Како да изберете шатор за одгледување?

Дали сакате да имате можност да ја искористите сезоната, или дури и да ја предвидите? Одгледувањето на сопствена храна е едно од најдобрите и најпродуктивните искуства што секој може да ги доживее, без оглед на тоа дали тие имаат или не надворешен простор во кој ќе ги имаат овие растенија. За да го направите ова, сè што ви треба е а расте шатор.

Можно е овој „мебел“ да се однесува на светот на канабисот, но вистината е дека можете да имате какво било растение таму со сигурност и да гарантирате дека ќе расте добро, нешто што е несомнено многу важно, особено кога станува збор за одгледување на јадење растенија. Но, Како да изберете еден?

Избор на најдобри модели

Дали се осмелувате да одгледувате свои растенија во шатор за растење? Ако е така, погледнете ги овие модели што ви ги препорачуваме:

Култибокс

Станува збор за релативно мал модел на гардероба, чии димензии се 80 x 80 x 160 сантиметри, поради што може да се чува во секоја просторија. Направен е од висококвалитетна рефлектирачка ткаенина и е погоден за одгледување на растенија во саксии со земја, како и за хидропоника.

Не се пронајдени производи

ТРАФИКА

Тоа е висококвалитетен ормар со димензии 60 x 60 x 160 сантиметри, идеален за одгледување во затворени простории. Ткаенината е густа најлон, многу отпорна на солзи. Има врата од предната страна, и прозорец што служи како вентилација, така што вашите растенија ќе бидат многу удобни во него.

Хииндор

Тоа е многу интересен шатор за одгледување, со димензии 80 x 80 x 160 сантиметри. Неговата структура е изработена од метал, а ткаенината е изработена од висококвалитетен и отпорен полиестер. Покрај тоа, спречува да избега светлината, топлината и мирисот од внатрешноста, така што не мора да се грижите за нешто.

ВИТАС

Шаторот за одгледување VITAS е модел кој има неколку прегради за оваа намена. Неговите димензии се 240 х 120 х 120 сантиметри, а структурата е изработена од метал, покриена со платно што ја блокира светлината од внатрешноста спречувајќи да се изгасне. Има и послужавник што може да се отстрани за да може лесно да се исчисти.

Supacrop - комплет за одгледување во затворени простории

Ако ви треба комплетен комплет за одгледување во затворени простории со одлична вредност на парите, го препорачуваме овој модел. Неговите димензии се 145 х 145 х 200 сантиметри, и има отпорна и рефлектирачка ткаенина. Како да не е доволно, има сијалица SHP 600W, макари со сопирачка, вентилатор, дигитален тајмер, 16 квадратни саксии од 7 х 7 сантиметри, 16 Jифи влошки, 250 милиметарска мерна чаша ... Накратко, сè што треба и повеќе за навистина да уживате во одгледувањето на вашите растенија.

Нашата препорака

Да се ​​купи шатор за одгледување не е одлука што треба да се донесе без брзање, бидејќи иако е точно дека постојат одредени доста ефтини модели, исто така е точно дека нивните цени не се исти со оние што имаат, на пример, саксии или која било друга алатка. што е потребно за одгледување на растенија. Затоа, ако сакате да знаете која ви ја препорачуваме пред другите, несомнено е ова:

Добрите

  • Тој е робустен и отпорен. Неговата структура е изработена од метал, а полиестерската ткаенина со двојни шевови што ја чува светлината, топлината и мирисот внатре.
  • Одразува 100% од светлината внатре, со што се зголемува неговиот интензитет, помагајќи им на растенијата да напредуваат подобро.
  • Има послужавник што може да се отстрани за поудобно чистење.
  • Неговите димензии се како што следува: 80 x 80 x 160 сантиметри, за да можете да одгледувате широк спектар на цвеќиња, билки, растенија за јадење итн.

Contras

  • Додатоците што се прецизни за одгледување, како што се ламба или вентилатор, не се вклучени.
  • Вредноста за парите е многу добра, но вистина е дека со текот на времето, и поради нивната употреба, патентите можат да престанат да работат правилно.

Што е шатор за одгледување и за што служи?

Шатор за одгледување ќе ви помогне да одгледувате широк спектар на растенија

Растечки шатор, како што сугерира неговото име, е плакар дизајниран да расте растенија внатре. Неговата структура обично се прави со метални столпчиња, покриени со полиестерска или најлонска ткаенина. Исто така, нормално е што има влезна врата и барем еден прозорец за вентилација.

Некои поцелосни модели имаат неколку прегради, иако овие се препорачуваат само кога ќе одгледувате голем број на растенија и / или имате прилично голема просторија. Причината е што нивните димензии се обично големи, долги најмалку 2 метри со ширина од 1 метар и високи 1,4 метри.

Но, во спротивно, тоа е одлична опција за унапредување на сезоната на растење на многу растенија, вклучително и за јадење.

Водич за одгледување шатори за купување

Растечките шатори се идеален мебел за одгледување на многу растенија

Не брзајте со купувањето. Кога одлучувате да купите гардероба од овој тип, важно е да бидете јасни што сакате да постигнете со неа. Поради оваа причина, потребно е да ги решите сите сомнежи што ги имате, како што се овие:

Мал или голем?

Dependе зависи од просторот што го имате, бројот на растенија што сакате да ги одгледувате и од вашиот буџет. На пример, ако немате многу простор, со плакар 80 х 80 х 160 сантиметри, па дури и помалку, може да имате десетина саксии со дијаметар од 10 сантиметри. Но ако имате доволно простор и имате намера да пораснете многу повеќе, тогаш не двоумете се и изберете поголем плакар.

Со прегради или без?

Преградите се идеални за да можат да се групираат растенијата во зависност од тоа во која фаза од нивниот развој (раст / цветни) се, на пример. Затоа Ако имате намера да одгледувате многу растенија, можеби повеќе ве интересира плакар со прегради.

Комплетен комплет или само шатор за одгледување?

Повторно, парите ќе зборуваат. И дали е тоа Комплетен комплет за квалитет може да чини минимум 200 евра, додека шатор за одгледување, најевтиниот, чини околу 40-50 евра.. Дали вреди да се потрошат 200 евра? Па, ако немате ништо во моментот и / или сакате да ги имате сите неопходни додатоци, дефинитивно вреди. Но, ако она што го сакате е да ги набавите тие додатоци малку по малку, или ако веќе ги имате, тогаш само купувањето гардероба ќе биде повеќе од доволно.

Цена?

Цената, како што рековме, ќе варира многу, во зависност од димензиите, особено. Толку многу што, Додека малиот може да чини околу 70 евра, долг 2 метри може да чини повеќе од 100 евра. Покрај тоа, ако она што го сакате е комплетен комплет, тогаш таа цена расте и може да достигне 200, 300, па дури и 400 евра. Значи, тоа ќе зависи од вашиот буџет, можете да изберете еден или друг.

Кое е одржувањето на шаторот за одгледување?

Бидејќи тоа е место каде што ќе се чуваат растенијата и имајќи предвид дека станува збор за живи организми кои можат да бидат ранливи на штетници и болести, многу е важно да се чисти толку често за да нема проблеми. Бидејќи, треба да го исчистите ентериерот со крпа, вода и неколку капки сапун за садови и да го исушите многу добро.

Многу е важно да се осигурате дека сапунот не доаѓа во контакт со растенијата во кое било време, бидејќи во спротивно може да имаат проблеми. Ако наместо да користите машина за миење садови, претпочитате да користите нешто друго, препорачуваме еколошки инсектицид како на пр сапун од калиум (на распродажба овде).

Каде да купите шатор за одгледување?

Ако сте решиле да купите, можете да го купите од овие страници:

Амазон

На Амазон тие продаваат неколку модели на шатори за одгледување, со различни големини и цени. Да се ​​добие еден од мрежата е многу лесно, бидејќи бидејќи можете да оставите прегледи по купувањето, можете да бидете смирени од првиот момент. Тоа е повеќе, Кога ќе одлучите за еден, само треба да го додадете во количката, да платите и да почекате да го примите дома.

Икеа

Икеа понекогаш продава растечки шатори, но најверојатно ќе најдете додатоци како што се ЛЕД светла, послужавници, полиња за семе, итн., отколку ормани. Како и да е, ако одите во физичка продавница, секогаш можете да прашате.

Втора рака

Во порталите како што се „Сегундамано“ или „Миланунсиос“, како и во некои апликации за продажба на производи помеѓу физички лица, можно е да се најдат ормани за растење. Но, ако ве интересира нешто, не двоумете се да го прашате продавачот за какви било прашања, и да се сретне со него за да го види плакарот. Ова ќе ви помогне да бидете сигурни дека е во добра состојба.

Се надеваме дека го најдовте шаторот за одгледување што го баравте. Среќно одгледување!