Хумус, идеално ѓубриво за вашите растенија

Хумус од дождовен црв

За растенијата да растат во услови тие мора да имаат редовна вода, сончева светлина и подлога или почва што ги обезбедува сите потребни хранливи материи За нивното развивање. Ако ги засадиме во градината на вистинското место, веќе имаме завршено голем дел од работата; но ако ги имаме во саксии ... работите стануваат малку комплицирани, бидејќи таа земја што ја ставаме малку по малку ќе стане посиромашна.

Сепак, можеме да сториме една работа за да не се грижиме за ништо: плати. Со што? Со едно од најбогатите органски ѓубрива има: хумус.

Што е хумус?

хумус

Тоа е компост што се појавува природно во која било почва на светот, што не е ништо повеќе од органска материја што била нападната од бактерии и габи што го распаднаа скоро целосно. Износот ќе зависи многу од местото; на пример, на песок на плажа едвај достигнува 1%, додека во шумите лесно може да достигне 5%.

Има темно кафеава боја речиси црна, главно поради високата содржина на јаглерод. Како што се распаѓа, тој обезбедува хранливи материи толку важни за растенијата азот, На натпревар, На калиум и магнезиум.

Што има придобивки?

Неговите придобивки се многу и разновидни, и се:

 • Обезбедува хранливи материи за растенијата, што е од најголема важност за нив, бидејќи на овој начин тие можат да растат и да се развиваат на најдобар можен начин.
 • Подобрување на почвата, така што ако е многу компактен, станува малку тврд, и обратно.
 • Корени на растенијата тие можат добро да го асимилираат и брзо.
 • Не мириса лошо и не скапува.

Како да направите хумус?

Прав

Хумус од дождовен црв

Работи што ќе ви требаат

Најбрзиот начин да се добие природен компост и интересен како овој е со правење кастинг на црви. За тоа, ќе треба да:

 • Црви: се препорачува тие да бидат црвенокалифорниските, иако корисни се и оние што можете да ги најдете во градината во темни агли, да растат во близина на остатоци од кастрење или во засенчени места.
 • Контејнер: тоа не е направено од метал, и има капак и дупки во основата за да можат да дишат. Важно е да биде пошироко отколку што е високо за црвите да бидат што е можно поудобни.
 • Храна: за црви, како што се хартија, картон, лисја (зелена или суво), лушпи од овошје и зеленчук, леб.
 • Хартија за дневник.
 • Некоја градинарска почва.
 • И секако вода.

Чекор по чекор

Откако ќе имате сè, време е да подготвите што ќе биде „куќата“ за црви, барем за една сезона. Следете го ова чекор по чекор:

 1. Исечете тенки ленти од весникот и ставете ги во контејнерот. Одете да ставате ленти додека не формираат слој од околу 2,5 см.
 2. Сега, додадете малку вода, но без да ги натопите. Можете да си помогнете со распрскувач за подобро да ја контролирате количината на вода што ја додавате.
 3. Потоа, додадете слој од околу 2 см земја и воведете црви.
 4. Следно, покријте го садот со капакот и ставете го на ладно, засенчено место.
 5. По два дена, бидејќи тие веројатно ја изеле целата хартија, треба да започнете да ги храните со храната спомената погоре.

Willе знаете дека вашиот хумус е подготвен кога ќе го видите само самиот компост, кој ќе изгледа како нечистотија.

Течен

Течни фрлања на црви се производ што произлегува од дигестивна трансформација во форма на екскрети. За да го направите ова, треба да користите контејнер, мора да користите вермикомпостер на чија основа (однадвор) треба да поставите капаче, каде што ќе излезе течноста.

Друга опција е Направете домашен вермикомпостер, за што ќе ви требаат:

 • 3 пластични кутии со капаци (или повеќе ако сакате да бидат повисоки)
 • Допрете
 • Завртки
 • Парче плевел мрежа
 • вежба

Чекор по чекор

Сега, кога го имате сето тоа, време е да го добиете Ајде да го направиме тоа:

 1. Ставете кутија без капак врз друга со капак.
 2. Направете 4 дупки со вежбата така што ќе ги пробие горната кутија и капакот на долната кутија и ставете 4 завртки да ги спојат.
 3. Повторете ги овие чекори за да се приклучите на горното поле на долниот.
 4. Во последната кутија, онаа што ќе биде основата, треба да направите дупка во неа и да ја вметнете славината со гума и да ја поставите конецот. Ставете ја мрежата против плевел за да не се удават.
 5. Пробијте неколку дупки во кутиите за црвите да одат од едната до другата.

Кога може да се направи тоа?

Природно ѓубриво

Овој хумус не можете да го направите во кое било време од годината. Дождовните црви се чувствителни на студ, па затоа не се препорачува да се обидете да го направите тоа надвор во есен или зима. Идеалот е да почекате пролет или лето, што е кога температурите се многу попријатни.

Дури и да е така, ако не сакате да чекате, садот секогаш можете да го ставите во домот, во просторија каде што има малку светлина.

совети

Ако ова е прв пат да го направите, најверојатно имате многу сомнежи за тоа колку црви да ставите или колку треба да биде контејнерот, нели? Сосема е нормално. Но, не грижете се, еве ги одговорите:

Бројот на инсекти што треба да ги ставите во голема мера ќе зависи од големината на контејнерот. На пример, ако имате оној кој мери околу 50 см долг до 10 см висок, а имајќи предвид дека возрасните црви можат да измерат и до 10 см, можете да ставите околу 10-15 и тие ќе можат да живеат добро, т.е. да не бидат принудени да »Натпреваруваат» за храна.

Кога ќе биде подготвен хумусот? Колку повеќе црви имате, толку помалку време ќе ви треба за да ги компостирате растенијата, но генерално се препорачува да почекате од 6 до 9 месеци.

Купување на одлив на црви: која е цената?

Расад

Ако не сакате да чекате толку долго, можете да изберете да купите леење на црви. Неговата цена е навистина многу ефтина, и може да чини неколку 15 евра вреќата од 20 кг, или 5 евра за шишето од 500 мл.

Па сега знаете, ако барате природен компост богат со хранливи состојки, ова е за вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.