Рециклирани саксии и оригинални места за садење

Колку е фантастично земјиште. Почнувам да го разбирам и споделувам почитувањето кон неа за античките култури. Тоа е како магија: сееш, истураш вода и те храни. Едноставно како тоа. Толку лесно. И ако подоцна вие го обезбедувате отпадот генериран од храната, затвораш совршен круг. Тоа е толку едноставно и толку лесно.

И толку е лесна и толку магична е земјата што има такви кои играат со неа плантар на неочекувани места, во необични предмети, рециклирани како саксии со цвеќиња. И работи. Затоа што на земјата и треба само малку вода и loveубов за да ве врати во живот.

Приложувам колекција на слики што ги собирав при моето патување на Интернет.Оригинални, curубопитни и полни со животни идеи кои ја интегрираат урбаната култура со природниот циклус, враќајќи му на градот мало парче од нашето вистинско живеалиште. Кој ви се допаѓа најмногу? Дали се осмелувате со некој?

Количка за саксии

 

Рециклирани саксии за чај

 

Стол за саксии

 

 

 

 

 

 

 

Повеќе информации - Компостирање и вермикомпостирање: кој да изберам?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јоландабриони 62 dijo

  УБАВО СЕ.

  1.    Ана Валдес dijo

   Благодарам Јоланда. Мило ми е што ви се допаѓа. Прегратка!

 2.   ВЕШТИНСКИ ЕКОСИСТЕМ dijo

  УБАВО Е ДА ЗНАЕ ДЕКА ПРИРОДАТА СЕ ПРЕДВИДУВА КАДЕ КОГА САКА И Е ДЕЛ ОД РАСОТ И ГЕНЕРАТИРА ОДР AИВ ЕКОСИСТЕМ

  1.    Ана Валдес dijo

   Земјата е живот. И тоа е вистина, убаво е да се види како животот се пробива пред сè.