7 од најубавите лавиринти во светот

Лавиринт со растенија

Кога имате многу земја, треба да направите а лавиринт. Во центарот можете да ставите фонтана, излетнички простор ... или дрво. Декоративни, мистериозни, ... служат за забава на најмладите, но и на возрасните. Постојат многу ботанички градини кои го искористуваат интересот што сите имаме тенденција да го покажуваме пред ваквите чуда и не двоумете се да засадите жива ограда на таков начин што ќе не натераат да поминеме незаборавен момент.

Дали доаѓате на прошетка низ 7 од најубавите лавиринти на светот?

Парк дел Лаберинт д’Хорта, историска градина лоцирана во Барселона (Шпанија)

Уживајте во овој лавиринт кој беше засаден во 1791 година ... од поглед на беспилотно летало.

Лавиринт за растенија од пченка, Вест Едмонтон, Алберта, Канада

Ако сме многу лошо навикнати да гледаме лавиринти само од четинари или мали грмушки. Вистината е дека овој лавиринт направен со пченкарни растенија трае многу работа. Всушност, тие садат нови растенија секоја година, но тоа е вистинско чудо, нели?

Еве уште едно видео каде можете да ја видите силуетата што овие конкретни дизајнери ја создадоа од воздухот:

Втор најдолг во светот, лавиринтот лоциран во палатата Бленхајм, Вудсток (Англија)

Засаден во 1987 година и отворен во 1991 година, ако првпат одите, можеби ќе ви треба помош од водич. На овој човек му беше тешко да го најде излезот:

Од пченка, четинари ... и трева: лавиринт во палатата Хемптон Корт, лоциран во Лондон (Велика Британија)

 

Ако мислевте дека сте виделе сето тоа ... тогаш не сте биле во право. Во палатата Хемптон Корт ја направија оваа убавина ... со трева! Таа беше засадена помеѓу 1689 и 1695 година од страна на Хенри Вајз и Georgeорџ Лондон за Вилијам III од Портокал.

Лавиринт Лонглит, Хорнингем (Англија)

Создадено од еден од сопствениците на куќи во Лонглит по име Александар Тин, кој бил 1932-ми маркиз во Бања од XNUMX година наваму.

Во Гленденбар Гарден во близина на Фалмут, Корнвол (Англија) претпочитаат ловоров цреша

Овој лавиринт е создаден во 1833 година. Curубопитен простор каде многу малку луѓе можат да одолеат да одат низ неговите премини.

Кој ви се допадна најмногу?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.