Создадете пустинска градина

Пустинска градина

Ако имате малку време, можете да размислите за тоа да имате пустинска градина со автохтони цвеќиња за кои не е потребно големо внимание. Тоа е одлична алтернатива за оние кои не сакаат да наводнуваат секојдневно.

Тајната на пустински градини тие се растенија кои коегзистираат таму, кои се типични за сува и топла клима и затоа не бараат значително наводнување. За разлика од традиционалните градини, таму растенијата се типични за климатските области и многу од нив акумулираат вода за да издржат долги суши. Овие градини се можна алтернатива, но само ако живеете на место со умерена клима бидејќи растенијата не се спротивставуваат на студените температури.

Ако тоа е вашиот случај, можете да започнете дизајнирајте го. Првото нешто е да изберете област на градината што прима повеќе од шест часа сонце дневно. Тогаш ќе биде потребно да се има песочна почва со многу добра дренажа. Со лопата за градинарство треба да ја отстраните земјата со песок, додавајќи песок ако е потребно и потоа распрснувајќи ја со гребло. Одличен начин да се види дали почвата е песочна е да се земе грст земја и да се формира топче: ако остане вооружено, тоа е глинест песок, ако не се формира, тоа е песочна земја.

Потоа засади големи кактус во задниот дел на градината носејќи кожни нараквици за да избегнете дупки. Додади пустински цвеќиња како мудрец Дори околу нив, бидејќи овој примерок постигнува голема висина и има двобојни цвеќиња. Потоа можете да вклучите диви цвеќиња како мексикански златен афион и крин на пустината за да додадете боја во градината. Конечно, можете да поставите камења околу периметарот на градината, а потоа да додадете растенија агава сокта и да растат зад карпите.

Конечно, поставете чакал помеѓу растенијата и вода со цревото. Тогаш ќе мора да ја обновувате наводнувањето еднаш неделно ако не врне.

Повеќе информации - Дизајнирајте сопствена градина

Фотографија и извор - eHow на шпански јазик


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.