Што е тоа и како да се добие пилешко ѓубриво?

ѓубриво од пилешко

Пилешко ѓубриво во основа се состои од ѓубриво од пилешко што е подготвено за подоцна да се користи во рамките на секторот добиток а исто така и во земјоделска индустрија. Главниот елемент што го сочинува пилешкото ѓубриво е ѓубривото од тие кокошки кои се одгледуваат за јајца. Во рамките на земјоделскиот сектор е од голема важност да се знае како да се разликува Пилешко ѓубриво, бидејќи последното како главен елемент го има ѓубривото на оние кокошки што се одгледуваат за подоцнежна потрошувачка.

Од суштинско значење е тоа пилешко ѓубриво се ферментира, бидејќи на овој начин е можно намалување на количината на микроорганизми што ги содржи, како што се бактериите, кои доколку постојат во голема концентрација во рамките на пилешкото ѓубриво, може да станат опасни. Микроорганизмите пронајдени во ѓубриво од пилешко Кога сè уште не е ферментирано, тој има способност да се натпреварува за хранливите материи што ги имаат растенијата, предизвикувајќи голема штета и разни неповолни резултати.

Елементи кои го сочинуваат пилешкото ѓубриво

Елементи кои го сочинуваат пилешкото ѓубриво

Кога зборуваме за пилешко ѓубриво тоа се користи како компост, што сакаш да кажеш органско ѓубриво, се бара дека пилешко ѓубриво се ферментира, со цел да се трансформираат хемикалиите што ги содржи, а тоа се: калиум, фосфор, јаглерод и азот. По завршувањето на ферментацијата, можно е да се додадат и некои органски отпадоци, како што се лушпи од житни култури, лушпи, слама, дрвени чипови, меѓу кои ќе помогне во подобрување на компостот и оптимизирајте го неговиот ефект.

Пилешко ѓубриво има висока содржина на азот, што се покажа како суштинско значење и за растенијата и за животните успеваат да асимилираат други хранливи материи, развиваат протеини и исто така да апсорбираат енергија. Слично на тоа, можно е да се најде голема количина јаглерод, што е од суштинско значење за растенијата и животните да можат максимално да го искористуваат кислородот, исто така, за да биде оптимално развивање на секој од процесите важни делови од вашите клетки.

Исто така, исконските хемиски елементи кои се дел од составот на пилешкото ѓубриво се, како што веќе споменавме, калиум и фосфор. Од една страна, калиумот помага да се одржи рамнотежата и апсорпцијата на водата, а исто така е исто така задолжен за осмотска функција на секоја од клетките; од друга страна, фосфорот е неопходен за метаболизмот.

За што се користи пилешко ѓубриво?

ѓубриво од пилешко

Пилешкото ѓубриво често се користи како додаток во исхраната при одгледување добиток, бидејќи има високо хемиско богатство и голема количина на хранливи материиИсто така, често се користи и како компост.

Пилешкото ѓубриво е составен од многу хранливи материи, кои се наоѓаат таму затоа што кокошките асимилираат само 30% или 40% од оние хранливи материи што ги консумираат со нивната дневна исхрана; затоа тој 60 или 70% хранливи материи дека не асимилираат, завршува како дел од нивното ѓубриво.

Општо се препорачува употребата на пилешко ѓубриво како ѓубриво за земјоделски култури, бидејќи има прилично прифатлива цена и неговиот состав е навистина богат и поволен. Вообичаено потребни се само 600гр или 700гр пилешко ѓубриво на метар квадратен за да се постигнат оптимални резултати. Меѓутоа, во одредени прилики, ако почвата покаже некој вид осиромашување, можеби ќе биде потребно да се нанесе до 1 кг пилешко ѓубриво на метар квадратен.

Како да добиете пилешко ѓубриво?

Ако имате неколку кокошки во вашиот дом и сакате да извлечете максимум од нивното ѓубриво користејќи го како еколошки компост, треба да знаете дека е потребно, прво да нанесете неколку производи кои тие ќе ви помогнат да ги намалите микроорганизмите да претворат ѓубриво во пилешко ѓубриво.

Важно е да се напомене дека ѓубриво од пилешко сама по себе, тоа не се смета како пилешко ѓубриво и за да се постигне тоа всушност е пилешко ѓубриво потребно е да се помине низ процесот на ферментација.

Сега подобро знаете од што се состои овој вид ѓубриво и од каде потекнува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.