Соберете семе од цвеќе II

Невен

Да се ​​добие семиња на растенија, генерално ќе мора да ги бараме во цвеќиња на овој. Понекогаш, семето се појавува кога самите исушени цвеќиња паѓаат, а друг пат, ќе ги најдеме во чашката на цвеќето или во овошјето.

La Невен Тоа е растение кое произведува изобилство цвеќиња. Кога цвеќињата венеат, семето се појавува на нивно место, кое прво ќе биде зелено, а потоа ќе се исуши и ќе стане кафеаво. Тие се тврди и груби семиња. Тие 'ртат многу добро и може да се сеат во текот на целата година.

Друго растение чие семе се појавува кога цвеќињата се сушат е Космос. Ова растение може да достигне еден метар во висина и цвета од лето до есен. За тоа време произведува многу цвеќиња, некои се сушат, а други се појавуваат. Кога ќе се исушат, ливчињата паѓаат и семето се појавува на нивно место, исто како и оние од невен. Овие семиња имаат зелена боја, но на крајот ќе станат црни. Ние ќе ги спасиме и ќе ги засадиме следната година.

Wallиден цвет

За да се добие семето на Wallиден цвет ќе почекаме да исчезнат цвеќињата и да се појават мешунки од овошје. Кога овие мешунки ќе бидат зелени, ќе ги собереме и ќе ги оставиме да се исушат. Откако ќе се исушат, ги отвораме и ќе ги најдеме семето внатре. Овие семиња 'ртат многу добро и можат да се садат во текот на целата година, бидејќи како и Календулата, и Wallидниот цвет е растение кое добро ги поддржува ниските температури и можеме да уживаме во него во зима.

El плочка тоа е растение со многу iousубопитни семиња. Овие се мали и влакнести на врвот, додека дното е остро и зашилено. Овие семиња се слични на мала стрела и се наоѓаат во чашката на цветот. Кога ливчињата ќе венеат, ќе ги собереме чашките на цвеќето и ќе ги отвориме и таму ќе ги најдеме семето.

Повеќе информации - Соберете семе од цвеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.