Кускута

ѓаволите

Денес ќе разговараме за еден вид паразитски растенија кои обично се појавуваат годишно и можат да влијаат на земјоделските култури. Честа е во областите со умерена клима и има тенденција да има повеќе во пролетната сезона. Станува збор за ѓаволите. Тоа е растение кое има разни iosубопитства и однесување кога станува збор за интеракција со посевите на кои им е необично паразитите.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за мама и како треба да го елиминирате.

клучните карактеристики

паразитски чорбаџија

Тоа е растение кое лесно може да се идентификува. Тоа е затоа што создава еден вид заплеткување со тенки стебла кои се портокалови, жолти и црвени. Овие стебленца се навиваат на растението што го паразитираат. Има многу мали лисја и има мала количина хлорофил. Ова значи дека тие не можат ефикасно да се фотосинтираат самостојно. Тие имаат најголема концентрација на хлорофил кога се мали. Тие едноставно го користат за да можат да 'ртат и да произведат корен од помала големина и потоа тој да исчезне.

Бидејќи не може самостојно да се фотосинтизира, зависи од друго растение за нејзината храна и опстанок. Затоа, се смета за паразитско растение. Нормално, кога е сместена друга фабрика, тапа се приклучува на сите структури познати како хаусторија. Овие структури помагаат да се вметне во васкуларниот систем на растението што го паразитира. Истите овие структури им помагаат и да ги добијат хранливите материи што им се потребни за да продолжат да се развиваат и да преживуваат во животната средина.

Ако го анализираме од гледна точка на земјоделството и градинарството, можеме да видиме дека затајувачот е вид на растение што може да создаде сериозни проблеми. Ако затајувачот почнува да ги паразитира нашите посеви, можеме да забележиме пад на продуктивниот принос. Затоа, мора да научиме да спречиме ширење на ова растение и да ги елиминираме што е можно побрзо.

Lifeивотен циклус на Dodder

Dodder не е одредено растение, ако не род кој се состои од околу 150 видови. Припаѓа на семејството Convolvulaceae и тие имаат свое семејство повремено познато како Cuscutaceae. Еден од најраспространетите видови на култивирани полиња е Cuscuta campestris. Тој е еден од најраспространетите и агресивни примероци против растенијата што ги паразитира. Неговата идентификација е нешто потешка бидејќи зависи од карактеристиките на соцветот и неговиот цвет.

Откако растението ќе 'ртат, произведува многу краток, отечен корен и прилично тенко стебло. Тоа е, тој е способен да се развива само кога е млад за да може да го паразира другото растение. Расадот од чмарка има форма на лак и полека се исправува и ротира со движење спротивно од стрелките на часовникот. За да се изврши оваа ротација, тие бараат сончева светлина. За да го направат ова, им треба мало количество хлорофил што го создаваат кога се млади. Откако ќе се стекне растението домаќин, може да се развие нормално и побрзо.

Расадот од чмарка обично се појавува од длабочина помеѓу 1-5 сантиметри. Хаусторијата се структури во форма на покажувач кои помагаат да навлезат и да се поврзат со васкуларниот систем на растението домаќин. Само еден примерок од овој вид може да се шири на дијаметар од 3 метри годишно.

Расте главно во групи цвеќиња кои можат да станат и бели, розови и жолтеникави. Тие можат да произведат капсули кои содржат сиво-кафеави семиња со фина текстура. Само дел од популацијата на ова семе ртеше минатата година. Проблемот со семето е што некои имаат премногу тврд тегемент и станува непропустлив и за кислородот и за водата. Ова предизвикува нивната ртење да не се случи.

Другите, сепак, постепено можат да ја изгубат латентноста со текот на времето и да станат порозни во кислород и вода. Така успева да 'ртат во услови на животна средина кои се поповолни за неа.

Како да се елиминира затајувачот од нашите култури

Откако затајувачот нападна друго растение, овој проблем може да се обновува секоја година долго време во нашите култури. Ова може да стане проблем во земјоделските перформанси. Главниот проблем со ова паразитско растение е што целиот нејзин род има дистрибуција низ целиот свет. Тоа е, може да мери и во тропските предели со претежно влажна клима, како и во полусуви зони и умерени области. Тоа е во области со умерена клима каде што најчесто се напаѓаат земјоделските култури.

На пример, Индија е една од областите каде што рефлексните видови на затајувачи често напаѓаат дрвја и украсни грмушки. Исто така, има тенденција да напаѓа некои тревни растенија. Еден од најпогодените видови се разни зеленчуци и луцерка. Приносот не само што го намалува квалитетот на земјоделските култури, туку и се меша со механиката за развој на земјоделските култури. Сето ова ги зголемува трошоците за растително производство.

Со цел да се елиминира затајувачот, постојат различни методи на контрола. Toе анализираме кои се тие:

  • Превенција: Тој е еден од најевтините методи што можат да помогнат да се намали присуството на Кускута во земјоделските култури. Бидејќи може да се шири од една на друга фарма преку обработка или земјоделски култури од зафатено поле, интересно е да се примени ѓубриво од животни кои јаделе сено или фуражни производи кои не се загадени со семе.
  • Третман на самото место: затајувачот обично се појавува на копно и се манифестира како изолирани закрпи. Може да се третира со контактни хербициди, исечени или изгорени. Мора да се земе предвид дека откако растението нема директна врска со растението домаќин, тоа не може да преживее самостојно.
  • Целосен третман на терен: ако имаме генерализирана наезда на земјоделски култури, потребни се поагресивни методи. Методите на самото место мора да се комбинираат додека се користат хемикалии за да може да се постави ниво на контрола.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тапа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.