Широк грав: водич за одгледување

мешунки-грав

Фава зрна се одлични билки: тие имаат многу брза стапка на раст и исто така се многу плодни. Тие не бараат никаква посебна грижа, затоа се култура погодна за почетници, дури и за оние кои немаат искуство во грижата за растенијата.

Тие можат да се одгледуваат и во саксија и на земја бидејќи нивната висина не надминува еден и пол метар, што може да послужи како изговор за украсување на кој било агол. И, потребно е да се каже тоа имаат прилично висока украсна вредност 😉.

Карактеристики на зрна фава

Викија фаба

Широк грав, чие научно име е Викија фаба, се тревни качувачки растенија од годишен циклус, што е да се каже, дека за една година тие 'ртат, растат, цветаат, вроди со плод и конечно умираат. Тие потекнуваат од Блискиот исток, припаѓаат на ботаничкото семејство Leguminosaceae (мешунки). Тие имаат исправен и исправен лежиште, со силни стебла. Листовите се наизменични, сложени и парпинетни. Тие немаат ластари.

на цвеќињата се мирисна, големи, до 4 см, со бели ливчиња со виолетови, виолетови или црни дамки. Тие се хермафродити, односно машките и женските репродуктивни органи се во ист цвет. На овошјето е мешункаст зеленчук издолжено мерење помеѓу 10 и 30 см. Внатре има помеѓу 2 и 9 семиња распоредени по ред.

Постојат различни сорти, а најчесто се користат следниве:

 • Агадулце: стеблата се виолетови, плодовите се големи и издолжени, а семето е крем во боја.
 • Мухамиел: тие имаат средна големина, црвеникави стебла и наздравени семиња во боја на крем.
 • Кралица од капини: нејзините семиња се виолетови.

Како се одгледуваат?

Широк грав во овоштарникот

Се чувствувате како да одгледувате грав од лима? Ако е така, тогаш објаснуваме сè што треба да знаете за да имате одлична жетва:

Сеење

Семиња од широк грав се препорачува да се сеат во рана пролет, или во тенџере или директно на земја. Ајде да знаеме како да постапуваме во секој случај:

Кондензиран

 1. Првото нешто што треба да го направиме е да наполниме саксија со дијаметар од околу 13-15 см со универзален медиум за одгледување.
 2. Следно, ставаме едно или две семе од широк грав на површината на подлогата и ги закопуваме околу 1 см.
 3. Потоа, наводнуваме добро, оставајќи ја почвата добро натопена.
 4. И, конечно, го ставаме садот надвор, во област каде што добива директна сончева светлина.

Кога корените ќе растат од дренажните дупки, време е да ги пренесете во саксии со поголем дијаметар, како што се 30-35 см.

Во градината

 1. Пред сеидба, важно е да го подготвиме теренот. За ова, препорачливо е да се помине со мотокултур или моторна мотика за да се остави почвата лабава.
 2. Следно, треба да ги отстраниме камењата, колку што можеме.
 3. Потоа ја израмнуваме земјата со гребло.
 4. Сега, ние ја оплодиме земјата со органски ѓубрива, како што е хумус од црв, на пример, истурајќи слој дебел 5-7 см.
 5. Се враќаме на ракингот.
 6. Потоа, ги правиме жлебовите со длабочина од 5 см, оставајќи минимално растојание помеѓу нив од 60 см.
 7. Ние поставуваме тутори за водење на нивниот раст.
 8. Ние ги шириме семето обидувајќи се да оставиме околу 30 см растојание помеѓу нив.
 9. Ние ги покриваме со земја.
 10. И, конечно, напоиме.

Тие ќе 'ртат многу брзо, по 15 дена.

Одржување

Штом имаме плантажа со грав, мора да продолжиме да се грижиме за нив, така што тие ќе можат да продолжат да растат и да произведуваат, кога ќе дојде време, голема количина овошје. За да го направите ова, треба да го направите следново:

 • Риего: наводнувањето треба да биде често, особено кога цветаат и вроди со плод. Избегнувајте претерано сушење на почвата.
 • Претплатник: во текот на целата сезона тие треба да се плаќаат со органски ѓубрива, како што се ѓубриво ако се на земја, или со течно гуано ако се во саксии.
 • Сечење: Поновите лисја мора да се отстранат од главните стебла откако ќе се формираат мешунките. Ова ќе им овозможи да созреат порано и, патем, да го намалат ризикот од лисна вошка да ги нападне.
 • Етва: мешунките се собираат пред да се исушат, 70 или 90 дена по сеидбата.

Какви штетници и болести може да има?

Афида на широк грав

Иако тие се доста отпорни растенија, таа има низа непријатели кои мора да се контролираат:

Штетници

 • Црна лисна вошка: тие се депонираат на краевите на стеблата и во цвеќето. Се бори со Malation или Menazón.
 • Ситона: тоа е буба што јаде лисја. Се лекува со Карбарил.
 • Ликсус: тоа е буба чија ларва го пресекува стеблото на растенијата. Се лекува со Трихлорфон или Линдан.
 • Патувања грашок: остава сребрени лисја и ги деформира мешунките. Тие можат да се контролираат доста добро со поставување на сини лепливи стапчиња против трипс на висината на растенијата.

Болести

 • Мувла: предизвикува појава на бледи дамки на лисјата. Се третира со Maneb, Zineb или со мешавина од Бордо.
 • Roya: предизвикува појава на портокалови / црвеникави дамки на лисјата. Се лекува со Зинеб или Манеб.
 • Болест на склеротијата- Предизвикува лисја и стебла да имаат памучен бел мувла што предизвикува гниење. Се третира со ТМТД.
 • Opопо: тоа е паразитско растение кое, како и сите паразити, се храни со хранливите материи што ги краде од растението домаќин, предизвикувајќи да ослабне и да умре набргу потоа. Нема ефикасен лек против тоа. Единственото нешто што може да се направи за да се спречи нивното размножување е да се ротираат земјоделските култури и да се уништат џоповите пред да вроди со плод.

Употреби и својства на зрна фава

широк грав

Широк грав може да се користи како украсно растение. Тие имаат многу убава зелена боја и многу украсни цвеќиња за да можат да изгледаат одлично на патио или тераса. Но, без сомнение, неговата најраспространета употреба е кулинарска. Може да јадете и мешунки и семиња, а вкусни се и свежи, во супи или варени.

Дали знаевте дека тие имаат лековити својства? Нејзините инфузирани цвеќиња се диуретични, прочистувачки и можат да ги ублажат симптомите на ревматски заболувања. Неговите семиња помагаат во намалување на нивото на холестерол, бидејќи ги намалуваат и елиминираат маснотиите присутни во артериите.

И со ова го завршуваме гравот специјално. Дали се осмелувате да ги култивирате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.