Како се грижите за џиновските маргаритки или Шаста?

џиновски маргаритки

Дали некогаш сте слушнале за џиновски маргаритки или Шаста? Спротивно на обичните маргаритки, овие се многу поголеми, па оттука и нивниот прекар на гиганти, а исто така и повеќе ценети.

Ако имате, сте го виделе и сакате да го купите, но не знаете многу за оваа сорта или нејзината грижа, тогаш ние ќе ви помогнеме да не бидете непознати. Оди за тоа?

Како се џиновските маргаритки или шаста

поле со џиновски маргаритки

Првото нешто што треба да знаете за џиновските маргаритки е тоа тие доаѓаат од Америка. Тие се всушност хибрид кој се родил од европскиот цвет. Тој е сосема ист, но многу поголем.

Всушност, се вели дека овие тие можат да достигнат еден метар во висина и декорирајте исто како маргаритки. Тие се многу отпорни и едвај имаат грижа што треба да ја обезбедите.

Естетски зборуваме за растение со интензивно зелени стебла и лисја и цветови со жолт центар и меки и многу големи ливчиња.

Разлика помеѓу маргаритки и шастас

Бидејќи знаеме дека ќе не прашате за огромните маргаритки и како тие се разликуваат од обичните, еве неколку важни детали:

  • живеат помалку. Односно, џиновските маргаритки имаат многу пократок рок на траење од обичните маргаритки.
  • Може да се пресади и кастри нешто што не се случува со нормалните.
  • Su време на цветање е лето.
  • Se множете се со делење на грмушката (и не само со семиња).

џиновска грижа за маргаритки

две шаста

Сега да, ќе се грижиме за џиновските маргаритки. Но, пред сè, треба да знаете дека тие се многу лесни за грижа и не треба да ви создаваат проблеми ако следите сè што е потребно за да ги задоволите нивните потреби до буква.

Локација и температура

џиновските маргаритки им треба сончева локација. Иако е точно дека толерираат да бидат во полусенка, најдобро им е да бидат на полно сонце бидејќи се хранат со тоа. Можеш засади ги и во земја и во саксии, иако мора да бидете сигурни дека тие се доволно големи за неа.

Што се однесува до времето, добро поднесува топло и умерено, но не и во случај на студено или дождливо време. Кај тие можно е да не се развие и полесно да умре.

Ова ни дава идеја за температурата. А тоа е дека одлично ги поднесува високите летни температури, но не толку на студ. Всушност, можно е да умре ако не е добро заштитено (и запомнете дека тоа е растение со многу, многу краток животен век).

Подлога

џиновските маргаритки тие се речиси секогаш засадени во пролет, бидејќи за семките е најдобро време да никнат. Но, ако го направите тоа преку поделбата на грмушката, исто така пролетта ќе биде најдобро време за успех.

Секогаш користете а почва која е составена од органска материја и дренажа. Тоа е најдобрата опција за растението правилно да се развива.

Ако го имате во тенџере, најдобро е да го менувате приближно на секои четири години. Таму ви препорачуваме да отстраните што е можно повеќе земја и да ја наполните со нова за да ја нахраните. Покрај тоа, идеално време е да ги поделите растенијата бидејќи на овој начин ќе добиете повеќе саксии и ќе го олесните мајчиното растение.

Риего

Наводнувањето на џиновските маргаритки е исто како и кај нормалните. Тоа е неопходно имаат влажна почва, но без да биде натопен бидејќи е лесно во тој случај корените да скапуваат.

некои препорачуваат вода 2-4 пати неделно во лето, а во зима правете го тоа еднаш на две недели, повеќе или помалку. Но, вистината е дека сè ќе зависи од климата што ја имате каде што сте. Ако е многу жешко, подобро е да се полева повеќе пати, дури и ако е помала количина, а ако температурата падне, оставете повеќе да се простира.

џиновска маргаритка одблиску

Претплатник

Секоја година, а особено во пролетните и летните месеци, треба да платите малку за да му дадете повеќе енергија, особено за цветањето.

Сечење

Иако нема да ви треба на земја (речиси никогаш), не можеме да го кажеме истото ако го имате во тенџере. Во тој случај, кастрењето е од суштинско значење и ќе помине исечете ги цвеќињата што умираат за растението да не троши енергија а исто така остави простор за нови цвеќиња.

Чини и болести

Што се однесува до поморите и болестите на шастатите, вистината е дека ништо не најдовме. Сепак, тоа не значи дека се отпорни на се. Најверојатно ќе бидат погодени од истите како маргаритки со обична големина.

Со други зборови, во случај на штетници, мора да имате Внимавајте на гасеници и aphids. Првите го „јадат“ растението, и ливчињата и листовите, што ги ослабува. Во случај на aphids, тие прво ќе одат на нежните ластари, а потоа ќе продолжат низ остатокот од растението.

Исто така вообичаени кај џиновските маргаритки се лисна вошка, Тие се хранат со пука и лисја.

Во однос на болестите, најчеста има врска со а прекумерно наводнување. Но, и отсуството на сонце или вода лесно може да го разболи растението.

Множење

Како што ви кажавме претходно, постојат два начини на репродукција на џиновски маргаритки: преку семиња и со делење на грмушката.

Првата опција - од семиња - се изведува во пролет. Тоа може да се направи и во семиња и во саксија, иако се препорачува втората опција (тие се големи и ќе им треба простор, кој во коритото наскоро може да падне).

Во случај на поделба на грмушката, кога е во земја, тоа е посложено да се направи, особено затоа што развива прилично длабоки корени и откопувањето може да заврши со оштетување. Но, ако е во саксија и добро расте, нормално е дека на приближно 4 години треба да го пресадите и да го искористите тој момент, не да го менувате садот, туку да го поделите и да извадите повеќе саксии од растението преку своето „потомство“. Така, нема потреба да го ширите садот и имате повеќе за да продолжите да уживате во овие џиновски маргаритки.

Сега кога знаете како да се грижите за џиновските маргаритки, бидејќи тие се лесни за грижа, дали би се осмелиле да имате една (или неколку) дома?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.