Булчински душек (Soleirolia soleirolii)

вид мов што ги покрива камењата

La Солеролија солеролии Тоа е домашно растение кое најчесто се користи за покривање на земјата во влажни и засенчени места е привлечна алтернатива на тревата.

Значи, во оваа статија ќе ви кажеме какви се нивните карактеристики, начини на одгледување, наводнување, Итн

карактеристики

мали зелени лисја

La Солеролија солеролии е жива зимзелена фабрика, родена во медитеранската област и тоа рапидно расте. Има тенки, нежни стебла и многу мали лисја.

Заради својата форма на раст, седнува или притаен, за кратко време ова растение формира густи теписи високи неколку сантиметри а во лето произведува мали тркалезни бело-розови цвеќиња со мала украсна вредност.

Генерално лисјата се темно зелени, иако постојат многу варијанти на чисти лисја. Ова растение, познато и како Булчински душек, е идеално за покривање на земјата или како растение во затворено, и може да се смести во обесени контејнери.

Солеролијата претпочита не многу светли позиции, Ако го одгледувате во вашата градина, треба да биде на засенчено или полусенчено место.

Многу ниски температури и под -10 °, може сериозно да ги оштети лисјатаНо, воздушниот дел од растението брзо ќе порасне следната пролет и може да се одгледува или во затворен простор или во градината.

Во затворен простор се препорачува држете ги подалеку од извори на топлина, за да се избегне примање премногу сув воздух.

Невестинскиот душек може да се користи за покривање на wallsидови или како замена за мов во јапонска градина, на пример. Масите на мали лисја се шират низ целата земја и формираат густ тепих.

Кога ја покривате земјата, ќе продолжи да се шири над карпи, паднати трупци и така натаму, формирајќи прекрасен пејзаж.

Наводнување на Солеролија солеролии

Почвата каде што Солеролија солеролии треба да се чува постојано влажно, но не премногу влажно. Ако го одгледувате во вашата домашна градина, треба да го наводнувате секој ден за да не се исуши почвата. Ако забележите дека растението ги губи најоддалечените лисја, треба да го прекинете наводнувањето до пролет. Е препорачливо е да не се влажни нејзините нежни лисја бидејќи тие имаат тенденција лесно да се оштетат.

Избегнувајте наводнување на растенијата што се на отворено и кога температурите се ниски, за да не се оштети коренот.

Овие растенија треба да се одгледуваат во почва богата со органска материја, добро исцедена, влажна и со малку кисела pH вредност. Ако ги имате во контејнери, мора да ги засадите најмалку на секои две години, бидејќи тие имаат тенденција да растат многу, ова треба да се случи за време на пролетниот период.

Во градината треба да се посее на место каде што ќе можат да го пронајдат вистинскиот простор за да можат да се прошират, бидејќи овие растенија доколку најдат соодветно живеалиште, тие можат да бидат и инвазивни.

Култура

мали лисја налик на мов

Во пролетта, растението може да се подели на делови од неколку квадратни сантиметри и кои ги има  добро развиени корени, така брзо ќе имате нови погони. Делови треба да бидат поставени многу внимателно, во одделни контејнери, исполнети со богата, лесна почва.

Тоа се растенија кои многу лесно се размножуваат, така што нема да имате проблем да добиете нови растенија.

Паразити и болести

Главната причина за смртта на овие растенија е генерално сушата. Сепак, тие исто така можат да бидат нападнати од пајаци или дека развојот на коренот е загрозен од гниење на коренот, како резултат на прекумерно напојување или дури и премногу компактна и неизградена почва.

Мерки на претпазливост

Ако видите дека вашето растение станува црно, тоа е затоа што прима премногу вода. Ако тоа се случи во зима, вашето растение е замрзнато. Ако се претвори жолто, тоа е затоа што почвата е премногу влажна. И, конечно, ако стеблата се долги и не се многу лиснати, тоа е затоа што им недостасува светлина.

На кратко, Солеролија солеролии преживува во суви периоди и потоа брзо се опоравува, претпочитајќи засенчени места. Нејзините лисја умираат од зимски мраз, но тие ќе закрепнат за да растат енергично на пролет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.