литри
Ајнхел косилка ...
1.184 прегледи
Ајнхел косилка ...
 • Рачна косилка за трева Einhell gc-hm 300 е робустен и функционален косилка без погон на мотор, со кој тревниците до 150 m² може да се исечат чисто, тивко и на еколошки начин.
 • Вретеното за сечење топчести лежишта е опремено со пет висококвалитетни челични сечила и ширина на сечење 30 см. Прилагодувањето на висината на сечењето со 4 нивоа може да се прилагоди индивидуално од 13мм до 37мм
 • Пластичниот валјак има дијаметар од 45мм. Рачната косилка е опремена со тркала со голема површина кои се нежни кон тревникот. Колектор за трева од 16 литри е отстранлив и лесно се испразнува
Продажба
Дом и градина Бош ...
481 прегледи
Дом и градина Бош ...
 • Косилка за трева ARM 3200: моќна универзална косилка
 • Нуди три поставки за висина на сечење (20-40-60 mm), додека иновативниот чешел за трева овозможува сечење блиску до рабовите покрај ѕидовите и оградите
 • Големата корпа за трева од 31 литри бара помалку празнење, додека моќниот мотор од 1200 W обезбедува косење без напор, дури и при висока трева

Наш избор

Ајнхел GC-HM 30 - Рачна косилка за трева

Ако имате релативно мал тревник, до 150 квадратни метри, со оваа рачна косилка ќе можете да ја имате како што отсекогаш сте посакувале бидејќи можете да ја прилагодите висината на исекот од 15 на 42 мм.

Бидејќи има ширина на сечење од 30 см и резервоар чиј капацитет е 16 литри, за помалку време отколку што мислите дека можете да го имате подготвено. Тешко е 6,46 кг.

Bosch ARM 32 - Електрична косилка

Кога имате тревник од околу 600 квадратни метри, треба да размислите за купување косилка што ја прави работата за одржување полесна и поудобна. И тоа е она што ќе го постигнете со овој модел на Bosch.

Со ширина на сечење од 32 см, и прилагодлива висина од 20 до 60 мм, сечењето на тревникот со него ќе биде скоро како да се шетате. Има резервоар од 31 литар, што е повеќе од доволно за да не мора да бидете многу свесни за тоа, а тежи 6,8 кг.

MTD Smart 395 PO - косилка за бензин

Ако вашиот тревник е многу голем, до 800 квадратни метри, она што ви треба е косилка со која можете да работите помалку или повеќе слободно, како овој модел на МТД што работи со бензин. Откако резервоарот ќе се наполни и со гориво и со масло, можете да го користите подолго време.

Неговата ширина на сечење е 39,5 см, и има прилагодлива висина од 36 до 72 мм. Со вреќа со капацитет од 40 литри, сигурно сакате почесто да го косите тревникот.

Gardena R70Li - Робот косилка за трева

Дали сакате некој или нешто да ви го коси тревникот додека правите други работи? Па, може да престанете да сонувате. Со роботска косилка како Гардена ќе имате спектакуларна градина, и што е поинтересно, без напор бидејќи најдобро се изведува на тревници до 400 квадратни метри.

Неговата висина е прилагодлива од 25 до 46 mm, а работи со литиум-јонска батерија на која needs треба само нешто повеќе од еден час за целосно полнење и 200-метарски периметарски кабел (и двата вклучени). Тежи вкупно 7,5 кг.

Cub Cadet LT2NR92 - Трактор за тревник

Косилка за возење кадет-кадет е идеална алатка за градини од околу 2500 квадратни метри. Тоа ви овозможува да работите на најудобен можен начин: седење на едноделно седиште што можете да го прилагодите надолжно во 4 позиции.

Има ширина на сечење од 92 см, и висина што можете да ја прилагодите од 30 до 95 мм. Стартерот е електричен, а влекот е хидростатички, со двојна педала. Има резервоар за гориво од 3,8 литри и вреќа за собирање трева од 240л. Неговата вкупна тежина е 195 кг.

Кои се предностите и недостатоците на различните видови на косилка за трева?

Како што видовме, постојат неколку видови и многу различни модели. Бидејќи не функционираат сите исто, еве табела со главните карактеристики на секоја, која, се надеваме, ќе биде корисна при избор на едната или другата:

Рачен Електричен Гасолина Роботска косилка Косилка за трева
Моторни - Електричен На гас Работи на батерија Хидростатик или експлозија
Ширина на сечење 30 до 35 см 30 до 35 см 35 до 45мм 20 до 30 см 70 до 100 см
Висина на сечење 10 до 40мм 20 до 60мм 20 до 80мм 20 до 50мм 20 до 95мм
Potencia - 1000-1500W Околу 3000-4000 W Од 20 до 50W 420cc
Нема кабли? Да Зависи од моделот Да Не Да
Капацитет Од 15 до 50л Од 20 до 40л Од 30 до 60л - Од 100 до 300л
Препорачана површина До 200 квадратни метри 150 до 500 квадратни метри 300 до 800 квадратни метри 200 до 2000 квадратни метри  1000-4000 квадратни метри

Рачна косилка за трева

Косичката за раце е добра алатка за мали тревници

Предност

Рачна косилка за трева таа е идеална алатка кога имате мал тревник кој не надминува 200 квадратни метри. Со резервоар од околу 15-50 литри, во зависност од моделот, и ширина на сечење од околу 35 см, можете да извршувате задачи за одржување без премногу напор и со целосна слобода.

Недостатоци

Проблемот со овие видови алатки е што енергијата што е потребна за да функционира доаѓа од вашето сопствено тело; имено, вие сте моторот на рачната косилка за трева. Ова значи дека ако немате многу сила на раката и / или ако имате голем тревник, можете релативно брзо да се заморите.

Електрична косилка

Електричната косилка е добра за да се чува чиста

Предност

Електричната косилка е многу неопходна кога имате тревник од 150 до 500 квадратни метри, бидејќи со него можете да имате совршено исечени рабови. Резервоарот од овој тип на модели е обично од 20 до 40 литри, така што нема да биде потребно да се празнува често. Плус, моторот е доволно моќен за да сече дури и висока трева.

Недостатоци

Иако скоро би можеле да кажете дека овој вид косилка има само добри работи, реалноста е таа капацитетот на вашата торба може да биде мал ако тревникот е голем.

Косилка за бензин

Електричната косилка е добра алатка

Предност

Косилка за бензин ти дава многу слобода. Тоа ви овозможува да имате тревник до 800 квадратни метри на висината што ја сакате и без потреба од кабел. Вие само ги пополнувате резервоарите за бензин и масло и се фаќате за работа. Торбата за собирање трева е од 30 до 60л, во зависност од моделот, па сигурно ќе уживате во одржување на вашиот зелен тепих во добра состојба.

Недостатоци

Проблемот што го имаат овие модели е поврзан со моторот и неговото одржување. Од време на време, маслото мора да се менува, што мора да биде специфично за моторите за косилки, и секогаш обидувајте се да користите ново, чисто гориво, во спротивно, корисниот век на алатката ќе се намали.

Роботска косилка

Роботската косилка е идеална за градини

Предност

Роботската косилка многу е многу интересно кога немате време да го косите тревникот. Работи со батерија што се полни за кратко време (обично за еден час), а додека тој работи, можете да го искористите слободното време да правите други работи. Значи, ако имате рамна градина од околу 200-2000 квадратни метри и сте многу зафатени, без сомнение овој тип на косилка е совршен за вас.

Недостатоци

Моќта е генерално малаЗатоа, неговата употреба на стрмни падини или на тревник со многу висока трева не се препорачува бидејќи може да се оштети.

«]

Косилка за трева

Косечката е за многу големи градини

Предност

Работа со косилка за јавање тоа е совршен изговор да имате градина исто како што сакате од седиштето на возилото. Тој е дизајниран да го изведува најдоброто од многу големи површини, од 1000 до 4000 квадратни метри, така што може да се користи дури и на терени за голф. Резервоарот за собирање трева е околу 200 литри, така што можеби ќе треба да го испразните само кога ќе завршите.

Недостатоци

Одржувањето не е лесно. Кога и да купите алатка или машина, мора да го прочитате упатството, но во случај на тракторот на тревникот, ова читање е поважно ако е можно. Треба да го менувате маслото секој толку често, да проверувате дали и двете сечила, сопирачката и самиот мотор се во совршена состојба; Чувајте го на ладно и суво место, заштитено од сонцето и исчистете го од време на време.

Каде да купите косилка за трева?

Косилката е од суштинско значење за да имате спектакуларна градина

Амазон

На Амазон продаваат сè. Ако зборуваме за косилки, нејзиниот каталог е многу, многу широк, наоѓајќи ги сите видови по различни цени. На пример, можете да набавите рачен за 60 евра, или трактор за тревник за повеќе од 2000 евра. Изборот на еден е лесен, бидејќи Треба само да ја прочитате датотеката со производот и мислењата што ги доби од другите купувачи за да купите и да почекате да ја добиете дома.

Брикодепот

Во Брикодепот имаат мал, но интересен каталог на електрични и бензински косилки. Тие продаваат модели од познати брендови како што е МекКалох, по цени од 69 до 500 евра. За да го стекнете, мора да одите во физичка продавница.

Лерој Мерлин

Во Лерој Мерлин тие имаат многу широк каталог на косилки, кои редовно ги ажурираат. Цените се движат од 49 до 2295 евра, и можете да ги купите или во физичка продавница или преку Интернет.

Wallapop

Во „Валапоп“ тие продаваат производи од втора рака по добри цени. Ако најдете нешто што ви се допаѓа, не двоумете се да побарате од продавачот за повеќе фотографии и / или информации од истото ако сметате дека е потребно.

Се надеваме дека сте успеале да ја пронајдете косилката што најдобро одговара на вашите потреби.