Студија за градинарство и уредување во Шпанија

Растенија

Во многу делови на светот, градинарството престана да биде хоби на домаќинките за да стане професија. Додека сè уште има многу аматерски градинари кои своето знаење го учат преку обиди и грешки, постојат и престижни институции кои го зголемуваат својот упис од година во година поради зголемената побарувачка.

Ако едната или другата опција е подобра? Мислам дека нема единствен одговор затоа што зависи малку од крајните објективни и лични интереси, од начинот на кој сакаме да работиме со растенијата и ако сакаме да ги направиме начин на живот или станува збор за уживање во нивната убавина без повисоки побарувања.

Но, бидејќи никогаш не боли да учам за да дознаам повеќе за нивните потреби, денес сум посветен на понудата на информации за оние што сакаат учат градинарство и уредување.

Опциите

Првото нешто е да се знае дека пред да се започне а техничка диплома или додипломски студии можно е да се извршат стотици градинарски курсеви подучени од многу институции посветени на активноста, од градинарски училишта кои зависат од ботанички градини до институти или часови што ги предаваат специјалисти од оваа област. Ако идејата е да научат за растенијата Со цел да уживате во работата во градината, мислам дека ова може да биде многу одржлива опција бидејќи курсевите нудат повеќеслоен пристап и вака можете да започнете со некои основни часови за градинарство а потоа продолжи со градината, сукуленти, штетници и други. Секој курс работи независно, иако ќе ви треба основно знаење за да можете да го искористите она што го нудат одредени курсеви. Овие курсеви генерално се организираат на почетно, средно и напредно ниво.

Растенија

Како градинарски кариери, има низа опции. Многу комплетен е оној во кој се примате Техничар за градина и цвеќарници, Еден титула на средно ниво тоа ќе ви овозможи да се одбраните и да ја развивате професијата без непријатности бидејќи основните теми се упатуваат за да ја разберат природата на растенијата. Меѓу предметите се принципите на здравјето на растенијата, агротехнички основи, фитосанитарна контрола, земјоделски објекти, растенија во расадник или всадување, одржување и подобрување на градините

Конечно, тука се Мајстор во градинарството кои се диктирани на различни универзитети, како на пр Политехника од Валенсија, Универзитет во Гранада и Политехника од Каталонија.

Уредување

Кога покрај знаењето за растенијата, целта е и научете да дизајнирате, најдобра опција е наслов на пејзаж. Во Шпанија има две опции на располагање, првата е таа Степен во уредување и рурални области, продолжение на насловот на Техничар за градина и цвеќарници и во која се нуди целосна панорама за дизајнот на градините и зачувување на истите, се нуди управување со земјоделските култури и аграрната топографија. Меѓутоа, за да се добие посеопфатно и сеопфатно образование, Диплома за уредување Тој исто така нуди информации за историјата на уметноста и културата, ботаниката, одржливоста на животната средина, јавните политики и информатичката технологија, меѓу другите.

Оваа трка е диктирана само во Универзитетот Камило Хозе Села во Мадрид.

Растенија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.