Алгаробо: карактеристики, одгледување и одржување

Карбово дрво на поле

Денес ќе разговараме за дрво чиј плод е добро познат и комерцијализиран. Станува збор за рогачот. Неговото научно име е Ceratonia силика и тоа е зимзелено дрво. Дериват на чоколадо наречен рогач се вади од грав од рогач и се користи за производство на слатки и чоколади за дијабетичари.

Дали сакате да знаете како се одгледува рогачот и какви својства има?

Рогач

Лисја од рогач

Слика - Викимедија / Ximenx

Дрвото рогач е типично дрво на медитеранската област за кое е способно достигнуваат височини до 10 метри. Лисјата од рогач се користат како храна за добиток веќе долго време. Може да се каже дека ова дрво искористува сè, бидејќи неговото дрво се користи и за изработка на занаетчиски мебел и како дрво за оган.

Областа со медитеранска клима во Шпанија Тоа е местото каде што овој вид дрво е најприсутен. Втор производител е Португалија, иако Грција и Мароко исто така произведуваат во голем обем.

Бидејќи е дрво кое живее во медитеранските области, потребна е блага клима повеќе типична за крајбрежјето. Неговата најпотенцијална област на дистрибуција е во области близу до морето со ширина од околу 500 метри висока. Во одгледувањето личи на портокалови и бадеми дрвја.

Бидејќи ви требаат поблаги температури тие не се спротивставуваат на мразот добро со температури под 2 степени. Се разбира, рогачот е подготвен да го издржи мразот, ако температурите постепено се намалат. Напротив, ако нагло се спуштат, ќе бидат повеќе погодени. Од друга страна, дрвото рогач е под влијание на температури над 45 степени во лето.

Барања

одгледување рогач

Ова дрво расте во суви и варовнички почви кои обично се со средна конзистентност, па дури и лабави, иако нема проблеми со одгледување во други видови почва. Важно е дека кога го полевате, почвата мора да има добра дренажа за да се избегнат можни поплавувања кои го ослабуваат и завршуваат да скапуваат. Кога тоа се случи, дрвото рогач е многу склоно кон габи и гниење на коренот.

Доколку сакаме да започнеме со засадување на рогач, важно е да ги знаеме физичко-хемиските карактеристики на почвата за да знаеме попрецизно дали ќе може да се развие добро. Исто така е важно да се исчистат остатоците од земјоделските култури од друга претходна жетва.

За правилно подготвување на почвата, подлогата мора да се изора длабоко во една насока. По 1-2 месеци, се прави уште еден длабок плуг преминувајќи го првиот. Откако ќе се заврши плугот, се прави ѓубриво со органска материја која е добро ферментирана и има фосфор за да се олесни развојот на корените првично.

Така што зимските мразови не влијаат премногу, идеално е да се започнат ора на есен, така што рогачот е засаден на крајот на зимата.

Плантажа

одгледување рогач

Откако ќе пристигнат поблаги температури на крајот на зимата, ќе започнеме да го засадуваме рогачот. Бидејќи дрвото достигнува голема големина, во античко време било засадено во многу широки рамки до 20 × 20 метри. Во моментов, за подобра употреба на територијата постои тенденција да се намалат рамките за садење рогач, така што дрвјата да бидат попрофитабилни и помали.

Се препорачува тоа има густина од 80 до 100 дрвја на хектар земја и со рамки помеѓу 8 × 8 и 10 × 10 метри. Се сее на крајот на зимата за да се избегне мраз и се прават дупки од 30 × 50 до 60х80 см за да се напојат по садењето.

Во текот на првите години по сеидбата, се препорачува да се напојат пет или шест пати. Не е потребно да се наводнува со обилна вода, бидејќи овие дрвја се многу отпорни на суша. Тие можат да дадат плод совршено со годишни врнежи од 220 mm. Исто така, мора да се каже дека е важно да врне за процесот на плодни да биде точен. Се проценува дека количината на врнежи неопходни за нејзин правилен развој е 350мм годишно.

Во врска со растот на рогач, може да се каже дека е доста бавен, иако зависи од областа каде што се наоѓа. Ако се најде во области каде преовладуваат најниски температури, рогачот прави зимски одмор за да заштеди енергија за да преживее.

Фазите на раст можат да бидат од две до три годишно, во пролет и во есен. Почнува да вроди со плод во зависност од тоа дали се пресадени дрвја (од 5-6 години) или се од семе без калемење (од 7-8 години). Значи, најдоброто производство почнува да се случува по 10 години.

Одржување што мора да се направи скоро задолжително е насочување на гранките. Гранките обично растат и се издолжуваат хоризонтално. Така, многу е можно кога овошјето ќе порасне, тежината на грав од риба ќе предизвика кршење на гранките.

Одгледување и одржување

Дрвото рогач е зимзелено дрво

Слика - Викимедија / Франк Винценц

За да се одгледува дрвото рогач, мора да се земат предвид неколку работи како што се орање, компост и кастрење.

Ора

Во нормална плантажа со рогачи, два плугови годишно обично се прават површно. Најоптимално е да се направат три плугови, ако е можно, со ископувања во подножјето на дрвјата. Еден од плуговите се изведува на есен, по бербата, втората во април и ако има трета, тоа ќе се изврши на почетокот на зрелоста на плодот, во август.

Помине

За кое било лице од „стара школа“, на рогачот не му треба ѓубриво. Меѓутоа, ако сакаме да го зголемиме неговото производство и со поголема големина и квалитет, оплодување е потребно. Препорачливо е да платите еднаш пред да го засадите дрвото и да продолжите да го плаќате на секои три години. Претплатата треба да се изврши кога ќе се заврши есенското орање. Најидеално ѓубриво за рогач es органска материја со фосфор.

Сечење

роден риба од рогач

Првите години на раст не бараат никаков вид на кастрење. На 5 години се препорачува да се направи прво градинарски чистење за да се отстранат лошите стебла. Ова дрво не треба сама да си градинарски, но важно е да се стори тоа за да им се даде на дрвјата соодветна форма и да се одржуваат за подолг живот.

За да го извршите кастрењето, мора да имате предвид дека ова дрво секогаш ќе го носи плодот на истото место и дека е многу чувствително на напади од паразити и дрвени инсекти, затоа мора да се избегнуваат многу дебели и бројни исечоци.

За да се направи сечењето, важно е да се најде рамнотежа помеѓу она што е најповолно за растението и она што е за неговото производство. Ако кастрењето се направи добро, дрвото ќе произведе повеќе, ќе биде поздраво и ќе го зголеми квалитетот и големината на грав од рогач.

Најдобро време за кастрење е рана есен, веднаш по бербата. Бидејќи цвеќето излегува во јазлите на гранките, не е потребно плодно сечење како кај другите дрвја. Доста е со кастрење за чистење на секои 2 години и поинтензивно на секои 5 или 7 години да се поправат нерамнотежата во чашата.

Веќе знаете малку повеќе за рогачот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нора Божја dijo

  Интересно е сè што е кажано за дрвото рогач. Имам седум растенија во мојата градина, но нивните лисја не се зимзелени

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Нора.
   Значи, најверојатно не се рогачи, или не Ceratonia siliqua. Овој вид е зимзелен.
   Доколку сакате, испратете ни фотографија на нашиот Фејсбук и ние ќе ви кажеме.
   Честитка.

 2.   Римско црвено dijo

  Една од фотографиите не одговара на рогач. Наместо тоа, изгледа како некој вид багрем. Поздрав

 3.   Јован dijo

  Здраво. Имам засадени 7 рогачи и не се накалемени.
  Сега ќе имаат 3 години, разбирам дека се накалемени околу 3 или 5 години. Ако НЕ ги калемам, дали ќе ми дадат овошје во одреден момент?
  Ви благодарам многу и честитки за објавата!

 4.   Мајлс Клапам dijo

  Ако растете органски, не треба да ја орате почвата, што ослободува СО2 и го уништува животот на почвата. Како и да е, проблем во Андалузија се малите полжави кои ги напаѓаат дрвјата, иако не мора да ги оштетуваат рогачите. Проверете го AlVelAl кој исто така ја охрабрува еколошката агро шума и избегнува „пустински дрвја“!

 5.   valentina dijo

  Сакам да купам 50 дрвја рогати од 1 година до 8 години за да ги донесам во Ланзароте

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Валентина.

   Ние не сме посветени на купување и продавање.

   Поздрав.