Juniperus icee blue, ползечкиот бор што ја покрива земјата

Juniperus icee blue Pinterest

Фото Juniperus ледено сино: Pinterest

Дали некогаш сте слушнале за Juniperus icee blue? Дали знаете за какво растение се работи? Не грижете се, денес сакаме да се фокусираме на овој вид притаен четинар кој е малку познат, а сепак има уникатна карактеристика во своето зеленило.

Сакате да знаете повеќе? Значи Погледнете го водичот што го подготвивме за да го запознаеме длабински леденото сино Juniperus. Дали тоа ќе биде едно од вашите растенија во градината?

Како е леденото сино Juniperus

Juniperus icee blue JC Bakker & Sons

Извор: JC Bakker & Sons

Краток опис на Juniperus icee blue може да биде оној на притаен четинар кој е способен да создаде слој од многу густи лисја на земјата. Сепак, во него не ги броиме најкарактеристичните за ова растение. Нејзините шарени.

Ако досега не сте го виделе, треба да знаете дека листовите на оваа четинари не се вообичаените зелени, туку Има зеленило помеѓу зелено и сино, многу ефектно по природа.

Всушност, во лето, зеленилото е обично светло сина боја, но како што студот се појавува, а особено во зима, се менува во повеќе виолетова боја.

По својата форма се разликува од другите четинари. И тоа е дека, за разлика од другите кои растат нагоре, Juniperus icee blue не, секогаш ќе остане висок околу 10-15 сантиметри. Но, лесно може да се протега помеѓу 125 и 200 сантиметри. Затоа се користи пред се за покривање на земјата.

Други карактеристики што можеме да ви ги кажеме за леденото сино Juniperus е тоа што е отпорен на одредени животни, толерантен на топлина и суша, дури и сол, и е зимзелен, па ако е добро негуван, нема да имате никаков проблем. со него.

Очекуваниот животен век на ова растение е приближно 30 години доколку е добро негувано. Друг аспект што треба да го земете во предвид е тоа што расте бавно. Многу бавно. Затоа, не очекувајте да покрие сè за кратко време, бидејќи нема. Сепак, мора да се има на ум дека, иако е растение за покривање и за земја, не значи дека можете да го газите. Всушност, не го препорачуваме, особено ако сте боси, бидејќи е многу крут и може да ве боли, плус може да го оштетите со тежината што се нанесува на него.

Сепак, може да се користи декоративно, па дури и да ги ублажи ефектите од загадувањето (оттука и зошто понекогаш се користи во градовите).

Грижа за ледено сино Juniperus

поглед одблиску на ледено сината градина Ел Ноу Juniperus

Извор: Градината Ноу

Веќе знаете малку повеќе за Juniperus icee blue. Сепак, не се знае многу за тоа, па затоа ќе зборуваме за грижата што му е потребна на ова растение.

Во принцип, ние ќе ви го кажеме тоа Тоа е многу лесен иглолистен за одгледување кој не треба да ви создава никакви проблеми Ако ги задоволувате потребите што ги имаат, а веќе ви ги кажавме, не се многу, ниту бараат.

Сепак, погодно е да знаете што ви треба за правилно да напредувате.

Локација

Започнуваме со локацијата на ова растение. И ние го правиме тоа со напаѓање на две конкретни прашања:

  • Од една страна, местото каде што треба да го имате, кое секогаш мора да биде во странство. Juniperus icee blue не е домашно растение. Всушност, ако го имате внатре, најверојатно ќе се исуши бидејќи не му го давате тоа што му треба. Надвор од домот можете да го имате, било во саксија или засадено во земја. Всушност, ја препорачуваме оваа втора опција бидејќи е најпогодна за растението. Ако не можете да го имате, обидете се да го направите саксија што не е премногу висока (подобро е широка отколку висока) за да може лесно да се рашират корените.
  • Од друга страна, треба да го знаете тоа Овој четинар, како и многу други, треба да се наоѓа во целосна светлина. Без полусенка или сенка. Потребно е сонце, и колку повеќе му давате, толку подобро. Затоа, обидете се да го лоцирате во области каде што има најмногу можни дневни часови.

Температура

Со Juniperus ледено сино нема да имате никаков проблем поврзан со температурата бидејќи може да издржи и мраз и студ како и екстремно високи температури.

Што се однесува до мразот, треба да знаете дека може да издржи и до -20ºC, додека на сонце лесно поднесува температури над 40ºC.

Во овие случаи, може да забележите дека неговите листови се малку изгорени, но штом добро ќе се прилагоди на температурата, нема да имате никаков проблем во овој поглед.

Земјата

Вистината е дека ова растение не е деликатно во однос на видот на почвата што треба да ја користите. Толерира секаков вид почва.

Ако го имате во тенџере, Бидејќи расте бавно, нема да мора да го трансплантирате годишно, но може добро да ви трае околу пет години. Откако ќе го ставите на земја, нема да мора ништо да му правите.

Секако, ако е можно, потрудете се почвата што ја има да биде добро исцедена за лесно да се исуши.

Риего

Наводнувањето на Juniperus icee blue не е грижа што треба да ја земете во предвид. Да, треба вода, но вистината е дека ви треба многу, многу малку. Всушност, претпочита суша отколку поплавување на земјата, па имајте го тоа на ум. Доколку во кое било време претерате со полевањето, треба да знаете дека го загрозувате самото растение бидејќи многу трпи (тоа му е еден од главните проблеми).

Претплатник

Тие, исто така, не се многу неопходни, а вие правите добро без нив. Забележи го тоа не бара со почвата. И покрај тоа, одвреме-навреме не е лошо со водата за наводнување да додавате некое течно ѓубриво.

Сечење

Тоа не е растение кое бара кастрење на гранките. Растењето толку бавно овозможува да се „скроти“ и да му ја даде формата што ја сакате (во смисла дека покрива делови што ве интересираат).

Чини и болести

Вистината е дека оваа четинар нема многу штетници или болести со кои е зафатена. Всушност, многу повеќе влијаат на него кога има врнежливи сезони или во влажни места, бидејќи тоа не ги поднесува. Кога ова ќе се случи, да плашете се од црви, лисна вошка, грини и пајаци.

Што се однесува до болестите, може сериозно да се оштети од гниење на коренот или 'рѓа.

Употреби

Juniperus icee-сина грмушка Maple Leaf Home Gardens

Извор: Maple Leaf Home Gardens

Што се однесува до употребата, вистината е дека Juniperus icee blue не е растение кое има многу врска со медицинските лекови. Всушност, главно се користи декоративно, но и заштитно.

Со други зборови, служи за покривање на земјата, создавање карпести градини, за покривање на темелите. Но и за покривање на потпорните ѕидови или како маса за избегнување на ерозија или ризици од косини.

Сега кога знаете повеќе за леденото сино Juniperus, дали би се осмелиле да го имате овој вид во вашата градина?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.