Јагоди во овоштарникот

Одгледување и нега на јагода

Дали сакате да засадите неколку растенија од јагоди во вашата градина, но немате идеја за што се грижат и одгледуваат овие? Влезете и дознајте лесно.

Acer palmatum во саксии

Избор на балконски дрвја

Дали сакате балконски дрвја? Ако сонувате да имате совршено украсен, влезете и разгледајте го нашиот избор и научете како да се грижите за нив.

Цветни грмушки

Како да се засади грмушка

Ние ви кажуваме како да засадите грмушка во вашата градина. Откријте кои чекори треба да ги следите за да постигнете прекрасен рај во вашиот дом.

Taxus baccata

Каде да се засади дрво од тис?

Каде да се засади дрво од тис? Доколку сакате да уживате во оваа прекрасна четинарка, влезете и откријте каде треба да ја лоцирате.

Примерок Acer palmatum 'Koto no Ito'

Зошто моето дрво не ја менува бојата

Зошто моето дрво не ја менува бојата? Ако сте загрижени дека лисјата на вашето растение не станале навистина скапоцени, влезете и ние ќе ви кажеме кои се можните причини.

Вакциниум коримбозум

Како е сеидбата на боровинка?

Дали сакате да имате лековита грмушка во вашиот двор или градина? Внесете и ние ќе ви кажеме како е сеидбата на боровинка, растение кое ќе го заштити и ќе се грижи за вашето здравје.

Безлисно дрво во зима

Што да направите ако падне дрво

Не сте сигурни што да направите ако падне дрво? Внесете и откријте какви мерки треба да преземете во случај да се видите себеси во таа ситуација.

Неговото ботаничко име за Sauco е Sambucus nigra L

Грижа и својства на бозел

За да уживате во градината, важно е да имате помош од растенија, цвеќиња и грмушки, еден од најпрепорачаните е бозел. Пронајди.

Pyracantha coccinea е многу лесна фабрика за нега

Pyracantha coccinea, многу привлечна грмушка

Pyracantha coccinea е грмушка што произведува многу бели цвеќиња во пролет и се претвора во спектакуларно кога носи плод. Покрај тоа, многу е лесно да се грижите. Ти не ми веруваш? Влегува. ;)

Лисјата на Ficus robusta се големи и убави

Ficus robusta, многу украсно дрво

Ficus robusta е дрво кое широко се користи за украсување ентериери, како и големи градини. Но ... дали знаете како да се грижите за тоа? Не? Тогаш не двоумете се: влезете!

Кимпрес од мочуриште живее во близина на водните патишта

Чемпрес од мочуриште, воден четинар

Чемпрес од мочуриште е најдобриот четинар што може да го имате во езерце или во близина на реки. Не само што е многу лесно да се одгледува, туку има и многу висока украсна вредност. Пронајди.

грмушки во саксии

Грмушки од саксии

Дали сакате да знаете кои се најдобрите грмушки за поставување во саксии? Дали знаете дека им треба различен вид на грижа? Влезете и дознајте.

даб Кермес во своето природно живеалиште

Даб Кермес (Quercus Coccífera)

Во овој пост ќе разговараме за дабот Кермес (Quercus Coccífera). Willе зборува за неговите карактеристики, употреби и грижа. Вие сакате да дознаете повеќе?

Acer palmatum во саксии

5 дрвја во саксии

Барате дрвја во саксии? Ако сакате да го украсите вашиот двор или балкон со некој од нив, но не знаете кој да изберете, влезете и ние ќе ви помогнеме.

Возрасен Juniperus oxycedrus

Juniperus oxycedrus, црвената смрека

Juniperus oxycedrus е четинар погоден за одгледување во сончеви, суви градини. Многу е лесно да се грижи и е многу декоративно. Дали се осмелувате да ја запознаете?

Поглед на лисјата и цветовите на Acacia dealbata

Acacia dealbata, градина мимоза

Acacia dealbata е едно од најубавите и лесни за нега на зимзелени дрвја во светот. Дали се осмелувате да го откриете?

Примерок за Juniperus horizontis „Mother Lode“

Како е притаен смрека?

Притаен смрека е зимзелена зимзелена зимзелена граѓа, која е добро сакана и лесна за нега, што се користи за покривање на почвата. Но, дали знаете како е? Не? Па влези. :)

нега на ореви

Орев (Juglans regia)

Во овој пост ќе разговараме за карактеристиките на оревот и неговите плодови, медицинска употреба и нега. Дали сакате да дознаете повеќе за ова дрво?

Примерок од багрем

Како да направите дрвото да расте брзо

Како да направите дрвото да расте брзо? Ако штотуку купивте и сакате да го забрзате неговиот раст, не двоумете се, внесете и ние ќе ви кажеме како да го направите тоа. ;)

Цвет на hydrangea за украсување маса

Како да направите сечи на хидрогени

Ние ви кажуваме како лесно да направите сечи на хидрогени. Научете сè што треба да знаете за да добиете нови примероци идентични со вашите растенија.

кастри дрво од црница

Како да исечете дрво од црница?

Дали имате дрво од црница во вашата градина и сакате да знаете кога да го исечете? Внесете и забележете го советот што ви го нудиме.

Ела е растение на отворено

Како да заштедите елка

Дали ги славите Божиќните празници со тоа што имате четинар дома? Влезете и ние ќе ви кажеме како да зачувате ела и што мора да направите за да биде добро згрижено.

Cincoenrama е растение кое има научно име Potentilla fruticosa

Cincoenrama: карактеристики и грижа

Дали сакате да знаете сè за овој неверојатен грмушка, како што се неговите карактеристики и неопходната грижа? Влезете и дознајте.

Холи

Холи, божиќна фабрика

Секоја година на Божиќ ви даваат растение Холи, но на крајот умира? Внимавајте на овие совети.

Гарцинија е грмушка со светло зелени лисја

Што е Гарсинија?

Дали сте чуле за Гарсинија или Тамаринд, но сепак не знаете што е тоа? Дали сакате да ги знаете неговите карактеристики и употреба? Влезете и дознајте.

Младо растение Ликвидабар во саксија

Може ли да имате Liquidambar во тенџере?

Немате градина, но сакате ли да имате ликвидамбар во саксија? Ако мислевте дека е невозможно, внесете и откријте дека може да се оствари. ;)

Лисја од Acer japonicum 'Vitifolium'

Јапонски јавор, рустикална убавица

Јавонот јапоника е неверојатно убаво дрво, но исто така е и многу рустично. Ако сакате да имате скапоцен камен во вашата градина, влезете и запознајте се со него потемелно.

Примероци на Pseudotsuga menziesii

Дали четинарите се дрвја?

Дали некогаш сте се запрашале дали четинарите се дрвја? Ако го имате ова прашање, не двоумете се да внесете за да го пронајдете одговорот.

Растение на азалеја во цут

Кога е засадена азалеа

Откријте како и кога е засадена азалеа, прекрасна грмушкава фабрика која произведува неверојатни цвеќиња на пролет.

Семиња Moringa oleifera

Како да одгледувате моринка дома

Ние ви кажуваме како да одгледувате моринка дома за да имате убаво дрво во вашата градина. Внесете и дознајте како можете да набавите.

ѓубриво од маслиново дрво

Претплатник на маслиновите дрвја

Маслинките бараат нутриционистички потреби за елементи што ги консумираат во текот на целиот вегетативен циклус. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа?

Примерок за возрасни од Баобаб

Како да расте баобаб?

Ние ви кажуваме како да одгледувате баобаб, едно од најимпресивните дрвја во тропскиот свет. Откријте како да имате еден во вашиот дом или градина.

Фламбојанско дрво

Фламбојан

Фламбојан е многу украсно дрво. Откријте ги неговите карактеристики и каква грижа е потребна за правилно развивање.

Acer Palmatum дрво

Важноста на дрвјата

Дрвјата и растенијата се од витално значење за одржување на рамнотежата на нашиот екосистем. Знаете зошто? Откријте зошто зависиме од постоењето на дрвјата.

откријте четинари

Четинари

Сè за четинарите, нивните карактеристики и некои од најважните видови на овие растенија со семе од типот наречен конус. Откријте ги!

Acer macrophyllum лист

Acer macrophyllum, јаворовиот голем лист

Дали ви треба дрво со големи лисја за да и дадете добра сенка на вашата градина? Внесете и откријте го Acer macrophyllum. Сигурно ќе го сакате. ;)

Acer palmatum царот

Јапонски јавор

Совети за одгледување и грижа за јапонски јавор. Препораки за негов оптимален развој, а со тоа и да уживате во него во целост.

Cedrus atlantica 'Glauca' во градината

Кедар, најпознатите украсни четинари

Кедар е четинар кој ќе изгледа одлично во вашата градина. Лесен за одгледување и грижа, обезбедува одлична сенка и обезбедува зачудувачка елеганција. Влегува.

Розова цветна ланта

Како да одгледувате лантана

Ние детално објаснуваме како да одгледуваме лантана, убава грмушка што произведува цвеќиња со светли бои во текот на пролетта и летото. Влегува.

Дрвја во парк во Германија

Сè за дрвјата

Дрвјата се неверојатни: даваат кислород, сенка и овошје, како и даваат убави цвеќиња. Дали сакате да знаете сè за нив? Влегува.

Цвеќиња од Prunus cerasifera 'Atropurpurea'

Прунус, дрвја со прекрасно цвеќе

Прунус се дрвја кои имаат толку убави цвеќиња што е невозможно да не им се резервира место во градината. Внесете и откријте сè за нив.

Тоа е растение кое може да се мери од два до пет метри

Како да одгледувате хибискус?

Хибискусот може да се одгледува во градините, бидејќи се користи на улица, но во случај да сакате да го одгледувате дома, исто така е можно.

Цвет од бомбакс цеиба

Кога цветаат дрвјата?

Да се ​​види како цветаат овие растенија е прекрасно искуство, но дали знаете кога цветаат дрвјата? Не? Ние ќе ти кажеме. Влегува. ;)

Araакаранда мимозифолија

Што е зимзелено дрво?

Објаснуваме што е зимзелено дрво за да ги знаете неговите главни карактеристики и да имате градина што секогаш ја посакувавте.

Цвеќиња од сина боја на hydrangea

Која е грижата за hydrangeas?

Ние ќе ви кажам за нега на hydrangeas, некои грмушки со прекрасни inflorescences со кои можете да ги декорирате вашиот двор или градина.

како да се исушат смоквите

Како да се исушат смоквите?

Тие се идеални за вашите десерти, да ги додадете во вкусна вечера или ручек или едноставно како сендвичи и за да можете да ја исполните таа цел.

Euonymus europaeus во цвет

Зошто има хауба во градината?

Хаубата е многу интересна фабрика за грмушки за градини со мало одржување: се спротивставува на високи температури, студ и штетници. Запознајте се.

Цветовите на Дуранте се повторуваат

Duranta repens, прекрасна цветна грмушка

Duranta repens е брзо растечка грмушка со која можете да ја декорирате вашата градина или патио додавајќи боја. Внесете и знајте ја нивната грижа.

Овошје од Сорбус домастика

Сорбус домастика, обичен роуан

Сорбус домастика е прекрасно, рустикално дрво што може многу лесно да се одгледува и е идеално за градини со ниско одржување, како што е вашата. Влегува. ;)

Калуна во цвет

Калуна, најсреќната грмушка

Барате растение кое произведува голем број цвеќиња и е лесно да се грижи? Ако е така, набавете калуна и згрижете се следејќи го нашиот совет.

Цветни гарденија бригами

Кои се грижите за гарденијата?

Ако сакате да го декорирате вашиот двор или градина со грмушка што дава убави и миризливи цвеќиња, внесете и откријте кои се грижите за гарденијата.

Примерок Acer palmatum 'Ornatum'

10 видови јапонски јавор

Тоа е растение кое станува многу убаво на есен, лесно е да се за inубите во него. Погледнете ги овие 10 типа јапонски јавор, и уживајте.

фабрика за качување

Бињонии или хор на труби

Бињонија е растение за качување и следно ќе ви дадеме некои типови Бињонии, затоа обрнете внимание, бидејќи тоа е одлично растение.

градинарски дрвенести растенија

Кога да се исечат дрвенести растенија?

Ништо подобро од кастрењето кога нејзиното зеленило е во полн ек, всушност, правејќи го тоа во тоа време, му овозможува на дрвената фабрика да ја добие посакуваната форма.

жад со цвет

Расте и се грижи за растение од жад

Фабриката од жад се карактеризира со тоа што има доста дебели лисја, тоа е поради водата акумулирана во нив. Исто така се нарекува Фабрика за пари.

Дрвја во парк

Важноста на садење дрвја

Тие се многу неопходни растенија за живот со ослободување на скапоцениот кислород, но какво е значењето на засадувањето дрвја во градините?

цреша наспроти пилирова

Разлики помеѓу цреша и перница

Иако може да изгледаат како исто овошје, постои разлика помеѓу цреши и пикоти, иако мора да се каже дека и двете се извонредни.

смокви и смокви

Штетници и болести на смоквата

Смоквата е исто така дрво склоно кон штетници и болести, затоа забележете и научете како лесно да се борите против овие штетници.

Carpinus betulus

Каква грижа бара габерот?

Ако барате дрво кое лесно се одржува и ви дава добра сенка, габерот може да биде идеално растение. Внесете и ние ќе ви кажеме каква грижа ви треба.

Syzigium luehmanii

7 растенија за огради

Ние ви прикажуваме низа растенија за огради за да можете да имате извонредно украсена градина во која ќе можете многу да уживате. ;)

Acer palmatum

Сорти на јапонски јавори

Ви ги покажуваме најинтересните сорти јапонски јавор, а исто така ви кажуваме и како да се грижите за нив, така што тие можат да растат добро без проблеми.

Багажникот Secuoia

Gиновски дрвја

Со висина од околу 100 метри и надеж повеќе од 1000 години, гигантските дрвја се вистинско чудо. Влезете и проверете ги.

acer davidii

Како се грижите за Јаворовата кожа?

Јаворот од змиска кожа е многу украсен, идеален за да се има во големи градини, бидејќи исто така обезбедува многу добра сенка и се спротивставува на мразот без проблеми.

Американски даб

Американски даб (Quercus rubra)

Американскиот даб, чие научно име е Quercus rubra, е спектакуларно листопадно дрво: дава многу добра сенка и станува убаво на есен. Запознајте се.

Acer сахарум, видови јавор

Како да се грижите за јаворите

Тие се едни од најспектакуларните дрвја, но дали знаете како да се грижите за јаворите? Внесете и следете го нашиот совет за да можете да ги покажувате растенијата.

Орев од макадамија

Што е тоа макадамија?

Дали сте чуле за макадамија? Ова е збор што се однесува на некои австралиски дрвја чии плодови, ореви, се извонредни. Откријте ги.

Тамариз, дрво на сите терени

Амарикот е дрво што може да го имате дури и ако живеете на неколку чекори од морето. Издржува соленост, мраз, штетници ... сè! Пронајди.

Јапонска цреша

Најубавите дрвја на Земјата

Откријте ги најубавите дрвја на Земјата. Ивееме на планета каде што живеат милиони растителни видови, не сите можат да бидат најубави

Santolina chamaecyparissus

Како се грижи Santolina chamaecyparissus?

Santolina chamaecyparissus е многу украсно грмушкаво растение кое исто така дава многу пријатна арома што може да ја имате во тенџере. Запознајте се.

Araакаранда мимозифолија

Фотографии од дрво

Ви прикажуваме неколку прекрасни фотографии од дрвја, неверојатни растенија кои го разубавуваат секој агол, обезбедувајќи сенка и храна.

Brugmansia arborea

Водич за нега на Флорипондио

Флорипондио е многу украсна грмушка, но исто така многу токсична. Тоа е растение кое може да изгледа добро во градините, ако знаеме како да се грижиме за тоа. Влегува.

Sequoiadendron giganteum

Uriубопитност на џиновската секоја

Тоа е највисокото живо суштество што постои на Земјата. Може да порасне до 115 метри во висина и да живее повеќе од 3 години. Откријте повеќе од iantиновската секоја.

Хакбери

Хакбери, дрвото на улиците

Сигурно сте виделе повеќе од еднаш еден или повеќе примероци на hackberry во вашиот град, нели? Но, дали знаевте дека има интересна медицинска употреба? Влегува.

Корилус од лешник

Водич за нега на лешници

Погледнете во упатството за нега на лешник, извонредно растение кое покрај тоа што дава овошје со извонреден вкус, се облекува во есен

Araара Цвеќиња

Рокроза, многу отпорна и грмушка со мало одржување

Rockrose или Cistu salviifolius е една од најотпорните грмушки што можете да ја најдете бидејќи се прилагодува на сите видови клими и почви, дури и на најсиромашните. Отпорен е на мраз, суша и скоро секоја состојба благодарение на двојниот корен систем.

Тамарикс

5 имиња на грмушки отпорни на суша

Дали живеете во сува клима и дали сакате да знаете некои имиња на грмушки кои се спротивставуваат на сушата? Внесете и запознајте ги 5-те најинтересни.

Олеандер, отровно растение

Изчистување на олеандерот

Сечењето на олеандерот се случува во два периоди од годината, бидејќи има чистење и цветни кастри. Двете помагаат за добар развој на растението и постигнуваат подобро цветање.

Цвеќиња Davidia implicata

Прекрасното дрво на марамчиња

Дрвото на марамчињата е едно од најубавите украсни дрвја во светот, со своите големи бели цвеќиња кои паѓаат и личат на марамчиња или бели гулаби.

Хибискус

Како да го исечете хибискусот

Дали размислувате да набавите едно или повеќе садници Хибискус? Внесете и детално ќе објасниме како да го исечете Хибискус за да произведат многу цвеќиња.

Сина hydrangea

Проблеми со hydrangea

Ние ви кажуваме кои се главните проблеми на хидрогените и како можете да ги решите што е можно побрзо за да изгледаат повторно одлично.

Овошје Холи

Холи, дрвото на црвени плодови

Холи е едно од најпознатите украсни и најлесни за дрвја дрвја што можете да ги имате во вашите градини. Откријте ги сите нејзини тајни.

Aesculus hippocastanum

Коњски костен (Aesculus hippocastanum)

Коњскиот коњ е величествено дрво идеално за обезбедување сенка во големите градини. Многу лесно да се одгледува, тоа е многу, многу декоративно. Запознајте се.

Platanus hispanica

Авион во сенка, импозантно дрво

Ако барате рустикално, украсно дрво што дава добра сенка, хлебните Shade е една од најдобрите опции. Внесете и ние ќе ви кажеме како да се грижите за тоа.

Quercus robur

Quercus robur, даб од коњи

Quercus robur е импозантно дрво кое расте до 35 метри. Дава одлична сенка во текот на летото, а плодовите му се јадат. Запознајте се.

Пинус пинастер

Pinus pinaster, бор морска градина

Pinus pinaster е идеален четинар за големи градини. Расте многу брзо, а исто така не бара многу одржување. Влезете и запознајте се.

Bauhinia variegata var. кандида

6 украсни дрвја за мали градини

Дали имате мала градина и дали сакате да ставите украсни дрвја? Ако е така, имате среќа. Внесете и откријте ја нашата листа со најинтересните.

баобаб

Како да се репродуцира баобаб

Дали сакате да знаете како да репродуцирате баобаб? Внесете и ние ќе ви кажеме чекор по чекор што треба да направите за да добиете неколку копии од ова дрво.

Фикус еластика

Ficus elastica или Гомеро

Дали сакате да го декорирате вашиот дом со дрво со лисја што се многу украсни? Ако е така, Ficus elastica е за вас. Еве ја вашата датотека. Не го пропуштај.

Цвет Viburnum lucidum

viburnum lucidum

Тоа е зимзелена грмушка со прекрасни, лесни за одгледување бели цвеќиња што изгледа одлично во градината. Пронајди !!!

Chamaecyparis obtusa

Chamaecyparis, лажниот чемпрес

Chamaecyparis или лажен чемпрес е многу убаво и елегантно растение кое може многу лесно да се одгледува и ќе изгледа многу елегантно во вашата градина. Откријте ги сите нејзини тајни.

laurus nobilis

Како да се засади ловоров

Дали сакате да знаете како да засадите ловор во градината? Внесете и ние ќе ве советуваме за најдобриот начин да го направите тоа. Разубавете го вашиот зелен рај со ова дрво.

eleagnus umbellata

Елеагнус, многу практично растение

Ако барате растение што можете да го имате како дрво или грмушка, лесно се грижи и има овошје што може да се јадат, Елеагнус е за вас. Запознајте се.

Примерок од багрем тортилис

Како да 'ртат семето на Акација африкана

Дали сакате да имате африканска багрем во вашата градина? Ние ве учиме чекор по чекор како да го репродуцирате со семе, искуство што нема да го заборавите. Влегува.

Градини Алфабија

Како да се засадат жива ограда

Дали имате градина и дали сакате да изгледа уредно и поелегантно? Ставете грмушки и ќе видите како се менува. Влезете и ние ќе ве научиме како да садите жива ограда.

Дрво за возрасни рогачи во парк

Алгаробо, од природата до готвење

Алгаробо е природно дрво од југозападната област на Азија што ги дава своите познати мешунки, кои се со карактеристична боја на темно чоколадо, што подоцна ги обојува и елаборираните производи.

Хиперион, највисоко дрво

Хиперион, највисокото дрво на светот

Во истиот национален парк во Калифорнија живее дрво по име Хиперион, кое го откриле неколку планинари. По потекло од таа држава, тоа е Sequoia Sempervirens која има висина од 115,61 метри, со што станува највисокото дрво во светот.

Ligustrum ovalifolium

Употреби на привет

Дали сакате да ја знаете употребата на приветот? Ова украсно растение може да се има во различни форми како што е грмушката, но исто така и во други. Пронајди.

Juniperus communis

Junунипер

Junунипер е најпопуларниот џуџесто четинар. Лесен за одгледување, тој е отпорен и украсен. Покрај тоа, има интересни лековити својства. Пронајди.