Што е грмушка и какви видови има?

Грмушките се одлични градинарски растенија

Слика - Викимедија / Хавиер мартин

Грмушките се одлични и многу практични растенија. Со нив може да имате навистина спектакуларна градина, бидејќи, всушност, тие често се користат како »пополнување растенија», или за разграничување на областите. Постојат многу варијанти: со украсни цвеќиња, со неверојатни лисја, повисоки, пократки ... Реалноста е дека може многу да ве чини да изберете кој да го ставите на одредена област, бидејќи, без оглед на климата во вашата градина, најдобро што треба да направите е да одите во расадник со направена листа за шопинг.

И на сето ова, Дали знаете што е грмушка? Ако одговорот е негативен, не грижете се, тој наскоро ќе престане да биде.

Карактеристики на грмушки

Цветни грмушки се убави за градина или саксија

Грмушка е дрвенесто растение кое, за разлика од дрво, достигнува висина помала од 6м. Се разгранува од самата основа, но ова може да доведе до одредена конфузија, бидејќи има растенија, како што е лаванда или мајчина душица, кои не се сметаат за грмушки, туку дрвенести грмушки или под-грмушки и кои прецизно почнуваат да се разгрануваат од основата.

Видови грмушки

Општо кажано, разликуваме два вида грмушки: алпинисти (како што се орли помине, девствена лоза, јасмин, итн.), и оние кои не треба да се искачуваат, кои се мнозинство (како што се олеандрите, камелиите, рододендронии сл.). Тие исто така можат да се класифицираат според тоа дали се повеќегодишни или листопадни. На пример, ловоров е зимзелен, како Вибурнум; наместо тоа, грмушките од роза, вистерија или корнус Тие се листопадни.

Употреби на грмушки

Грмушките имаат многу украсни цвеќиња и / или лисја, така што тие се растенија кои никогаш не недостасуваат во градините. Покрај тоа, некои од нив имаат овошје за јадење, како што се дрвја од јагоди или калинки. Тие можат да се користат како жива ограда за да се обезбеди приватност и блискост во градината, за разграничување на областите или како изолирани примероци.

Ако претпочитате, можете да изберете одгледувајте ги во тенџере на вашиот двор или балкон. Willе бидат одлични сигурно.

Примери на грмушки

Еве список на грмушки од градина или саксии, со нивните главни карактеристики и грижа:

Цветни грмушки

Кога зборуваме за цветни грмушки, се повикуваме на тој вид краткотрајни растенија кои произведуваат впечатливи цвеќиња. Мора да се земе предвид дека има и такви кои, иако имаат цвеќиња, немаат украсна вредност; а има и други што немаат, како четинари.

Azalea

Азалеа се зимзелени грмушки

на Azalea тие припаѓаат на родот рододендрон и на под родот Пентантера. Тие се зимзелени грмушки со потекло од Азија. Тие достигнуваат висина од околу 40-50 сантиметри, и тие произведуваат мали лисја, темно зелена од горната страна и надолни од долната страна. Неговите цвеќиња се со различни бои: бела, црвена, жолта и се појавуваат во пролет.

Нега

Тие се растенија што треба да бидат во полусенка и да се одгледуваат во кисела почва или подлоги, со pH помеѓу 4 и 6. Вода 3-4 пати неделно во лето Тие се спротивставуваат на слабите мразови до -3ºС.

Полигала миртифолија

Поглед на полигала миртифолија

Слика - Викимедија / Кшиштоф Зиарнек, Кенраиз

La Полигала миртифолија е грмушка или зимзелено дрво роден во Јужна Африка кој достигнува висина од 2 до 4 метри. Развива стебло што се разгранува до висина од околу еден метар и произведува пурпурни цвеќиња во пролет-лето.

Нега

Треба да се стави во сончево изложување, со варовнички почви кои имаат добра дренажа. Вода малку, околу двапати неделно во лето и помалку во остатокот од годината. Отпорува до -2ºС, можеби -3ºС.

Кина се искачи

Поглед на кинеската роза

Слика - Викимедија / Б.навез

La кинеска роза, чие научно име е Хибискус роза-синенсисЕ зимзелена грмушка по потекло од источна Азија. Тој достигнува висина до 5 метри, иако нормалното е што не надминува 2 метри. Произведува големи цвеќиња од пролет до лето, па дури и до есен во топла клима, со различни бои: црвена, жолта, портокалова, бела, двобојна, ...

Нега

Тоа е растение кое живее и на сонце и во полу-сенка, на кое му требаат повеќе или помалку чести наводнувања (околу 3-4 пати неделно во лето, а помалку од останатите). Се спротивставува на мразови до -4ºС.

Зимзелени грмушки

На зимзелени грмушки се оние кои остануваат зимзелени. Ова значи дека секогаш ќе ги гледаме со лисја, но овие лисја всушност ќе паѓаат малку по малку кога ќе се појават нови.

Абелија

Abelia floribunda е зимзелена грмушка

Слика - Викимедија / пеганум од Смол Дол, Англија

La Абелија, чие научно име е Абелија флорибундаЕ зимзелена грмушка по потекло од Мексико тоа расте до висина до два метра. Нејзините лисја се сјајни темно зелени, а произведува цвеќиња во лето и есен. Овие се розово-бели, во форма на труба.

Нега

Ставете го на сонце, во саксија со универзална подлога или прекривка измешана со 30% перлит. Вода 3 или 4 пати неделно во лето, а помалку од останатите. Се спротивставува на мразови до -4ºС.

Чистачи за цевки

Чистачот на цевки е зимзелена грмушка

El чистач на цевки или дрво со четки, чие научно име е Калистемон цитринусЕ зимзелена грмушка по потекло од Австралија. Расте до максимална висина од 4 метри, и во пролетта произведува спектакуларно цветање: со црвени соцветија во форма на четка.

Нега

Мора да биде на полно сонце, во саксии со подлоги кои добро се исцедуваат, како што е мешавина од универзална подлога со перлит во еднакви делови. Умерено до слабо наводнување, околу 2 или 3 пати неделно во лето, а на секои 7-10 дена остатокот. Отпорува до -7ºС.

Фотинија „Црвен Робин“

Photinia Red Robin е повеќегодишна грмушка

La Фотинија 'Ред Робин', хибрид помеѓу Фотинија глабра x Photinia serrulata, и чие научно име е Photinia x fraseri 'Red Robin', тоа е зимзелена грмушка што достигнува висина од 3 метри. Нејзините лисја се главна атракција: зелена во зима, црвена во пролет и виолетова во лето.

Нега

Willе живее добро во саксии со подлога за универзално одгледување, со околу 3 напојувања неделно во лето и помалку со останатите. Тој се спротивставува на мразовите до -7ºС.

Грмушки од саксии

Реалноста е дека секоја грмушка може да се има во тенџере, бидејќи сите повеќе или помалку толерираат градинарски работи добро. Сега, ако сакате да знаете кои се најпогодни, еве три:

Јапонски јавор (сорти)

Јапонскиот јавор е листопадна грмушка

El јапонски јавор, чие научно име е Acer palmatum, е листопадно дрво или дрво роден во Азија што може да надмине 10 метри. Но сортите растат само на 5 метри, па дури и од искуство ќе ти кажам дека толерираат градинарски работи толку добро што можеш да ги имаш уште помали. Најинтересните се:

 • Acer palmatum cv Мала принцеза: расте 1 метар.
 • Acer palmatum var dissectum cv Seyriu: игла, зелени лисја.
 • Acer palmatum cv Портокал сон: од палматите лисја кои стануваат портокалови на есен.
Нега

Тие се растенија кои живеат во полу-сенка и на саксии им се потребни подлоги за ацидофилни растенија. Во случај да сте во Средоземното Море, се претпочита да користите акадама се меша со 30% кирјузуна или пемза, бидејќи подлогите од типот на тресет им штетат. Водата за наводнување исто така мора да биде кисела (pH помеѓу 4 и 6) и мора да се напои 3-4 пати неделно во лето, а помалку во остатокот од годината. Тие се спротивставуваат до -18ºС, но тие не се погодни за тропска клима.

Евонимо

Истоимениот е листопадна грмушка

El истоимен, исто така наречена шимширова или хауба, и чие научно име е Euonymus europaeusЕ листопадна грмушка роден во централна Европа. Достигнува висина од 3 до 6 метри, но нормално е да го исечете и да го оставите најмногу на 1 метар.

Нега

Расте на полно сонце, и во саксии со универзален супстрат измешан со 30% перлит. Вода умерено, околу двапати неделно во лето, и секоја недела или околу остатокот од годината. Се спротивставува на студ и мраз до -18ºС.

Hortensia

Хортензијата е листопадна грмушка

La hydrangea, чие научно име е Hydrangea macrophyllaЕ листопадна грмушка по потекло од Јапонија кој достигнува висина помеѓу 1 и 3 метри. Произведува цвеќиња групирани во големи соцвети, бела, сина, црвена или розова.

Нега

Ставете го во полу-сенка, со подлога за кисели растенија и вода околу 4 пати неделно во лето и на секои 6-7 дена остатокот со дожд или кисела вода (pH помеѓу 4 и 6). Отпорува до -4ºС.

Што мислевте за сето она што го научивте за грмушките? Се надеваме дека ви е корисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   АБЕЛ ХЕРДЕЗ .V. dijo

  Многу е добро што луѓето се заинтересирани за природата на растенијата и градинарството што имаат когнитивно знаење за светот на растенијата и го шират низ мрежата.

  1.    Моника Санчез dijo

   Драго ни е што ви е интересно, Абел

 2.   Елена dijo

  Би сакал да го постават цртежот на растенијата, бидејќи има имиња што не ги знае некој. Поздрав

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Елена
   За тоа обично ги ставаме линковите до картичките, бидејќи на овој начин можете да пристапите до нив и да видите некои слики.

   Како и да е, ако сакате да знаете каков е одреден, не двоумете се да ни кажете

   Поздрав.