Çfarë është një vermikomposter apo vermikomposter?

krimba-për-vermikomposter

Dëshironi të përmirësoni pjellorinë e tokës tuaj në një mënyrë natyrale dhe organike? Pastaj një vermikomposter ose një vermikomposter me krimba mund të jetë pikërisht ajo që kërkoni. Është një enë që përdor krimbat e tokës për të zbërthejnë lëndën organike dhe e shndërrojnë atë në komponime të pasura me lëndë ushqyese.

Kjo mund të përdoret për të përmirësuar shëndetin e tokës dhe për të përmirësuar rritjen e bimëve tuaja. Mund të thuash se është shtëpia e krimbave, Ata duhet të ndihen rehat dhe të mbrohen për t'u zhvilluar në mënyrën më të mirë të mundshme dhe për të përmbushur rolin e tyre.

Prandaj, Enë duhet të ketë karakteristika specifike që të ndodhë dekompozimi i duhur. dhe mund të ketë një rezultat më të mirë në bimë.
Në këtë artikull, ne do të shpjegojmë se çfarë është një vermikomposter, avantazhet që u ofron bimëve tuaja, ku dhe si ta aplikoni atë dhe do të flasim për përbërësit dhe përdorimin e tij.

Çfarë është një vermikomposter?

druri-vermikomposter

Është një pajisje ekologjike që përdor krimbat e tokës për të dekompozuar lëndën organike, të tilla si mbetjet e ushqimit, mbeturinat e kopshtit dhe letra e kartoni, në kompost të pasur me lëndë ushqyese.

Krimbat Ata hanë mbetjet organike dhe i nxjerrin ato në enën e pasur me lëndë ushqyese, e cila më pas mund të përdoret si pleh natyral për bimët tuaja.

Ato që gjenden në kopshtin tuaj nuk janë të përshtatshme për këtë pajisje sepse nuk përpunojnë sasi të mëdha mbetjesh ushqimore dhe nuk riprodhohen mirë në hapësira të vogla. Ka lloje të tjera krimbash për t'u vendosur në vermikomposter si p.sh Eisenia fetida dhe E. andrei.

Komponenti kryesor i vermikompostit është jashtëqitja e krimbave. e cila zakonisht është me ngjyrë të errët dhe me cilësi të hollë.

Ai gjithashtu përmban materiale të tjera organike, të tilla si mbetje ushqimore pjesërisht të dekompozuara, mbeturina kopshtesh dhe letër dhe karton. Krimbat i zbërthejnë këto materiale dhe Ato i shndërrojnë ato në kompost të pasur me lëndë ushqyese.

Karakteristikat kryesore të një vermikomposteri

Duhet të plotësojë disa kërkesa që krimbat të rriten dhe të prodhojnë kompost të mirë.

materiale

Për sa i përket materialit të kontejnerit, gjëja më e zakonshme është se është plastik dhe vijnë në madhësi të ndryshme, Mund të bëhen edhe prej druri, por asnjëherë nuk duhet të përdorni kedër sepse përmban veti antimikrobike.

Mund t'i blini online, ato me shkumë polietileni që janë më të përshtatshmet sepse kanë izolim më të mirë.
Të voglat janë ideale për ata që sapo kanë filluar, për popullata të mëdha krimbash mund ta bëni më vonë kur të jeni njohur me teknikën.

ventilim

Vermikomposteri duhet të ketë vrima të frymëmarrjes në mënyrë që ajri të mund të hyjë pasi procesi i shikimit të kompostimit tim ka nevojë për ajër. Nëse është i reduktuar ose i pakët, krimbat mund të kenë probleme dhe në një moment do të krijohen erëra të këqija.

Lagështia dhe kullimi

Herë pas here do të na duhet të ujitim për të ruajtur nivelin optimal të lagështisë, që është 80%.
Mbetjet organike që futim në enë si mbetjet e frutave dhe perimeve kanë një përqindje të madhe uji kur përzihen me mbetjet e thata, ato do të balancojnë lagështinë.

Në një moment mund të ketë një tepricë të ujit, ai duhet të kullojë diku. Për këtë arsye, ai duhet të ketë vrima kullimi për të shmangur mbytjen e ujit.

Formati i kontejnerit

Është një detaj jo i vogël pasi është një proces aerobik, kontejneri Duhet të jetë më e gjerë se e gjatë, Në këtë mënyrë mbetjet do të kenë një sipërfaqe më të madhe në kontakt me ajrin dhe do të nxisin dekompozimin e duhur.

ushqim

mbetje-dhe-predha-për-kompostelën e krimbit tuaj

Krimbat duhet të ushqehen me mbetje frutash dhe perimesh dhe mbetje të tjera që përdorim në kuzhinë. Mos harroni të mos i ushqeni shumë, për të shmangur këtë aplikoni sasi të vogla çdo një ose dy javë në një rreth rreth enës.
Në këtë mënyrë ju mund të shihni se si ata e drejtojnë ushqimin brenda dhe kur duhet ta vendosni përsëri ushqimin.

Meqenëse nuk kanë dhëmbë dhe thithin ushqimin Ushqimet më të mira duhet të jenë të buta të prera në copa të vogla me thikë ose përpunues ushqimi.

organik-ushqim-për-krimb-kompostimi

Ushqimet më të mira për ta janë:

 • fruta të mbetura
 • Lëvoret e frutave
 • mbetjet e perimeve
 • Kokrrat e kafesë
 • Qese çaji
 • Letër e pangjyrë dhe e copëtuar
 • Copa të vogla buke dhe drithëra

Shmangni ushqyerjen e tyre me:

 • mish
 • Produktet e qumështit
 • Frutat e limonit
 • Ushqim pikant
 • Produkte të shijshme
 • copa bari

Këto produkte mund të shkaktojnë aromë të keqe dhe të sjellin baktere. Krimbat do të nxjerrin produkte që janë të pasura me lëndë ushqyese dhe mikroorganizma që janë shumë të dobishëm për prodhimin e bimëve.

Përfitimet e vermikompostimit për bimët tuaja

Ajo ofron disa përparësi për bimët. Është një burim i pasur i lëndëve ushqyese esenciale, mikroorganizmave dhe acideve humike, të gjitha janë thelbësore për shëndetin e bimëve.

Përmbajtja është e pasur me lëndë ushqyese dhe e bën atë një opsion ideal për të rritur rritjen e bimëve tuaja, rrisin rezistencën e tij ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve, përmirësojnë strukturën e tokës dhe kullimin dhe rrit pjellorinë tuaj të përgjithshme.

Përveç kësaj, farat mbijnë më shpejt, shkalla e rritjes së bimës rritet, ajo rritet më e madhe, ndodh çrrënjosja e patogjenëve dhe dëmtuesve dhe efikasiteti në drejtim të pjalmimit është më i madh.

Cila është periudha më e mirë e vitit për të filluar prodhimin e vermikompostit?

Mund të fillohet në çdo kohë të vitit për sa kohë të keni parasysh të kontrolloni temperaturën dhe lagështinë. brenda enës.
Mbi të gjitha, mbajini kontejnerët të freskët gjatë muajve të nxehtë të verës dhe përgatituni në mënyrë që krimbat të mund t'i mbijetojnë dimrit.

Kur duhet aplikuar plehrat?

pleh-prompt-for-the-kopsht.j

Aplikohet më së miri në tokë në kohën e mbjelljes, por mund të përhapet edhe mbi sipërfaqen e tokës në çdo kohë të vitit. Duhet të përdoret me masë dhe të përhapet në të gjithë zonën e mbjelljes, jo në një zonë të përqendruar. Është e rëndësishme që të punohet komposti në tokë me një grabujë ose shat dhe të ujitet tërësisht toka e sapo ndryshuar.

Së fundi, nëse doni të përmirësoni pjellorinë e tokës tuaj në një mënyrë natyrale dhe organike, Një vermikomposter mund të jetë pikërisht ajo që po kërkoni.

Është një burim ekologjik i lëndëve ushqyese dhe mikroorganizmave dhe ofron shumë përparësi për bimët, të tilla si rezistencë më e madhe ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve, strukturë dhe kullim më i mirë i tokës dhe pjellori më të madhe të tokës.

Mund ta aplikoni në çdo kohë të vitit, dhe përbëhet nga jashtëqitje krimbash dhe materiale organike pjesërisht të dekompozuara.

kështu që përveç kësaj Është me përfitim të madh për mjedisin duke reduktuar nevojën për plehra kimike dhe duke reduktuar mbetjet. që shkojnë në landfille. Filloni sot dhe shikoni efektet e mahnitshme që mund të ketë në kopshtin tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.