10 цвеќиња кои се отвораат ноќе

Цветовите што се отвораат ноќе се краткотрајни.

Слика – Викимедија/Адријано Макото Сузуки

Иако повеќето цвеќиња се отвораат со сонцето, има и такви кои се за loveубени во Месечината. Тие се ноќни цветаат растенија, обично доцна попладне или, дури има и такви кои го прават тоа на полноќ. И тоа е дека не сите видови имаат исти опрашувачи; всушност, растенијата често бараат многу за нивниот избор.

Ако сакате да ги видите цвеќињата навечер, ќе мора да спиете подоцна или дури и да станете во зори, но веќе можам да ви кажам дека ќе вреди.

баобаб

Баобабот е дрво што цвета ноќе

Слика - Викимедија / Бернард ДУПОНТ

Зарем не сте знаеле дека Баобаб, научно познат како Адансонија, цвета ноќе? Па, всушност неговите нежни ливчиња се отвораат на зајдисонце, а цветот може да остане отворен неколку дена.

Тоа е многу бавно растечко листопадно дрво кое потекнува од Африка, Мадагаскар и Австралија кое може да достигне максимална висина од 30 метри. Воопшто не го сака студот; Всушност, од моето искуство можам да ви кажам дека кога температурите почнуваат да паѓаат под 5ºC, почнува да станува лошо.

Berlandiera lyrata

Berlandiera lyrata е билка која цвета во лето

Оваа билка Англичаните и Американците понекогаш ја нарекуваат чоколаден цвет. Тоа е повеќегодишно растение кое може да порасне меѓу 30 и 60 сантиметри во висина, а произведува жолти цветови кои се отвораат ноќе, но се затвораат околу пладне. Исто така, треба да знаете дека цвета неколку месеци, во пролет и лето.

Роден е во САД и може да биде совршен без разлика дали се одгледува во саксија или во градина. Единственото нешто: не можете да пропуштите директна светлина. Добро се спротивставува на мраз до -18ºC.

Ноќна дама

Epiphyllum кактусот е епифитско растение

Овој цвет што се отвора навечер изгледа како нешто од бајките. Припаѓа на кактусот познат како Dama de noche, чие научно име е Epiphyllum oxypetalum. Цвета во текот на летото, во текот на едно попладне. Но, и покрај тоа што ќе можеме многу малку да уживаме во него, нејзината убавина ќе го надомести тоа.

„Лошата“ работа е што не се спротивставува на мраз. Ако температурата падне под 0 степени, ќе мораме да ја заштитиме или во затворен простор или со ткаенина против мраз ако се случи овие мразови да бидат многу слаби (до -2ºC) и точни.

Дондиего навечер

Mirabilis jalapa е повеќегодишна билка

Слика - Викимедија / Салицина

Што да кажам за нашите Дондиего навечер? Ова тревни растенија, со Мирабилис јалапа Научно име, широко се одгледува во сите области каде што климатските услови се благи. Многу е лесно да се репродуцира; толку многу што можете да изберете да ги посеете директно во градината. Неговата цветна сезона пристигнува со летото, давајќи му боја на нашиот рај на растенијата… навечер.

Со максимална висина од 50 сантиметри, тој е еден од омилените да се има… каде било: саксии, градина. Но, да: не можете да пропуштите директна светлина.

Галан ноќе

Cestrum nocturnum е ноќна цветна грмушка.

Слика - Фликр / Маурисио Меркаданте

Несомнено е едно од најпознатите и најкултивираните ноќни цвеќиња. На Галан ноќе Тоа е грмушка, чие научно име е Ноќен цеструм, кој иако е чувствителен на мраз, има прекрасни бели цветови кои испуштаат пријатен мирис кој се чувствува на растојание од сто метри. Нема ништо.

Широко се одгледува во градини и во саксии, бидејќи е многу прилагодлив. Тоа толерира кастрење и не бара комплицирана нега. Дополнително, поддржува до -7ºC.

Рафлезија

Рафлезија е паразитско растение

Слика – Викимедија/Хенрик Ишихара

La Рафлезија Тоа е паразитско растение, но и покрај неговото однесување, сакав да го додадам на оваа листа затоа што е многу iousубопитно. Овој род на растенија го држи рекордот по најтешкиот цвет на светот: ништо повеќе и ништо помалку од 11 кг. Мери со дијаметар до еден метар и дава мирис што ... добро, не е многу пријатно за нас, но мувите го сакаат.

Расте во тропските шуми на Југоисточна Азија, како оние на Малезија или Борнео, под сенката на растенија многу поголеми од себе.

Selenicereus grandiflorus

Selenicereus grandiflorus е епифитски кактус со ноќни цветови

Слика – Викимедија/Франц

El Selenicereus grandiflorus Станува збор за епифитски кактус што го нарекуваме дама на ноќта, но за да го разликувам од грмушката што исто така го добива тоа име, претпочитав да го наречам со неговото научно име и на тој начин да се избегне забуна. Расте во тропска Америка, како што се Мексико и Големите Антили. Може да измери до 12 метри во висина и Произведува големи, многу миризливи бели цветови.

За разлика од другите кактуси, овој претпочита изложеност донекаде заштитена од директно сонце, бидејќи во спротивно може да изгори. Исто така, потребно е да се земе предвид дека не поддржува наводнување, па затоа е подобро да се остави почвата да се исуши помеѓу едното наводнување и следното. И ако има мраз, ќе биде подобро да го ставите во стаклена градина или во затворен простор.

Дуријан

Цветовите на Дуриан се бели

Слика - Викимедија / Моки

Неговото научно име е Дурио зибетинус, И Има многу убави бели цветови, кои се отвораат на крајот од ноќта. Тоа е тропско дрво добро познато по својот плод, на дуријански, за кој велат дека штом ќе го пробате може да се случат две работи: или го сакате, или сосема спротивното.

Тоа е многу, многу ладно чувствително растение, па може да се одгледува само надвор во клима каде температурите се над 15 степени Целзиусови.

Zaluzianskya capensis

Zaluzianskya capensis е повеќегодишна билка

Слика - Викимедија / Карен Пејџел

Ова е многу разгранета повеќегодишна билка која Англичаните ја нарекуваат ноќна флокс, иако всушност е целосно неповрзана со растенијата од родот Phlox. Достигнува висина од околу 40 сантиметри, и има цвеќиња кои се отвораат ноќе и остануваат отворени до средината на денот.

Потребна е многу светлина, па затоа е важно да се постави на сончево место, или барем во полусенка. Исто така, треба да имате на ум дека поддржува температури до -7ºC.

Кои се ноќните цвеќиња што најмногу ви се допаднаа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јонд dijo

  Јас ти велам дамата ноќе е прекрасна, пушта спектакуларен парфем, нејзиниот цвет е навистина убав секогаш кога ќе цвета чекам да и се отворат цвеќињата за да го воодушевам погледот со тие убавини, и сакав да ја исечам таа грмушка затоа што никогаш не цветаше сега, не сакам да го допрат, тоа е едно од моите омилени ...

  1.    Моника Санчез dijo

   Таа е многу убава