Како да изберете тример за жива ограда?

Ако имаме неколку жива ограда во градината или немаме време и трпеливост да можеме да ги одржуваме добро исечени, можеме да избереме да купиме тример за жива ограда. Со оваа алатка можеме да имаме многу убави растенија без премногу да се заморуваме.

Затоа, ако размислувате да купите тример за жива ограда, ние ќе ви објасниме кои се неговите карактеристики и различните видови што ги има. Исто така, ќе ви помогнеме да изберете една.

Кои се најдобрите тримери за жива ограда?

Ако имате многу грмушки, како што се жива ограда, веројатно ќе мора да ги исечете со одредена фреквенција за да ги одржувате онака како што сакате. Затоа, иако оваа работа може да се заврши со ножици за кастрење, несомнено е многу по препорачливо да го направите тоа со тример за жива ограда, особено кога имате многу и / или тие веќе стануваат големи. Но, кој?

Постојат неколку видови, затоа препорачуваме еден од нив. Тие се како што следува:

GARDENA EasyCut 420/45 - Електричен тример за жива ограда

Овој електричен тример за жива ограда е совршен и за мали и за големи огради. Има тежина од само 2,6 килограми, и ергономска рачка благодарение на што можете удобно да работите. Ножот е долг 45 сантиметри, а има и мотор чија моќност е 420W.

ГЕРМАНСКА СИЛА 23CC - Тример за заштита од бензин

Ако барате тример за жива ограда со кој ќе можете да работите каде било во градината, без да мора да зависите од електричната струја, тогаш овој модел ќе биде многу практичен. Тешко е 6,5 килограми, а работи со бензински мотор чија моќност е 0,9Kw. Рачката е ергономска, а сечилото е долго 60 сантиметри, совршено за широки жива ограда!

ТЕМКПО Хеџ тример (вклучува и полнач) - Тример за заштита од батерии

Овој тример за жива ограда на батерии е идеален за оние кои бараат едноставност и практичност. Има сечило од 52 сантиметри, и ергономска рачка со која ќе ви биде лесно да работите. Тешко е 3,2 килограми, и затоа е прилично лесен и добар за носење.

Ikra ITHK 800 - Телескопски тример за жива ограда

Одржувањето на добро чувана висока жива ограда бара кастрење и овие треба да се направат со квалитетен телескопски тример за жива ограда, како овој електричен модел што ви го претставуваме. Можете да работите жива ограда висока од 4 до 4,5 метри, бидејќи има телескопска шипка долга од 1,88 до 3,05 метри. Ножот на алатот е долг 41 сантиметар и тежи 5 килограми.

GRÜNTEK - Тример за хеџ

Кога имате жива ограда со мала или средна висина, и сакате да направите попрецизни сечења, мора да добиете тример за жива ограда. Овој модел на Грунтек има вкупна должина од 47 сантиметри, од кои 6 одговараат на оние измерени со сечилото. Со тежина од 685 грама, со него можете да исечете зелени гранки со дијаметар до 33 милиметри и суво дрво од 29 милиметри.

Кои се карактеристиките на тример за жива ограда?

Моториран тример за жива ограда

Многу е важно да знаеме кои се имињата на секој дел од алатката што ќе ја користиме, бидејќи на овој начин, ако некој од нив се расипе утре или има потреба од посебно одржување, ќе ни биде многу полесно да ги најдеме производите што ни требаат.

Делови од тример за жива ограда се:

 • Двојна рачка: се користи за безбедно држење на алатот со двете раце. Исто така, содржи почетен активирач. Може да се ротира 180º за да може да работи под агол, што го олеснува сечењето близу до wallsидовите.
 • Пилотирање на управувачот: служи за подобрување на работната позиција. Некои модели го носат.
 • заштита: тоа е еден вид табла што спречува скокање на чиповите при кастрење. Се наоѓа непосредно пред мечот за сечење.
 • Меч за сечење: Тој е опремен со две сечила со остри заби кои се движат еден над друг во повратен ефект.

Кои видови постојат и кој да изберам?

За да не погрешиме со одлуката, мора да знаеме какви видови тримери за жива ограда има и кој мора да го набавиме за да ја извршиме работата. Изборот на еден ќе зависи од:

 • Напојување со електрична енергија:
  • Бензински мотор: има голема моќ и, бидејќи не му треба електрична енергија, ви овозможува слободно движење.
  • Електричен мотор: тој е лесен, тивок и податлив за управување. Постојат два вида:
   • Батерија - Идеална за мали, брзи работни места.
   • Со кабел: иако кабелот може многу да не ограничи, тие имаат подолго време на употреба.
  • Прирачник: ова се машините за заштита од жива ограда. Овие се одлични за кастрење на кратки жива ограда или за да се заврши усовршувањето на засекувањето направено со тример за жива ограда.
 • Ножеви:
  • Единечен лист - Се користи за кастрење на големи жива ограда и прави делови.
  • Двојни сечила: дозволете сечење од двете страни и во која било насока. Тие прават почист и попрецизен пресек, а исто така помалку вибрираат.
 • Видови гранки: и цврстината и дебелината ќе ја одредат моќноста на тримерот за жива ограда. Колку е потешко и подебело, толку повеќе енергија ќе ни треба. Моќта ја одредува должината на шипката и растојанието на забите; така, колку повеќе моќ има, толку подолг ќе биде мечот и јазот помеѓу забите.
  • Тенки гранки: може да се користи електричен модел до 400W. Ако тие се зелени, тоа ќе го направи тример за жива ограда.
  • Средни гранки: може да се користи електричен модел помеѓу 400 и 600W.
  • Дебели гранки: може да се користи модел на бензин.

Каде да купите тример за жива ограда?

Ако ви треба тример за жива ограда или планирате да купите, но не сте сигурни каде продаваат, треба да знаете дека ќе го најдете на продажба на овие места:

Амазон

Во Амазон можете да купите многу работи, и за домот и за градината. Сосема е лесно да го најдете она што ви треба, бидејќи тие продаваат практично сè. Ако зборуваме за тримери за жива ограда, ќе ги најдете сите видови: бензински, електрични, батерии, телескопски и хеџ-машини по широк спектар на цени. Покрај тоа, многумина добија критики од други купувачи, па затоа изборот е лесен. Потоа, само треба да го купите и да почекате неколку дена за да го примите дома.

Брикодепот

Во Брикодепот продаваат многу корисни производи за градинари. Нивниот каталог на тримери за жива ограда е мал, но тие имаат сите видови и по многу разумни цени. Единственото нешто е што тие можат да се купат само во физички продавници, бидејќи немаат услуга за достава до дома.

Лерој Мерлин

Во Лерој Мерлин ќе најдеме голема разновидност на градинарски алат. Фокусирани на тримери за жива ограда, тие имаат многу и од разни видови, по интересни цени. Вашиот модел можете да го изберете врз основа на рејтингот (со starsвезди) што им го дадоа другите клиенти. Потоа плаќате и чекате да го добиете во вашиот дом, или можете да отидете во физичка продавница и да го купите директно од таму.

Лидл

Во „Лидл“ тие понекогаш продаваат машини за заштита од жива ограда, но со сигурност да знаат кои денови ќе ги имаат на располагање мора да бидете свесни за нивната поштенска листа, или да ја посетите вашата веб-страница од време на време.

Совети за употреба на тример за жива ограда

Користете тример за жива ограда за удобно кастрење на грмушките

Овие алатки, доколку се користат добро и се одржуваат правилно, се безбедни. И покрај тоа, носете заштитни очила, ракавици и заштита од слух пред да заминете на работа. Покрај тоа, никогаш не сече во близина на метална ограда: Мечот ќе отскокне и можеме да направиме голема штета.

Кога одиме да ги намалиме живите огради, ние мора да го сториме тоа оддолу нагоре, И цртање еден вид лак. На овој начин ќе бидат изложени подебелите гранки, па полесно ќе можеме да ги видиме и исечеме. Ако врне или има прогноза за дожд, ние нема да го искористиме, бидејќи се зголемува ризикот од несреќа.

Така што мечот може да продолжи да сече како првиот ден, многу е важно да се нанесува масло и да се прска секој ден, и отстранете ги остатоците од лисјата или дрвото што ги имаат. Остатокот од тримерот за жива ограда треба да се исчисти со мека четка или крпа. По секоја употреба, мора да го проверите филтерот за воздух, бидејќи ако е валкано, моќноста ќе се намали и потрошувачката ќе се зголеми.

Така, не само што нашата машина ќе може да прави чисти парчиња, туку и нашата безбедност, во голема мера, ќе биде загарантирана; да не спомнувам дека градината ќе продолжи да изгледа одлично.