Основни совети за уредување

Уредување

Можете да ангажирате пејзаж или да се охрабрите дизајнирајте ја градината. Ако ја изберете оваа последна патека, ве чека невидена истражувачка авантура во која мора да разгледате неколку прашања.

Првото нешто пред да започнете да ја дизајнирате вашата градина е најдете план за заплетот. Ако е можно, направете неколку фотокопии за да можете да работите на нив. Ако немате план, можете да ги измерите димензиите на градината, а потоа да направите скица со молив.

Од друга страна, запишете во тетратка сè што би сакале да има вашата градина, вклучувајќи сè што сте виделе во градините на пријателите, на јавни простории итн. Интересна практика е да застанете во центарот на градината и да разгледате наоколу замислете форми и големини, агли за мебел, сектори за додавање патеки или осветлување, бои и растенија. Во овој процес, мора да ги земете предвид ставовите и вака ќе морате пред да одлучите каде ќе оди секоја работа земете во предвид каде се наоѓаат прозорците така што најдоброто од градината може да се види одвнатре. Земете ги предвид вашите соседи, ако има згради од страните, како се врти сонцето, кога преовладува сенката.

Многу од овие претходни проценки ќе ви помогнат да го дефинирате стилот на вашата градина. Исто така, можете да разгледате списанија и да нуркате на Интернет за да откриете каков стил на градина сакате. Може да биде класичен или роман, природен или со една нога во вештачко, со езерца или едноставно. Една од тајните за постигнување добри резултати е да се постигне совршена рамнотежа помеѓу формалноста и неформалноста со мешање на аспектите на природната градина со геометриската.

Запомнете да ја земете предвид динамичноста на која било градина: ништо не е статично во тоа бидејќи природата варира во зависност од времето и сезоната. Грмушка може да биде голема или мала, растението може да има разнобојни цвеќиња или само да изгледа зелено. Овие аспекти исто така ќе бидат важни кога размислувате за вашата градина.

Повеќе информации - Дизајн на мала градина

Извор - Инфојардин

Фото - Мис Гарден


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.