Како да трансплантирате рузмарин

како да трансплантирате рузмарин

Рузмарин, кој е ароматично растение кое широко се користи и се одгледува во домашните градини. Ова значи дека многу луѓе треба да знаат кои се нивните барања, задачи за грижа и одржување. Меѓу овие задачи се и трансплантацијата. Многу луѓе се прашуваат како трансплантација на рузмарин на различни начини

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме како да трансплантирате рузмарин, кои се неговите карактеристики и чекорите што треба да ги следите.

клучните карактеристики

Рузмаринот (Rosmarinus officinalis) е густо, ароматично дрвенесто растение кое е релативно лесно за одгледување и е идеално за секоја домашна градина или зеленчукова градина. Може да биде годишен (трае само една година) или повеќегодишен (трае 3 или повеќе години).

Има бели, виолетови или сини цветови и мирисни, кожести листови кои личат на борови иглички. Тој е член на фамилијата Lamiaceae, во која спаѓаат и многу други растенија (босилек, лаванда, жалфија). Рузмаринот е растение кое ги привлекува пчелите бидејќи им се допаѓа неговиот полен.

Како да трансплантирате рузмарин

рузмарин во саксии

Садењето рузмарин може да се започне од семе или сечи. Во принцип, употребата на семиња е тешка за почетници и е исплатлива само за употреба во големи размери. Најдобро е да се одгледува од сечи наместо од семиња, но можете да купите и садници ако не сакате да ги размножувате од сечи.

Иако семките се лесно достапни и евтини, само 15% од нив ртат правилно. Чекорите за трансплантација на рузмарин се многу едноставни:

 • исечете околу 10 см (4 инчи) за да ги продолжите.
 • По сечењето, отстранете ги листовите на дното на сечењето (околу 2,5 см или 1 инч од крајот на стеблото). Овој дел од растението ќе се внесе во почвата.
 • Секој исечок ставете го во мало тенџере со две третини крупен песок и една третина од тресет.
 • Ставете го садот на сончево место, но не на директна сончева светлина.
 • Редовно полевајте го сечењето и чувајте го на топло место додека не се вкорени, што трае околу 3 недели.
 • За да им помогнете на сечињата да 'ртат, целата саксија може да се стави во кеса со некои дупки на врвот. Ова ќе ја регулира температурата и ќе ја одржува влажната и топла околината за сечење.
 • Потопете ги врвовите на сечињата хормони за искоренување на рузмарин во прав за да се забрза растот.

Како да трансплантирате рузмарин на различни начини

трансплантација на рузмарин

Од тенџере до тенџере

Доволно е да се направи оваа трансплантација еднаш годишно, секогаш на пролет ако е можно, откако ќе помине ризикот од мраз ако е студено. Ако сакате вашиот рузмарин да продолжи да расте, корисно е да се искористи оваа годишна трансплантација за малку да се зголеми големината на садот и да обезбеди нов супстрат за многу зрело органско ѓубриво.

Од друга страна, ако сакате да ја задржи големината, можете да го пресадите во исто или слично саксија, но земете малку подлога од коренската топка, исечете ги корените без земја. Потоа повторно додадете подлога. Може да се користи и за лесно кастрење така што големината на круната ја компензира големината на корените.

Од тенџерето до земјата

Оваа трансплантација треба да се направи кога сакате да засадите рузмарин во саксии за да продолжите да растете во почвата на овоштарникот или градината. Препорачливо е да се прави и на пролет, откако мразовите ќе престанат, но пред да стане премногу жешко, особено ако е во сенка и ќе биде на полно сонце. Ако садот е веќе на отворено и на отворено место, може да се пресади речиси во секое време од годината бидејќи растението се приспособи на овие услови.

Ќе треба да ископате голема дупка, најмалку 10 cm повисоко и пошироко од тенџерето, но повеќе ако можете. Ако почвата е многу леплива, или е секогаш многу влажна, или ако почвата е потоната, рузмаринот треба да се засади на природна или вештачка висина за да се спречи гниењето на неговите корени од вишокот на влага.

Кога ќе го извадите рузмаринот од тенџерето, погледнете како изгледа коренското топче. Ако површината има многу корени и тие се заплеткале, најдобро е да ги олабавите пред повторно засадување. Ова го олеснува и побрзо повторното засадување.

Од земја до тенџере

Конечно, можеби ќе треба да го отстраните рузмаринот од земјата и да го преместите во саксија затоа што не може да се остави на место или затоа што сакате да го ставите во контејнер за да му дадете повеќе простор за растење или нешто слично. Ако ова е вашиот случај, треба да направите круг околу 50 см од стеблото на рузмаринот и почнете да копате тесен и длабок ров како да сакате да ископате нешто што може да се скрши како да сте го допреле.

Кога ровот е длабок најмалку 30 см, обидете се да го подигнете со силен и тенок алат, обидувајќи се да го подигнете островот земја што останува околу рузмаринот. Откако ќе се откачи коренското топче, извадете го и кондиционирајте го да го пренесете во садот.

Користење на лесен супстрат и некое многу зрело органско ѓубриво, засади рузмарин во саксија како и секое друго растение, но внимавајте круната да биде избалансирана со волуменот на коренот. Не правете го ова во лето, подобро во пролет, па рузмаринот брзо ќе расте и ќе ги замени изгубените корени и исечените гранки каде што е соодветно.

Некои аспекти што треба да знаете за трансплантација на рузмарин

задачи за одржување на рузмарин

Како и многу други ароматични растенија, рузмаринот не е растение на кое му треба многу грижа. Расте на сите видови почви, по можност суви, суви, малку песочни и пропустливи почви, идеален за сиромашни почви. Расте на брегови и ниски планини.

Најдобро време за одгледување е доцна пролет, но во топла клима може да се направи и во рана есен. Растенијата на рузмарин може да се берат повеќе пати во една сезона, но мора да им се дозволи да се регенерираат помеѓу жетвите. На рузмарин ретко му треба ѓубриво. Меѓутоа, ако растот е бавен или растенијата изгледаат џуџести или пожолтени, треба да се примени сенаменско ѓубриво во пролет пред да се појави нов раст. Избегнувајте да нанесувате ѓубриво директно на растението бидејќи тоа ќе изгори.

Рузмаринот не е претрупан за наводнување. Идеално, вода на секои 1 или 2 недели, во зависност од големината на растението и климатските услови. Во дождливи области или влажна клима, растенијата не треба да се наводнуваат, само во време на суша. Помеѓу секое наводнување, пожелно е да се остават растенијата од рузмарин да се исушат.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како да трансплантирате рузмарин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.