Одгледување грашок во саксии

Круг грашок од мешунки

Со месецот на октомври, следејќи ги нашите календар за исечоци, ние сме целосно во сезоната на садење грашок. Ова семе за јадење припаѓа на семејството на мешунки. Тој е еден од најстарите зеленчуци во европската култура. Грашок е пронајден во археолошки ископувања стари 9.000 години. Античките Грци и Римјани редовно ги одгледувале и конзумирале.

Постојат различни сорти, сите тие се годишни. За него саксија за цвеќе, подобро изберете ги оние од убиј нискоИли со кружен мешун, од кој се вади грашок, или таканаречен снежен грашок, со нежен мешун, кој се собира кога грашокот е сè уште нежен внатре и се јаде цел. Оние со високи растенија можат да измерат до 3 метри. Оние од ниска шума, не мерат повеќе од еден метар. Затоа тие се можеби најсоодветни за нашите урбани градини.

Грашокот не е пријател на екстремни температури, не ја сака топлината на летото или мразот во зима, многу добро се развива со умерено студено и влажно. Ако замрзне во вашиот локалитет, погодно е да ги заштитите растенијата со пластика.

La сеење Грашокот може да се направи директно или од растение. Треба само да бидете внимателни да ги натопите семето претходната вечер. Имајте на ум дека тоа е растение за качување, па затоа ќе и требаат тутори кои ќе го водат нејзиниот раст. Не е неопходно да се врзува растението со тутор, бидејќи тоа е алпинист и неговите ластари ќе се заплеткаат во него додека расте.

Не е многу продуктивен и му треба многу простор на подот (50 х 50 см) Во мали саксии подобро е да се стават 3 или 4 семиња во центрирана дупка, околу 4 см. На површината. Во жардиниерите, треба да се обидете да ги дистрибуирате според нивната должина, оставајќи 50 см. помеѓу дупките за садење. Putе ставиме 3 или 4 семиња во секоја дупка, од кои, како и секогаш, кога растеме, ќе ги отстраниме садници со најлош изглед, оставајќи само едно од нив. Додека не 'ртат семето, површината мора да се напои секој ден.

Во врска со наводнувањеНе е премногу захтевно, дури претпочита изобилство и распоредени наводнувања, доволно е едно неделно, но пред сè е потребно да се избегне запушување вода. Меѓутоа, кога ќе се отворат првите цвеќиња, ќе ги полеваме поредовно, особено во суво време, така што подлогата останува влажна.

Не ви треба голем придонес од хранливи материиТака, како и остатокот од мешунките, грашокот исто така го поправа атмосферскиот азот.

Willе знаеме дека е време за собирање (помеѓу 3 и 4 месеци од сеидбата), кога, допирајќи ги мешунките, можете да ги видите отечените зрна, но не премногу големи, кои сè уште имаат простор во мешунката. Тие се собираат со помош на едната рака да го држат стеблото, а другата да го повлечат подот. Кога ги собираме првите мешунки, важно е да бидеме редовни во наводнување, не занемарувајќи ја влажноста на подлогата, за да го стимулираме растот на нови.

Во врска со здруженија за одгледување, работи добро со морков, ротквица, зелка и зелена салата. Треба да се избегнува дека тие се совпаѓаат со зеленчук од исто семејство како грав и грав. И совпаѓањето со лук или кромид е штетно.

Иако обично не е засегната од штетници, На лисна вошка, На мувла и прашкаст мувла тие се најчести.

Повеќе информации - Календар за земјоделски култури во октомври, Афида, Најчестите печурки во урбаната градина, Мувла во прав

 

 

 

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.