Acer palmatum 'Beni Schichihenge'

Acer palmatum beni shichihenge не е многу голем

Слика – mikesbackyardnursery.com

Сакам јапонски јавор. Тоа е многу елегантно растение, кое е убаво практично во текот на целата година (дури би се осмелил да кажам дека е секогаш убаво, исто така во зима кога остануваат без лисја). Како мене, има и многу други луѓе на кои им се допаѓа многу, сигурно затоа ботаничарите и одгледувачите даваат се од себе за да изнесат нови и подобрени сорти, како што е Acer palmatum „Бени Шичихенге“.

Како што можете да видите на сликата погоре, оваа грмушка или мало дрво има зелени и розови палматни лисја, нешто што без сомнение тоа го прави совршена разновидност за давање боја на градината, или до внатрешен двор бидејќи може да се чува во тенџере.

Кои се карактеристиките на Acer palmatum „Бени Шичихенге“?

Acer palmatum Beni Shichigenge бавно расте

Слика – theevergreennursery.com

Наш протагонист Тоа е листопадна грмушка која расте само околу 2 метри во височина со повеќе или помалку иста ширина.. Неговиот развој е џуџесто дрво, со стебло кое почнува да се разгранува на одредено растојание од земјата; не како другите јапонски јавори кои развиваат гранки многу, многу блиску до земјата и затоа имаат полесна грмушка форма.

Листовите, како што реков претходно, се зелени со розови рабови; Сепак, во лето розовите делови стануваат крем, а наесен се поцрвеникави. Не цвета, па се размножува само со калемење во текот на пролетта.

Која е потребната грижа?

Јапонскиот јавор „Beni Schichihenge“ е сорта која бара донекаде посебна грижа за да може да биде навистина добар. Следно ќе ви кажам сè што треба да направите за да го имате во совршена состојба:

Локација

Постојат многу видови на јапонски јавор

Слика – acersonline.co.uk

Каде треба да биде? Па, за да одговорите на ова прашање важно е да имате на ум дека треба да го почувствувате минувањето на годишните времиња, ветерот, дождот, студот итн., поради оваа причина. Мора да биде надвор, во сенка. А тоа е дека ако го чуваме внатре во куќата нема да трае долго, бидејќи не може да ги издржи условите што ќе ги најде во куќата.

Сега, како и останатите јапонски јавори, многу е чувствителен на доцни мразови. Не ме сфаќајте погрешно: поддржува мраз и всушност е неопходно температурата да падне под 0 степени за да може подобро да ги регулира своите циклуси.

Но, треба да го знаете тоа штом времето почне да се подобрува, ќе никне, што е проблем ако обично има доцни мразови во вашата област. Поради оваа причина, во овие случаи, не боли да се заштити со а ткаенина против мраз и веднаш тргнете го дека температурите, тогаш да, се покачат оставајќи ги зад себе вредностите под нулата.

Почва или подлога

Тоа е растение кое би можеле да го означиме како »киселина», бидејќи Може да расте само во почви кои се вакви, кисели, со низок степен на алкалност (помеѓу 4 и 6.5). Ова е нешто што мора да го имаме на ум, без разлика дали сакаме да го засадиме во градината или ако претпочитаме да го имаме во саксија. Всушност, Во тенџере, ќе биде неопходно да се стави специфична подлога за кисели растенија, кокосови влакна или да се одлучат за минерална смеса како следново: 70% академа + 30% канума.

Ако почвата во градината е алкална, не препорачувам да ја садите таму дури ни ако се направи многу голема дупка и се наполни со кисела почва. Зошто? Бидејќи порано или подоцна двете земји ќе се измешаат, освен ако тоа не се избегне со покривање на рабовите со некоја пластика; па дури и така, штом корените стигнат до дното - кое мора да биде незаштитено, односно без пластика - сигурно листовите ќе почнат да изгледаат хлоротично.

Риего

Друго важно прашање кое е тесно поврзано со земјиштето е водата за наводнување. Водата исто така треба да има ниска pH вредност. (како дождовницата или онаа на Безоја на пример), бидејќи во спротивно секогаш кога ќе се полее јапонскиот јавор „Beni Schihenge“ со него, ќе предизвикаме зголемување на pH вредноста на почвата, нешто што на крајот ќе предизвика проблеми како хлорозата што ја спомнав. пред. Ова не е ништо повеќе од пожолтување на листовите како резултат на некоја хранлива материја, која во случајот на јаворот би била железо.

Исто така, треба да знаете дека не поддржува суша. Бидејќи, почвата секогаш треба да се одржува малку влажна.

Претплатник

Кога треба да го платите? Идеално е да се започне во пролет, кога ќе видиме дека пупките се будат. И ќе продолжиме додека не заврши летото и нашиот јавор не почне да паѓа; тогаш ќе ја прекинеме претплатата до следната година.

Ако сакате да знаете кои ѓубрива да ги користите, Препорачувам ѓубрива кои се специфични за киселите растенија. Сега, ако го имате на земја, можете да го оплодите со гуано или козјо ѓубриво, на пример.

Рустикалност

El Acer palmatum „Бени Шичихенџ“ се спротивставува на мразот до -18ºСосвен ако доцнат.

Дали сте слушнале за овој јапонски јавор?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.