токсични и опасни сочни растенија

Постојат неколку сукуленти кои се токсични

Слика - Викимедија / Зејнел Чебеци

Иако огромното мнозинство на сукуленти (кактуси и сукуленти) воопшто не се опасни за луѓето, има и други кои се. Но, мора да се каже и дека не е многу тешко да се идентификуваат.

Но, за да ви биде многу полесно да го направите тоа, Сакам да ви покажам некои од токсичните и/или опасните сочни растенија за да одлучите дали ќе ги одгледувате или не.

Адениум

Пустинската роза може да има вошки

Слика – Викимедија/Тимоти А. Гонсалвес

Адениум е ботанички род на кој припаѓа една од најубавите сочни грмушки во светот: пуста роза. Иако неговиот раст е прилично бавен, поради што обично не размислуваме да го кастреме, имајте на ум дека внатре содржи млечен сок кој може да предизвика чешање и иритација во контакт со кожата.

Поради оваа причина, секогаш кога ќе треба да го смениме тенџерето, тоа ќе го правиме со заштитни ракавици - и подобро ако се од гума, а не од ткаенина - за да избегнеме проблеми.

Мал кактус

Кактусите во саксии се полеваат повеќе од оние во почвата

Младите кактуси, како и оние кои остануваат мали доживотно, тие обично имаат повеќе или помалку долги боцки што ги чуваат заштитени од предатори. Иако тие се видливи, секој што е малку збунет може да направи голема штета ако падне врз нив или ако раката ги четка на споменатите трње.

Затоа, кога ракуваме со нив, многу е важно да ставиме ракавици така што, на тој начин, имаме безбедни раце.

Красула овата (Дрво од жад)

Красула овата е дрвото на жад

Слика - Фликр / úесус Кабрера

La Красула овата Тоа е мала сочна грмушка која многумина од нас ја имаат, дома или надвор. Расте со добра брзина и е многу лесна за нега., а и да се размножуваат бидејќи доволно е да земете парче гранка, да го засадите во саксија и да почекате неколку дена.

Проблемот е во тоа Тој е токсичен и за кучињата и за мачките., поради што сакав да го вклучам во оваа листа, бидејќи има многу од нас кои живееме со некои од овие животни, а исто така и со луѓе, но во помала мера. Кога го консумираат, може да ги имаат овие симптоми: гадење, повраќање и дезориентација.

Еуфорбија

Euphorbia pulcherrima е тропска грмушка

на Еуфорбија Тие се растенија кои можат да растат како билки, грмушки (подгрмушки растенија), грмушки и дрвја. Тоа е род составен од околу 2000 видови, а сите тие, без разлика на обликот што го имаат, внатре во стеблата содржат латекс дека ако дојде во допир со каква било рана - дури и ако е микро исеченица - тешко ќе ни биде.

Чешање, иритација, црвенило; Ова се најчестите симптоми кои исчезнуваат веднаш штом го измиеме местото со сапун и вода. Во посериозни случаи, ако ги допреме очите, може да ги оштетиме. Се разбира, неговата конзумација не се препорачува.

Некои од најчестите видови се:

Каланхое

Каланхоите се токсични

Слика - Викимедија / ЈМК

На Каланхое Тие се растенија кои се наоѓаат нашироко во градините, како и во дворовите или балконите. Тие растат добро во саксии, така што не треба да бидат во земја. (со исклучоци, како на пр Каланхое однесување). Тие доста добро се спротивставуваат на сушата, па затоа не мора често да ги полевате.

Многу од нив се користеле во традиционалната медицина; Сепак, имајте на ум дека тие можат да бидат токсични доколку се консумираат бидејќи содржат супстанца наречена срцев гликозид, кои во високи дози може да предизвикаат аритмии, гадење и повраќање (овде имате информации за тоа).

Меѓу најпопуларните видови се следниве:

Опунција

Opuntia microdasys е издржлив кактус

Слика - Фликер / Дру Ејвори

на Опунција Тоа се кактуси кои, доколку имаат трње, обично се многу видливи и затоа не се опасни бидејќи ни е лесно да ги избегнеме, но има многу видови чии трње не изгледаат толку добро. И уште повеќе да се комплицираат работите, сите имаат такви кои се многу, многу кратки и кои се фаќаат за кожата со најмал допир.

Овие Тие се растенија совршено прилагодени на сушните региони, а во голем дел тоа е благодарение на овој одбранбен механизам, кој ги чува безбедни од предатори. Ако сакате да знаете некои од најпопуларните видови, еве ги нивните имиња:

Пахиподиум

Pachypodium lamerei е сочно растение

Слика - Викимедија / Беко

На Пахиподиум Тие се серија од навистина љубопитни сочни грмушки или дрвја: тие обично имаат повеќе или помалку конусно стебло, кое многу малку се разгранува. Листовите се ланцетни, со многу убава зелена боја, а даваат и големи бели цветови. Кога се млади се штитат со кичмата, но како што созреваат, имаат тенденција да ги губат.

Но Што е опасно или токсично за нив? Уште еднаш, латекс. Доволно е да се отстрани лист за да се види дека веднаш ќе излезе малку. Па, овој латекс не треба да паѓа на кожата, а уште помалку на рана или расекотина, бидејќи во спротивно би предизвикал чешање и црвенило.

Видовите што најлесно можеме да ги најдеме на продажба се два:

Дали знаете други токсични и опасни сочни растенија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.