Градина со цвеќиња

Шема на бои во градината

Ова е многу посебна тема, но истовремено многу важна: комбинацијата на бои во градината е нешто што, ако се направи добро, може да биде чудо.

Градина со тревници

Како се коси без машина

Тоа е една од областите на градината во која семејството најмногу ужива, но како се грижите за себе ако немате косилка за трева? Откријте како да косите без машина.

Четинари

Како да ми ја оградите градината

Дали некогаш сте се запрашале како да ја оградите мојата градина? И природните и вештачките огради имаат многу предности. Внесете за да ги откриете.

Градини со патеки

Постојат многу видови патеки и патеки за градини, денес ви помагаме да ги изберете своите.

Борово дрво за градината

Борово дрво за градината

Постојат многу начини за украсување на градината со борово дрво, од мебел до украсни парчиња, саксии и скулптури.

Водни растенија

Видови водни растенија

Денес ќе ги знаеме различните видови водни растенија за да знаеме кое да купиме според езерцето што го имаме дома.

Зоисија јапоника

Три замени тревници

Постојат многу растенија за замена на трева, вклучувајќи ги Aptenia cordifolia, Lippia nodiflora и Zoysia japonica.

Нелумбо нуцифера

Засадување на лотоси во саксии

Во оваа статија ние ви кажуваме чекор по чекор за тоа како да имате лотоси во саксии. Ако немате езерце, не грижете се: тие можат да бидат во кофи без проблеми.

Софора јапоника

Дизајн медитеранска градина

За да имате медитеранска градина, треба да изберете растенија кои се спротивставуваат на сушата, но исто така се многу украсни. Ние ви кажуваме тука.

Фабрика за пеперина

Како да се подобри квалитетот на почвата?

Кога станува збор за одгледување, особено ако се работи за градинарски растенија, многу се препорачува да имате добар квалитет на почвата. Ние ви кажуваме како да го подобрите.

Син лотос

Убавината на синиот лотос

Синиот лотос, чие научно име е Nymphaea caerulea, е водно растение кое потекнува од реката Нил (во Египет) идеално да се има во езерца.

Пиреј

Плевел во тревата

Плевелите се во трева, но можете да ги отстраните со различни техники и методи.

Цветна жива ограда

Употреби на жива ограда

Edивата ограда отсекогаш била дел од животот на луѓето и другите живи суштества. Тие се многу важна фигура во градината бидејќи не штитат.

Диви цвеќиња

Имајте ливада во градината

Да се ​​има добро чуван тревник не е во опсегот на сите џебови, поради што секој пат кога ќе се засадат ливади во градините.

Двор

Украсете внатрешен двор

Се повеќе архитекти се обложуваат на градење на модерен ентериер на патио во куќите. Овие патио можат да ни донесат парче природа во домот.

Писма

Пишување со растенија

Исто како што големите букви станаа многу модерни во дизајнот и уредувањето на ентериерот, пишувањето со растенија е исто така нешто што дава многу игра.

Декорација на тераса

Лесни совети за украсување на терасата

Ако не се чувствувате како креативна личност, можете да земете молив и хартија за да обрнете внимание на овие совети кои ќе ви помогнат при украсување на терасата.

Седум палмери

Сочни растенија

Sedum Palmeri, Suaveonlens, Aenium Arboreum, Tradescantia Navicularis и Sedum Praealtum се идеални сочни растенија за градини и саксии.

Растенија на тераса

Најдобри растенија за тераси со многу сонце

Не сите растенија го поддржуваат сонцето и ветерот. Од таа причина, при изборот на растенија за вашата градина, мора да ги земете предвид оние што толерираат голема изложеност на сонце.

Аптенија

Тревни замени

Тревникот бара нега што не е достапна за секого. Затоа, постојат замени за оваа билка.

Саксии

Растенија да растат во саксии

Саксиите се одлични сојузници кога станува збор за садење цвеќиња, растенија и грмушки бидејќи тие ни овозможуваат да трансформираме простор во зелен агол дури и ако немаме голема површина. Вие само треба да знаете кои растенија растат најдобро во нив.

Пасифлора

Дрвја за мали градини I

Во малите градини, просторот е многу ограничен и потребни се дрвја за да се поклопат. Пасифлора, хибискус и камелија се идеални за овие градини.

Сочен

Сукуленти во градината

Сукулентите се совршени за луѓе со малку време да поминат на растенија. Тие се исто така идеални за градини, вертикални или хоризонтални.

Цвеќиња собрани од карпи

Дизајн на мала градина

Кога имаме малку простор за нашата градина, мора да внимаваме да не ја оптеретуваме премногу. Постојат идеални растенија, како што се ароматичните.

Како да одгледувате компири

Компирот е растение кое доаѓа од Јужна Америка, каде што се одгледувало со векови, а неговите плодови, наречени клубени (задебелени корени), се богати со скроб. Тие се одгледуваат во умерена клима и на плодна почва со многу органска материја и бараат честа и обилна наводнување.

Shбунарство

Како да се засадат градинарски грмушки

Сега, кога ја имате грмушката, важно е да знаете како да го засадите, особено ако има неколку, треба да има идеално растојание, така што корените да не се мешаат едни со други. Ајде да ги видиме овде точките што треба да ги имаме предвид.

Виси растенија

Виси растенија дома

Да се ​​направи обесена градина не е тешко и носи боја и зелена боја во куќата. Може да се состави и во градината, на балконот или на терасата. Клучеви за успешно да се постигне тоа.

Совети и совети за мали градини

Ако немате многу метри во градината, со овие идеи можете максимално да го искористите просторот и да дизајнирате прекрасна градина.

Историја на градинарството

Во оваа статија го објаснуваме минувањето на градинарството низ историјата, за секоја од цивилизациите што уживале и ја подобрувале.

канони

Канони во тенџере: зелена салата од зима

Канони (валеријанела локуста). Позната е како зимска зелена салата. И тоа е фантастична култура за оваа сезона, многу лесна и многу благодарна. Можеме да одгледуваме канони во саксии следејќи ги некои основни препораки.

Грешки во зеленчукова градина

Кога започнуваме со жардиниера, обично правиме неколку основни грешки. Изборот на контејнер, семе или вид може да нè доведе во погрешна насока кон успехот на жетвата. Познавањето на овие грешки ќе ни помогне да не паѓаме во нив.

здруженија за одгледување на трпези

Здруженија на земјоделски култури

Табела на асоцијации на земјоделски култури од најчестиот зеленчук за саксија, корисна за несеење во ист контејнер на два некомпатибилни вида на кои им се штети за време на нивниот развој и обид за асоцијација на видови кои имаат заемна корист.

Расад од целер

Одгледување целер во саксии

Целерот е еден од зеленчуците што може да се одгледува во текот на студената есенска сезона во нашата саксија или урбана градина. Одгледувањето на целер во тенџере е едноставно, не бара многу и е многу благодарно. Onlyе биде потребно само да се следи наводнувањето, бидејќи влажноста на подлогата мора да се одржува.

леден лист

Ладно издржлив зеленчук

Меѓу видовите што ги одгледуваме во саксијата, има некои зеленчуци кои се поотпорни на студ од другите. Дали сакате да знаете кои растенија страдаат најмногу од ефектите на ниските температури?

Прекривка во саксии

Заштита на растенијата од студ

Кога температурите паѓаат под 6º, мора да се преземат одредени мерки на претпазливост за да се избегне или минимизира штетата на нашите растенија. Корените на растението во саксии се почувствителни на студ. Со оглед на ризикот од мраз, нема да сееме или трансплантираме, но што правиме со малите растенија што штотуку ги пресадивме или што растат?

домашни вермикомпостери

Вермикомпостирање во домаќинствата: создавање на наши лимови за црви

Вермикомпостирање е алтернатива на домашно компостирање. Ако немаме доволно простор за лоцирање на компостер или не генерираме доволно отпад за него, можеме да се определиме за домашно вермикомпостирање, со кое, со депонирање на нашиот дневен органски отпад, ќе создадеме кастинг за црви, висококвалитетен компост.

Од кога морковите беа виолетови

Дали знаевте дека морковот не е секогаш портокал? Тие беа всушност виолетови. Тие беа претворени во портокали од страна на Холанѓаните во XNUMX век, со цел да се постигне бојата на холандската кралска куќа на портокал. И им успеа, резултатот беше помазна и послатка сорта што се прошири низ цела Европа. Но, порано, тие беа виолетови. Во Шпанија има градови кои растат виолетови моркови со векови. Денес се обновува оваа ориентална сорта, што е всушност оригинална, заедно со други во различни бои. И сите може да се одгледуваат во саксии.

Круг грашок од мешунки

Одгледување грашок во саксии

Сите клучеви за одгледување грашок во тенџере, саден сад или маса за одгледување. Сеидбата, наводнувањето, грижата и бербата на оваа мешункаст зеленчук во садот или урбаната градина.

градина со автобус

Овоштарник на покривот од автобус

Флотата на општински автобуси во Newујорк го спроведе проектот на Марко Антонио Косио за автобуски корени Тоа е подвижна градина или зеленчукова градина, засадена на покривите на автобусите, кои ги носат нивните еколошки придобивки низ градот.

цветна салата

Јадеви цвеќиња: од градината до кујната

Постојат повеќе од 200 видови на цвеќиња за јадење, идентификувани низ целиот свет. Употребата на цвеќе во кујната е многу стар гастрономски тренд. Денес, високата кујна ја обновува и можеме да се најдеме вообичаени со нашите букети на нашите чинии. Но, не сите се погодни за консумирање, постојат токсични видови, а оние за јадење сигурно се одгледувани без хемикалии.

хидро-тенџере во пластично шише

Домашна сад за самопоење

Можеме да произведеме сопствен сад за наводнување или хидрофолија на едноставен и економичен начин: доволно е пластично шише, ножици и јажиња.

засади во тенџере

Видови на подлоги

Како што растеме во саксии, мора да ја збогатиме нејзината почва, бидејќи е оскудна и наскоро нашите растенија ги апсорбираат нејзините хранливи материи. Можеме да ги пополниме садовите со две основни мешавини: 50% подлога и 50% компост или 70% подлога и 30% леење на црви. Но, какви видови на подлоги има на пазарот и кој е најсоодветен за нашите саксии?

саксиска почва

Запленете ја земјата

Искористувањето на почвата од старите саксии за нови култури е можно и едноставно, ако следите некои основни препораки.

расте маса

Табели за одгледување

Табелите за одгледување се една од опциите за сместување на нашиот зеленчук во урбаната градина. Меѓу неговите предности, удобноста на неговата висина, леснотијата на ракување и аерацијата на подлогата.