Растенија за разубавување на балконот

Балкон

Дали имате балкон и не знаете какви растенија да поставите? Ако е така, имате среќа. Денес ќе разговараме за најсоодветни растенија за разубавување на балконот, и да може да ужива во него како никогаш порано. И, има многу што можете да ги ставите во овој агол од вашиот дом.

Така, дури и ако немате поле каде да ги имате своите цвеќиња, Можете исто така да ги имате без компликации со советот што ќе ви го дадам.

Диморфотека

Соодветни растенија

Во зависност од вкупната површина на балконот, и пред сè од неговата локација, можете да ставите некои растенија или други. Најмногу препорачани се:

-Балкони со многу сонце

 • Кактуси и сите видови сукуленти
 • Цветни растенија (диморфни, газани, здравец, грмушки од роза)
 • Грмушки како што се Полигала, рузмарин, Вибурнум, ловор, Хибискус
 • Булбозни растенија
 • Алпинисти како бугенвилја, јасмин, Пасифлора

-Балкони со делумна нијанса (со неколку часа директна светлина или со малку светлина)

 • Растенија како што се аспидистра, азалеа, рододендрон
 • Мали палми, како што е Камаедореа
 • Ако времето е топло, можете да ставите и Калатеас и крутони
 • Јавори како Acer palmatum »Атропурпурум»
 • Качување како бршлен

Пелагониум

Нега

Грижата што им е потребна ќе варира во зависност од видот. Како општо правило можеме да кажеме дека растенијата што имаат украсен цвет треба да имаат најмалку пет часа директна светлина за да можат да се развиваат правилно, во спротивно би произвеле малку цвеќиња или тие не би биле целосно здрави.

За кактуси и сукуленти ќе биде потребно да се користи подлога што во голема мера ја олеснува дренажата.. Добра мешавина може да биде 60% перлит и 40% црн тресет. Но, има и такви кои користат вулканска карпа (во форма на чакал) со малку тресет, па дури и перлит и 50% вермикулит.

Многу е препорачливо отстранете го вишокот вода по 30 минути по наводнување. Ова ќе спречи корените да останат преплавени предолго, нешто што може да претставува проблем за здравјето на растението.

исто така, важно е да се плати, што треба да се направи во вегетативниот период, односно од пролет до есен, така што вашите растенија да изгледаат здрави и убави во текот на целата година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.