Најдобри растенија за рокерија

Ако имате градина дома, но сметате дека грубиот и повлажен терен во кој се наоѓа му дава неуреден изглед, не грижете се, можете да го користите овој природен начин да му дадете нов и свеж воздух. создаде рокерија. За оние кои не знаат за што зборуваме, алпинеумот е збир од карпи, растенија или други видови елементи, кои служат како украс во нашата градина и и даваат поелегантен допир.

Ако размислувате да го создадете ова украсен елемент во вашата градинаВажно е да имате предвид дека мора да избегнете близина на многу големи дрвја или згради, што може да ги промени размерите или перспективата. На ист начин, важно е да ги земете предвид карактеристиките на карпите, земјата и растенијата што ќе ги формираат овие алпинеуми. Поради оваа причина, денес ви ги донесуваме најсоодветните за вашата градина.

Идеите се дека имате голема фабрика, тоа е импозантно и го привлекува целото внимание, на пример, можете да изберете Кантарион или гениста. Исто така е многу важно да ги земете предвид џуџестите растенија со кои ќе ги декорирате остатокот од алпинеумот. Многу добра опција е алпската роза, алпската хедер, бобинки, меѓу другите.

Општо, најчеста работа е луѓето да избираат алпски растенија, иако тоа ќе зависи и од областа во која живеете, бидејќи во топло и суво време можете да ги поставите оние растенија на кои им треба помалку вода, како што се кактуси, јуки или агавите . Откако ќе го изберете главни постројки за алпинеумиМожете да ги комбинирате со други за да ги надополните и да им дадете допир на боја и природност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.