Одгледување зеленчук во семиња

La сеење семе Може да се направи на различни начини, иако генерално најпрепорачливо и најкористено е да се направи преку семе, што може да биде специфично или едноставно да биде било каков вид сад за одгледување. Специфичните контејнери за правење садници, може да бидат саксии, контејнери со јогурт, послужавници, сливи, меѓу другите.

Полниците Во контејнери може да се прават во кое било време од годината, генерално е важно да обрнеме внимание на видот на зеленчук што ќе го засадиме и климата на областа каде што живееме, бидејќи од таму, можеме да го садиме во едно или друго време од годината. На пример, можеме да ги направиме под закрила за да започнеме некој вид одгледување зеленчук, особено кога ќе пристигне крајот на зимата, бидејќи условите со ниска температура спречуваат семето да се развива надвор. На ист начин, имајте на ум следниве совети за сеење зеленчук во садници во контејнери.

Откако ќе го изберете садот во кој сакате да ги посеете семето, мора да го наполните со подлога од песок и тресет, 50 проценти од едното и 50 проценти од другото. Ако сте одбрале еден лента за ќелииЗа да сеете, запомнете да направите дупка во секој оддел од контејнерот користејќи го прстот или чепкалка за заби и ставете го семето во секоја дупка. Ако, пак, користите друг вид контејнер, мора да ги раширите семето и да ги покриете со многу лесен слој на подлогата.

Се препорачува да го покриете секој од контејнерите со про transparentирна пластика или про transparentирно стакло, со цел да создадете еден вид мини стаклена градина така што влагата може да се задржи и да се чува на соодветна температура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   АНДРЕ dijo

  МНОГУ БЛАГОДАРНО ЗА ВАШИОТ СОВЕТ, Учам од градинарството и секогаш ќе се заложувам за вашиот совет што ми помага многу
  ГОСПОД ВЕ БЛАГОСЛОВИ ВАС