Сè за ѓубрива

Органски компост на земја

На растенијата, како и на другите живи суштества, им треба вода, но и храна. Ако недостасува една од двете работи, тие веднаш ослабуваат и брзо се сушат. Иако се разбира, за да можат да бидат совршени, многу е важно да се избере ѓубрива посоодветни и следете ги индикациите наведени на пакувањето на производот.

На пазарот наоѓаме широк спектар на ѓубрива, органски и минерални, што правилно користено ќе ни овозможи да имаме здрави и силни растенија. Ајде да знаеме повеќе за нив.

Што им треба на растенијата?

Корени на дрвјата

Пред да влеземе во оваа тема, ајде прво да разговараме малку за потребите на растенијата. Сигурно многу пати сте прочитале и слушнале дека им треба азот (N), фосфор (P) и калиум (K). Овие се основни макроелементи кои не треба да недостасуваат, бидејќи без нив тие не можеа да растат или да процветаат, а уште помалку да даваат овошје. Тие се, според тоа, најважните, но не се единствените.

На ист начин на кој ниту едно човечко суштество не може да биде здраво јадење само и исклучиво на, на пример, ориз, ниедно растение не може да биде здраво ако се храни само со НПК. Зошто го велам ова? Бидејќи во последно време излегуваат се повеќе синтетички ѓубрива кои се чини дека се фокусираат само на НПК, заборавајќи ги сите други хранливи материи.

Имајте на ум дека богат компост, компост кој има калциум, железо, манган, магнезиум итн. секогаш ќе биде многу поцелосен од оној што има само NPK. Можеме да имаме убави растенија со НПК, да, но со текот на времето тие ќе ослабнат и нема да можат да ја имаат потребната сила за да го надминат нападот на штетници или болести.

За повеќе информации на оваа тема, препорачувам да прочитате Оваа статија.

Видови ѓубрива

Органски

Постојат неколку видови, кои се следниве:

Зелено ѓубриво

Зелено ѓубриво

El зелено ѓубриво се добива со одгледување на растенија мешунки (Еврејски, грашок, луцерка, широк грав, лупини, детелина) став потоа закопај ги. Така се постигнува дополнително снабдување со азот.

компост

Компост, органски компост

Тоа е материјал што се добива од ферментирана органска материја. Да се ​​елаборира се користи хумус од дождовен црв, земјоделски остатоци, остатоци од храна, тревојади животинско ѓубриво ...

Има предност што може да се направи дома, но може да се набави и од расадник.

измет

Manубриво гуано во прав

El гуано, пилешко ѓубриво, измет од палка или паломина, тоа е органски компост сличен на ѓубриво: се измет од лилјаци. Тој е многу хранлив, затоа се препорачува за оплодување на градинарски растенија.

Ѓубриво

Коњско ѓубриво

El ѓубриво на тревојади животни, како што се коњот, козата или овците, погоден е за оплодување на почвата и, патем, исто така, растенија. Можеме да ги најдеме на продажба на фарми или во расадници; некои со лош мирис и други без.

тресет

Црн тресет

Тресет тоа е темен или светло-кафеав органски материјал кој се формира на мочурливи места поради распаѓање на растителни остатоци. Може да биде русокоса (со pH 3,5) или црна.

Се користи пред се за мешање со други подлоги. Русиот тресет се користи и за закиселување на земјиштето.

Otros

Други видови на органски ѓубрива што можеме да ги најдеме и да ги добиеме се мелени коски, Оброк од крв, рогови, или дури закопана слама.

Хемикалии

Конвенционален

Универзално ѓубриво за растенија

Слика - Elrincondeljardin.com

Тие се оние на брзо ослободување; што е да се каже, во моментот или неколку дена по нивното ставање, растенијата веќе можат да ги имаат. Постојат повеќе видови:

 • Азотнизиран: уреа, амониум сулфат, калиум нитрат, ...
 • Фосфорна: амониум фосфат, суперфосфат, ...
 • Поташа: калиум хлорид и калиум сулфат.
 • Бинарни: тие носат 2 од некои макроелементи (азот, калиум и фосфор).
 • Тројки: тие ги носат трите 3 макроелементи.

Овие можат да бидат во течна или гранулирана форма.

Бавно ослободување

Хемиско ѓубриво за растенија

Тие се тоа растворете малку по малку (месеци) како што се напои. Корените полека ги апсорбираат хранливите материи што им се потребни. Примери: Нитрофоска, Осмокот, Нутрикот и др.

Специфични за секој вид на растение

Компост за кактуси од Massó Garden

Слика - Tiendatodojardin.com

Денес можеме да најдеме ѓубриво за секој вид на растение, како што се ѓубриво за кактуси, за тревници, за растенија во затворено, за бонсаи, за ацидофилни растенија, ...

Тие обично се течни ѓубрива, но во некои случаи може да се најдат и во гранули, како што се оние за ацидофилни растенија.

Фолијарна

Нанесување на фолијарно ѓубриво на растението

Слика - Arcuma.com

Тие се тоа се нанесуваат со прскање на лисјата, од каде ќе се апсорбираат. Тие се многу интересни за брзо отстранување на недостатоците, како што е недостаток на железо или манган.

Органоминерали

Тие се комбинација на органска материја со минерали, како азот или манган на пример.

Каков вид компост е подобар?

Сега кога ги видовме сите ѓубрива што можеме да ги најдеме на пазарот, можно е да се запрашаме дали има некое ѓубриво што е најдобро, но вистината е дека не, нема. Секоја фабрика има свои потреби, и затоа, нема универзално ѓубриво што може да се примени на сите култури.

Затоа, јас секогаш препорачувам комбинирајте хемиски ѓубрива со органски (користејќи еден еднаш, а следниот друг). Тоа е добар начин да се осигура дека ги добиваат сите потребни хранливи материи. Се разбира, секогаш мора да имаме предвид дека има и такви кои не мора да се плаќаат: месојади, бидејќи тие ловат други животни токму затоа што во нивното природно живеалиште земјата нема доволно хранливи материи и, затоа, нивните корени не се подготвени директно да ја апсорбира храната.

Кога да ги оплодиме растенијата?

Засади лист во детали

До растенијата тие мора да се плаќаат во текот на целата година. Да, да, најверојатно мислите дека тоа не е така, бидејќи тие растат само во месеците во кои времето е добро. Но, како што рековме на почетокот, животните и растенијата треба да пијат и да јадат за да останат живи. Точно е дека за време на студената зима и многу жешко лето тие едвај растат, но мораат да се хранат за да останат јаки.

Така, за време на есен-зима ќе користиме ѓубрива со бавно ослободување, компост или ѓубриво, а во текот на остатокот од годината ќе можеме да користиме, на пример, гвано, кое има многу брза ефикасност со специфично. На овој начин, потребите на нашите сакани растенија ќе бидат покриени дванаесет месеци во годината.

Се надеваме дека ви е корисно. 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Правопис dijo

  Многу корисни податоци како што сè што читам на оваа страница, што за мене е веќе заглавие.

  1.    Моника Санчез dijo

   Ние сме многу среќни што го прочитавме тоа

   Уживајте во блогот!