Најдобра роботска косилка

Дали сакате тревата да се исече? Несомнено, ова е еден од оние моменти кога можете многу да уживате во оваа област на градината, бидејќи тоа е задача што станува многу пријатна дури и во најжешката сезона во годината, бидејќи можете да ја контролирате дури и со вашиот мобилен телефон.

Сега може да имате грижа за вашиот зелен тепих со роботска косилка, но не било која, туку и со една што однапред ќе знаете дека е со многу добар квалитет.

Нашата препорака

Видовме неколку многу интересни модели, но ако сакате да знаете кој ви препорачуваме најмногу, ова е:

Предност

 • Таа е идеална за тревници од 350 квадратни метри
 • Вклучува 100 метар периметарски кабел и литиум-јонска батерија
 • Се наплатува за само 45 минути
 • Тревата што ја сечете е рамномерно распоредена
 • По првото мапирање, системот „Индего“ ќе препорача програма погодна за големината на вашиот тревник.
 • Молчи

Недостатоци

 • Не може да се контролира преку мобилен телефон
 • Земајќи ја предвид препорачаната површина на тревникот, оваа роботска косилка не може да биде соодветна за вас
 • Мора да го чувате заштитен од дожд

Најдобри модели на роботски косилки

Gardena SILENO минимум 250...
1.003 прегледи
Gardena SILENO минимум 250...
 • Целосно поврзување: Gardena интуитивна апликација Bluetooth (потребна е онлајн регистрација) за лесна инсталација и лесно ракување: SILENO minimo може да се ракува на растојание до 10 m
 • Pro-silent: со само 57 dB(A) е најтивок во својата класа и затоа никому не му пречи при сечењето
 • Прецизна вештачка интелигенција: искусен прелистувач кој управува со тесните премини и тесните агли благодарение на функцијата CorridorCut
Дворска сила EasyMow260 -...
264 прегледи
Дворска сила EasyMow260 -...
 • Литиум-јонски ќелии со моќна батерија од 20 V 2,0 Ah. Ширина на сечење: 160 мм. Висина на сечење: 20мм-55мм (3 нивоа)
 • Функција за отсекување на рабовите за да ја одржува градината уредна и уредна
 • Лесен за употреба и едноставен за ракување за да се овозможи многу лесно ракување при поставување на времето.
Продажба
Косилка за трева Bosch Robot ...
950 прегледи
Косилка за трева Bosch Robot ...
 • Систематско и брзо: технологијата на логиката црта рамнини на тревникот и овозможува ефикасно сечење во паралелни линии за помалку време
 • Управување со тесни пресеци: оптимално за делови до ширина до 75 см помеѓу кабли (нема потреба од употреба на жица за водење)
 • Функција за автоматски календар: обврската за автоматско пресметување автоматски пресметува програма за сечење, оптимизирана за големината на вашиот тревник
Роботска косилка за трева UYZ...
 • ★ Лесен и лесен продолжен столб може да се користи за средување на тешко достапни места како дрвја.
 • ★ Debris Shield може да обезбеди дополнителна безбедност и тримерот беше трансформиран во моќни тримери и тримери за рабовите на тревата.
 • ★ ергономски дизајниран за едноставна и лесна употреба во вашата градина
Greenworks Optimow...
52 прегледи
Greenworks Optimow...
 • ВИСОКИ ПЕРФОРМАНСИ И СИБОРНИ – Идеални за тревници до 500 m2 (средна големина) дури и со наклон, само поставете ја и вклучете ја косилката и таа тивко ќе ги сече врвовите на тревникот секој ден за да биде совршен, автоматски се полни меѓу сечењата.
 • ПОЗЕЛЕН, ПОБЈАСЕН тревник И ПОВЕЌЕ СЛОБОДНО ВРЕМЕ – Ослободете се од косење, вашата автоматска косилка сече неколку милиметри и ги остава исечоците на земја, обезбедувајќи влага и хранливи материи за бујна и здрав раст
 • ЛЕСНО ЗА ПОСТАВУВАЊЕ – Поставете ја водичката жица околу работ на тревникот, прицврстете ја со штипки, додајте ја станицата за полнење, поврзете се со апликацијата на вашиот мобилен телефон за точно да ги контролирате исечоците на автономната косилка, без потреба од Wi-Fi

Robomow PRD9000YG

Ако барате робот со добра вредност на парите со кој ќе имате совршено негуван тревник додека времето го поминувате на други работи, ова е модел што ќе ве интересира. Неговиот дизајн е солиден и компактен, идеален за работни тревници до 300 квадратни метри.

Тешко е само 13,7 кг, и речиси и да не прави бучава (69 dB), така што воопшто нема да ве вознемирува доколку имате планирано настан на вашата страница тој ден.

YARDFORCE SA600H

Ова е модел со многу сигурна изведба, кој има многу практичен екран на допир бидејќи од него можете да го програмирате денот кога сакате да го ставите во функција. Освен тоа, ако вашиот тревник има наклон, не треба да се грижите: тој ќе работи исто толку добро, дури и ако има наклон до 50%!

Тешко е 8,5 кг и емитува звук од 75 dB, така што ќе можете да имате тревник до 450 квадратни метри исто како што секогаш посакувавте со малку напор.

Worx WR101SI.1

Роботска косилка направена така што и најтесните области на вашиот зелен тепих се совршени. Тоа е она што е Worx WR101SI.1. Има сензор за дожд, можете да го контролирате од вашиот мобилен… што повеќе може да побарате?

Неговата тежина е 7,4 кг, а испушта звук од 68dB. Без сомнение, тоа е модел дизајниран да работи тревници до 450 квадратни метри без да го вознемирува семејството.

ГАРДЕНА Робот косилка за тревници R40Li

Дали живеете во област каде врне често или неочекувано? Ако е така, треба да побарате роботска косилка која ќе му се спротивстави, за подоцна да нема изненадувања, како што е R40Li од Гардена, кој е идеален за тревници чија површина е до 400 квадратни метри.

Со тежина од 7,4 кг и многу тивок (само 58 dB), тоа е опција да се разгледа, бидејќи работи дури и на падини до 25%.

МекКалох Роб Р1000

Ако она што го барате е робот што е способен да одржува многу обемни тревници до 1000 квадратни метри, а има елегантен дизајн, со овој модел ќе можете да уживате во вашата градина како никогаш порано.

Тешко е 7 кг, а испушта звук од 59 dB, па нема да биде тешко да се зачува.

Косач за тревки Worx Landroid L WiFi

Ова е роботска косилка, особено погодна за многу широки површини и за оние кои сакаат да го контролираат својот робот од својот мобилен телефон. Можете да го програмирате времето кога сакате да започне, и нема да мора да се грижите за ништо бидејќи има систем за заштита од кражба (по код) и ултразвучни сензори што ќе спречат да се судираат.

Ако зборуваме за неговата тежина, таа е 10,1 кг, а бидејќи не е бучна тоа е модел што не треба да го пропуштите ако имате тревник до 1500 квадратни метри.

Водич за купување роботска косилка

Водич за купување роботски косилки

Како да изберете еден? Ако сте се решиле, сигурно се сомневате во тоа, нели? Belowе се обидам да ги решам сите подолу:

Површина на тревникот

Сите модели на роботски косилки (всушност, секоја самопочитувачка косилка за трева) е дизајниран да работи добро на одредена површина. Ова не значи дека не можете да го сторите тоа и во поголемите градини, но дека тоа ќе ве чини повеќе и ќе потрошите повеќе отколку што треба.

WiFi, да или не?

Зависи од. Роботските косилки со WiFi се поскапи од оние што го немаат, иако е точно дека им е многу поудобно да можат да ги контролираат преку мобилниот.

Отпорност на дожд?

Ако живеете во област каде редовно врне, без сомнение треба да побарате модел кој му се спротивставува на дождот за да немате проблеми. Но ако напротив сте во место каде што тешко врне, тоа не е потребно.

бучава

Колку помалку бучава правите подобро. Постојат различни нивоа на децибели и секое е еквивалентно на еден вид звук. Ако зборуваме за роботски косилки, кои емитуваат помеѓу 50 dB и 80 dB, мора да знаете дека најтивки ќе ја направат бучавата еквивалентна на онаа во тивка канцеларија, и најгласната што ја прави градскиот сообраќај.

буџет

На крај, најмногу се гледа буџетот што е на располагање. Значи, без оглед дали имате малку или многу, не брзајте да ја набавите вашата роботска косилка. Погледнете, споредете ги цените, прочитајте секогаш кога е можно мислењето на другите купувачи,… Значи, сигурно ќе ја направите вашата совршена набавка.

Каде да купите роботска косилка за трева?

Каде да купите роботска косилка за трева

Амазон

На Амазон тие продаваат сè, и секако имаат и интересен каталог на роботски косилки по различни цени. Препорачливо е да погледнете, бидејќи можете да ги прочитате и мислењата на купувачите.

Англискиот суд

Во Ел Корте Инглес продаваат неколку работи, но имаат малку модели на роботски косилки. И покрај тоа, интересно е да ја посетите нивната веб-страница или физичка продавница тие имаат модели со добар квалитет.

Како да одржувам роботска косилка за трева?

Иако тие се машини кои практично работат сами, важно е редовно да се извршуваат задачи за одржување. Затоа, не двоумете се да го исчистите темелно со сува крпа и отстранете ги исечените остатоци од трева со мека четка за влакна што можеби останало на тркалата и / или оските. Покрај тоа, мора да бидете сигурни дека сечилата за сечење се во совршена состојба, во спротивно ќе мора да ги промените.

Во врска со складирањето, имајте на ум дека мора да го одржувате потпрен на сите тркала на суво место и заштитено од директно сонце. И, се разбира, не заборавајте да ја замените батеријата веднаш штом забележите дека е испразнета.

Се надевам дека научивте многу за роботски косилки и можете да изберете оној кој најдобро одговара на вашите потреби.

Не заборавајте да ги посетите нашите други водичи за шопинг, меѓу кои ќе најдете:

Доколку преферирате, можете да ја видите и нашата споредба на најдобрите косилки ажурирани до оваа година.