Најдобра рачна косилка за трева

Ако имате трева во вашата градина, сигурно веќе сте уживале во безброј прилики и радост е да можете да легнете на овој прекрасен зелен тепих или да славите, на пример, роденден под сенката на дрво. Но ако не се грижите за тревата, таа ќе расте и ќе расте, станувајќи она што аматерските градинари понекогаш го нарекуваат „џунгла“, правејќи го она што порано изгледаше убаво, сега станува диво, губејќи ја хармонијата што ја имаше некогаш.

Што да направите за да се воспостави ред? Па, тоа е многу едноставно: набавете алатка што ја сече тревата. Ако сакате да одите лесно, ако не сакате да вложите премногу време во неговото одржување и / или ако барате економичен, совршено решение за вас е рачна косилка за трева.

Наша препорака за најдобра косилка за прошетка

Ако требаше да избереме еден, не би размислувале многу за тоа. Овој модел е оној што го најдовме најинтересен:

Предност

 • Има прилагодлива висина на сечење од 15 до 35 мм за да можете да ја имате тревата пократка или повисока според вашите желби, благодарение и на неговите пет сечила.
 • Ширината на сечењето е 40 см; Со други зборови, работната површина ќе биде широка, а времето минато во косење на тревникот ќе биде минимално.
 • Капацитетот на торбата е 27 литри. Нема да мора да го празнувате на два пати.
 • Совршен за површина на тревник до 250 квадратни метри.
 • Тркалата се големи, со што се избегнува преголем притисок врз тревата.
 • Тој е релативно лесен и лесен за носење, тежок 7 кг.
 • Цената е многу економична.

Недостатоци

 • Самиот модел може да биде одличен кога имате мал тревник.
 • Треба да ги прочитате и следите упатствата за собранието за да не се појават подоцнежни проблеми.
 • Тоа е за повеќе или помалку честа употреба.

Кои се најдобрите рачни косилки за трева?

Ајнхел косилка ...
2.175 прегледи
Ајнхел косилка ...
 • Рачна косилка за трева Einhell gc-hm 300 е робустен и функционален косилка без погон на мотор, со кој тревниците до 150 m² може да се исечат чисто, тивко и на еколошки начин.
 • Вретеното за сечење топчести лежишта е опремено со пет висококвалитетни челични сечила и ширина на сечење 30 см. Прилагодувањето на висината на сечењето со 4 нивоа може да се прилагоди индивидуално од 13мм до 37мм
 • Пластичниот валјак има дијаметар од 45мм. Рачната косилка е опремена со тркала со голема површина кои се нежни кон тревникот. Колектор за трева од 16 литри е отстранлив и лесно се испразнува
Ајнхел GE-HM 28 S -...
927 прегледи
Ајнхел GE-HM 28 S -...
 • Технологија на сечење без контакт, тивко и ниска потрошувачка
 • Вретено за сечење со топчести лежишта со 5 висококвалитетни челични сечила
 • Високо квалитетни челични прецизни сечила за сечење
Ајнхел GC-EM 1030/1 -...
2.929 прегледи
Ајнхел GC-EM 1030/1 -...
 • Високи перформанси за детални работи за сечење благодарение на неговиот моќен јаглероден мотор брз почеток
 • Лесна и пригодна косачка благодарение на нејзините големи тркала, особено нежна за тревата и цврста и квалитетна пластика
 • Специјално задно празнење за високо ниво на собирање на вреќата за собирање
Дом и градина Бош ...
687 прегледи
Дом и градина Бош ...
 • Вклучува: AHM 30 рачна косилка за трева
 • AHM 30 Рачна косилка за трева - попрецизни сечења за косилка за сечење ножици
 • Едноставно: брзо и практично сечење на мали површини со тревници
Бош - АХМ -...
132 прегледи
Бош - АХМ -...
 • Едноставно, брзо и лесно сечење на мали површини
 • Практично, прилагодување на намалување на прилагодување на кликнување без алатки
 • Ефикасен систем за сечење цилиндри со 5 криви спирални сечила од зацврстен челик

Телехника за градина Елем

Многу интересен модел, со ширина на сечење од 30 сантиметри и прилагодлива висина од 12 до 45 мм, што ќе ви овозможи повторно да ја имате тревата за која сте сонувале.

Покрај тоа, може да собере до 16 литри трева, што го прави идеален за мали градини. И бидејќи тежи 4,9 кг, носењето е многу лесно.

АЛ-КО

Рачната косилка за трева АЛ-КО е специјално дизајнирана за градини со мала површина, не повеќе од 150 квадратни метри. Сечењето е прилагодливо, од 12 до 45 mm, за да можете да го имате тревникот на саканата висина, како да го сечете со ножици.

Неговата тежина е 7,5 кг, така што користењето ќе биде многу удобно.

Штука 5030

Едноставен за употреба и за ракување. Неговата ширина на сечење е 30 см, и овозможува прилагодување на висината на сечењето помеѓу 10 и 36 мм. Бидејќи има корпа со капацитет од 15 литри, многу се препорачува за мали области и умерена употреба.

Лесен за носење, бидејќи неговиот дизајн е ергономски и тежи 7 кг.

Бош АХМ

Оваа косилка ќе биде многу корисна ако градината е мала. Цилиндарот е со пет сечила и има заден валјак, со што се обезбедува совршено сечење. Неговата ширина на сечење е 38 сантиметри, а висината на сечењето може да ја прилагодите од 15 на 43 мм.

Исто така, купето има капацитет од 25 литри, а вкупната тежина е само 10 кг.

Gardena

Силно се препорачува за површини до 150 квадратни метри. Косилка со спирала со ширина на сечење од 33 сантиметри, и прилагодлива висина од 12 до 42 мм.

Лесно се чисти, бидејќи цилиндерот не лепи не спречува лепење на тревата, во случај да е влажна, и не чини скоро ништо за носење кога тежи 10 кг.

Ајнхел ГЕ-ХМ

Дали имате градина со средна големина, со површина до 250 квадратни метри? Овој модел има големи тркала и купе со капацитет од 26 литри. Неговата ширина на сечење е 38 см, а висината од 13 до 38 мм.

Ако зборуваме за нејзината тежина, таа е 8,35 кг, така што удобноста е обезбедена.

Водич за купување рачна косилка за трева

Упатство за рачно купување косилка за трева

Видовме неколку модели и, иако сите имаат повеќе или помалку исти карактеристики, секој е специфичен за одредена површина на тревникот, или едниот е потежок од другиот, или има оддел со поголем или помал капацитет од другите,. .. Како знаете кој е најдобар за вас?

Така што набавката е навистина вистинската, подолу ќе ви понудиме многу совети за кои се надеваме дека ќе ви бидат многу корисни:

Ширина и висина на сечење

Дали сакате ниска трева или малку висока? Препорачуваме ширината да биде најмалку 30 сантиметри, а висината да биде прилагодлива. Причината? Секој пат ќе работите повеќе или помалку широка површина, освен тоа што можете да ја пресечете до висината што ја сакате. Имајќи го ова на ум, одржувањето на тревникот добро исечено ќе ви одземе краток временски период, секако во зависност од површината на истиот ќе биде повеќе или помалку. Колку е поголема, не двоумете се да добиете модел со најширока можна ширина.

Тежина на косилка

Иако сите модели имаат тркала, нешто што несомнено ја прави работата многу удобна, вреди да се обрне внимание на нивната тежина. Така, ако сте како мене личност која нема премногу сила во рацете 🙂, ќе биде подобро за вас да носите косилка што не тежи премногу. Сега, треба да го имате предвид тоа косилка за светло ќе има помал оддел, и затоа ќе биде дизајниран за мали области, до 100-150 квадратни метри.

Површина на тревникот

Тревник од 50 квадратни метри не е ист со друг од 300. Во зависност од неговата површина, ќе мора да изберете еден или друг модел на косилка, бидејќи оние што се поголеми, со поголемо наоѓалиште на трева, се повеќе дизајнирани за големи површини отколку за мали. Ова не значи дека не можете да ги купите ако имате прилично мал тревник, но вистина е дека ако го сторите тоа, ќе потрошите многу повеќе пари отколку што би потрошиле ако купите модел погоден за вашите потреби.

Цена за косилка

Горенаведеното ме носи до цената. Колкав е вашиот буџет? Моделите што ви ги прикажавме овде се прилично ефтини, со многу добра вредност за парите. Ова е многу важно. Не мора да купувате рачна косилка за трева без претходно да ги прочитате карактеристикитеПа дури и кога е можно, не боли да ги разгледаме мислењата на другите купувачи. Информирај Сè на сè, ќе добиете модел во вашиот дом кој ќе ви служи со години.

Кое е одржувањето на рачната косилка за трева?

Рачно одржување на косилка за трева

Неопходно е да издржите сè додека треба да трае исчистете по секоја употреба. Затоа, треба да ја испразните вреќата од тревата (можете да го искористите ова и да направите компост), а со подлога за чистење, вода и неколку капки машина за миење садови отстранете ја преостанатата нечистотија. Кога ќе завршите, исплакнете и исушете го темелно, темелно.

Од друга страна исто така мора да ги изострувате ножевите секој толку често. Нормално, тоа е обично еднаш на секои три или четири месеци, но ако забележите дека рачната косилка се сече помалку, ве советуваме да ги вадите ножевите со соодветни алатки (во зависност од моделот, често со само клуч можете добро да ги извадите завртките ) и однесете ги да се изостри.

Важно: ако се многу истрошени, купете нови. Со ова можете и понатаму безбедно да уживате во вашата рачна косилка за трева.

Каде да купам?

Каде да ги купите најдобрите рачни косилки

Вашата рачна косилка за трева може да ја купите на кое било од овие места:

Амазон

На Амазон Тие имаат широк каталог на рачни косилки, по различни цени. Ги има за помалку од 50 € и за повеќе од 100 €. Купувачите имаат можност да ги споделат своите мислења за моделите што ги стекнуваат, нешто што ќе ви помогне да го изберете оној што ве интересира, да платите и да почекате да го добиете дома.

Fiskars

Во „Фискарс“ тие имаат низа производи за нега и одржување на тревникот, но вистината е дека тие немаат многу врска со косилки. Иако мора да се каже дека нивните датотеки се многу комплетни, дозволувајќи му на потенцијалниот купувач да ги знае сите детали на моделите.

Лерој Мерлин

Во Лерој Тие имаат прилично широк каталог на косилки по цени што се движат од многу ефтини (49,95 €) до најскапи со цена поголема од 2000 евра. Но, од прирачници тие имаат само два, кои можете да купите директно од нивната онлајн продавница.

Лидл

Во „Лидл“ тие понекогаш продаваат квалитетни косилки за одење, за околу 50-70 евра. Но мора да бидете внимателни кон нивниот билтенБидејќи тие се производи што ги имаат неколку пати во текот на целата година, тие имаат тенденција брзо да останат без залиха.

Со добиениот совет, се надеваме дека ќе го најдете моделот на рачна косилка што ќе ви го олесни животот во градината.

Доколку сакате, можете да ги разгледате и најдобрите модели на:

Друга работа што можете да направите е да откриете нашиот избор на најдобри косилки хациендо кликнете овде.

? Која е предноста на рачната косилка за трева?

Иако сите косилки имаат заедничка функција (сечење трева), прирачниците се карактеризираат со тоа што се поевтини и бараат малку одржување.

? Која марка на рачна косилка за трева е подобра?

Наоѓаме од брендот Lidl, Ainhell, Husqvarna или Fiskars. Сепак, препорачуваме да ги видите разликите во секоја од нив, бидејќи сите тие имаат добрите и лошите страни.

? Колку чини рачна косилка за трева?

Иако зависи од нејзината моќ, отпорност и репутација на брендот, цените обично се движат помеѓу 50-100 €.

? Дали вреди да се купи рачна косилка за трева?

Се разбира да. Но, запомнете да се грижите за тоа, така што неговиот корисен век е продолжен: исчистете го со секоја употреба и изостри ги ножевите.