Сочни растенија

Седум палмери

на сукуленти тие се растенија адекватно за секоја околина и место. Тие не бараат многу грижа и ги има во сите можни бои и форми.

Наводнувањето не треба да биде изобилно и во зависност од растението, може да биде под директна сончева светлина или не. Денес ќе зборувам за сочни, но сите тие служат толку многу за да бидат во нив саксии со цвеќиња како во градините. Неопходно е да се земе предвид присуството на мразови во зима, бидејќи овие можат да ги изгорат растенијата и затоа е подобро да ги поставите во саксии. Во зима ќе ги имаме во затворен простор, а во лето, ќе можеме да ги изнесеме надвор.

La Седум Палмери Тоа е зелен сукулент со црвени тонови. Впечатливо е по формата на нејзините лисја, бидејќи тие се месести и во форма на starвезда. Произведува изобилство жолти цвеќиња во пролет.

Суавеоленс

Постои уште еден седум сличен на претходниот, чие име е Седум Суавеоленс. Овој Sedum има лисја во форма на starвезда, иако нивната боја се разликува од претходната, бидејќи има повеќе сивкаста боја.

Аениум

El Аениум Арбореум o Црниот еониум е уште еден сочен вкус кој се издвојува по црвеникавата боја на стеблата и темно виолетовата и зелената на лисјата. Колку е подиректно сонце, толку потемни се лисјата. Произведува жолти цвеќиња многу слични на оние на Sedum palmeri.

La Tradescantia Navicularis Притаен е во стил и има црвеникави стебла со преклопување на зелените лисја. Нејзините лисја имаат розова боја кои произлегуваат од некои нишки.

Праелтум

Конечно уште еден Sedum е Праелтум, многу честа сукулент во секој дом. Тоа е растение со зелени лисја ако сонцето не ги погоди, сепак, ако сонцето директно ги погоди, ќе ги претвори зелените стебла во жолто, а лисјата ќе имаат црвени рабови.

Повеќе информации - Сукуленти во градината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Серхио Лопез dijo

  многу добра нота од сукулентите се многу добри за дините бидејќи ветрето од плажа не ги оштетува ??????????
  а во ентериерите даваат добар контраст.

  1.    Себастијан dijo

   Не сите сукуленти се отпорни на соленоста. Ако сакате сочен сок што расте на дините на плажата, засадете Portulaca grandiflora и / или Carpobrotus edulis, тие се многу силни и се многу убави цвеќиња, но бидете внимателни, им треба контрола затоа што тие можат да се претворат во инвазивни видови штетни за екосистемот.