Како се сеат расположените семиња?

Расположениот произведува многу семиња

Расположениот е дрво со тропско потекло кое се заљубило во милиони луѓе ширум светот. Иако за жал е во опасност од исчезнување во своето место на потекло (Мадагаскар), тешко е, ако не и невозможно, да престанеме да уживаме во неговата убавина во другите делови на земјината топка. Ова делумно се должи на нејзината убавина, но и на многуте семиња што ги произведува и колку е лесно да се натераат да 'ртат.

Покрај тоа, постои трик како да ги натерате да го направат тоа за многу кратко време. Дали сакате да знаете како да посеете раскошни семиња ставајќи го во пракса? Па ајде да одиме на тоа.

Подгответе се што ќе ви треба

Фламбојанските семиња се кафеави

Слика – Викимедија/G.Mannaerts

Пред да започнете, многу е важно да се подготви се што ќе се користи. За да се засади сјајно, потребно е:

 • Чаша
 • Вода
 • мала цедалка
 • Шкурка
 • Поле за семе: било да е тоа шумски послужавник, саксии, контејнери за млеко или јогурт итн.
 • Специфично земјиште за семиња, како што е она на Цвет
 • Повеќенаменски фунгицид што можете да го купите овде, или алтернативно бакар во прав
 • И топлина, па затоа е пожелно да се сеат во пролет или лето

Дали го имате сето тоа? Така, сега можете да одите на работа.

Засадување раскошни семиња чекор по чекор

Фламбојанските семиња се сеат во пролет

Слика - Фликр / Скот Зона

Семето на раскошен тие се покриени со многу тенок, но и многу тврд проѕирен слој: тој се крши само кога има значителен термички контраст и само ако се влажни. Во нивното природно живеалиште тие немаат премногу проблеми со ртење, но ако не сте на Мадагаскар и сакате сите (или скоро сите) да никнат и за кратко време, ви препорачуваме да го следите ова чекор по чекор:

Малку изматете ги семките со песок

Мора да ја скршиме таа филмска обвивка, а за тоа малку ќе ги избрусиме семките. Инсистирам, малку. Ќе земеме еден, а врвот ќе го брусиме додека не видиме дека ја менува бојата.

Нормално, и во зависност од силата што ја применуваме, доволни се три или четири додавања. Мора да бидеме многу внимателни со ова, затоа што ако песокме повеќе од потребното ќе ги оштетиме и нема да никнат.

Загрејте ја водата во микробранова печка

Следниот чекор е наполнете ја чашата со малку вода и ставете ја во микробранова печка неколку секунди, додека течноста не биде многу жешка. Не треба да врие, но треба да забележиме дека за малку ќе не изгори кога ќе ја допреме чашата.

Потоа, ги ставаме семките во цедалка и ова во чашата за секунда, не повеќе. Потоа, ќе ги внесеме семките во друга чаша со вода, но тоа мора да биде на собна температура. Ќе ги оставиме таму околу 12-24 часа.

Сее семето во семето

По тоа време, време е да се сее семето. Сакам да го правам тоа во шумски сад за семе, бидејќи зафаќа малку простор, но ако сакате, можете да користите тенџериња, контејнери за млеко или јогурт. да навистина, многу е важно да се исчистат доколку претходно биле користени, бидејќи во спротивно може да има спори на габи, вируси и/или бактерии, кои би претставувале опасност за идните раскошни садници.

Наполнете ја семенската кора со подлога, а потоа полевајте ја додека водата не истече од дренажните дупки. Потоа ставете по две семиња во секое тенџере или алвеола и покријте ги со тенок слој подлога, доволно за да не бидат изложени на директна сончева светлина.

нанесете фунгицид

Со цел да се заштитат од габи, кои се микроорганизми кои можат да ги убијат доколку не се преземат мерки навреме, најдобро е да ги третирате со фунгицид со спреј, или алтернативно бакар во прав.

Ако се одлучите за првото, мора добро да го навлажнете семето, а ако напротив користите бакар, треба да го додадете како да ставате сол во салатата. Третманот повторувајте го на секои 15 дена, отсега додека растенијата наполнат една година.

После нега

Лисјата на раскошот се зелени

Слика - Викимедија / Кшиштоф Голик

Веќе ги имаме засадено раскошните семиња, а што сега? Па, сега е време да бидете трпеливи. За да никнат, нешто што ќе го направат по 2 до 4 недели, им требаат високи температури (најмалку 20ºC). Покрај тоа, многу е важно семето да се постави на сончево место за растенијата да растат нормално.

Покрај тоа, ќе треба одвреме-навреме да полеваме, фрлајќи ја водата на земјаникогаш на растенијата. Тоа ќе го правиме кога ќе видиме дека земјата е речиси суво, односно горе-долу три-четири пати неделно во текот на летото и еднаш или двапати неделно кога температурите се пониски.

Флорес
Поврзана статија:
Првата година од животот на Flamboyant

Кога котиледоните ќе паднат, односно првите две неподелени ливчиња кои никнуваат кога ќе ртат, можеме да почнеме да ги плаќаме со течно ѓубриво или ѓубриво, како гвано или универзална, следејќи ги упатствата наведени на пакувањето од производителот. И штом корените ќе излезат од дренажните дупки, ќе ги засадиме во поголеми саксии со универзална почва за саксии.

Ако живеете во област каде што има мразови, не двоумете се да ги заштитите вашите дрвја во затворен простор штом температурите паднат под 10ºC. Однесете ги во просторија каде што има многу светлина и ставете ги подалеку од провев.

Каде да купите раскошни семиња?

Од тука можете да добиете семиња по добра цена. Не ги пропуштајте:

Уживајте во вашиот раскошен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.