Çfarë hanë kërmijtë?

Kërmijtë hanë kryesisht bimë.

Duket se tashmë e njohim jo pak botën e gjitarëve. Të dish të dallosh midis barngrënësve dhe mishngrënësve është pjesë e kulturës së përgjithshme, madje edhe instinktit. Megjithatë, ka disa kafshë në të cilat mund të jetë më e vështirë për ne të hamendësojmë burimin e tyre kryesor të ushqimit, veçanërisht nëse ato janë më të largëta nga ne, siç janë insektet ose jovertebrorët. Por meqenëse ky është një blog për kopshtarinë, ne do të fokusohemi në disa kafshë të vogla që mund të jenë paksa problem në kopshte. Konkretisht, ne do t'i përgjigjemi pyetjes që me siguri po i bëni vetes: Çfarë hanë kërmijtë?

Përveçse do të shpjegojmë pak se si ushqehen këta jovertebrorë, do të japim edhe disa këshilla dhe truke për të shmangur që të merreni me kërmijtë në kopshtin tonë. Nëse tashmë është tepër vonë, mos u shqetësoni. Ne gjithashtu do të diskutojmë se çfarë të bëjmë nëse ata tashmë kanë infektuar të korrat tona.

duke ushqyer kërmijtë

Kërmijtë hanë të lashtat e kopshtit

Si të gjitha kafshët, edhe kërmijtë duhet të hanë diçka. Por a e dini se çfarë hanë kërmijtë? Këta jovertebrorë të vegjël janë kryesisht barngrënës. Megjithatë, në disa raste ata gjithashtu mund të konsumojnë alga, kërpudha dhe materiale bimore në dekompozim. Në përgjithësi, kërmijtë ushqehen me një shumëllojshmëri të gjerë të bimëve, veçanërisht frutat, lulet, kërcellet dhe gjethet e tyre.

Dhe si e bëjnë atë? Këto kafshë të vogla kanë një gojë që mban një gjuhë të ashpër, të quajtur "radula". Me të ata janë në gjendje të kruajnë dhe të presin copa ushqimi. Më pas ata tretin ushqimin në stomak me ndihmën e enzimave tretëse, ashtu si ne. Në fakt, nëse i shikojmë nga afër, mund të shohim edhe se si hanë ushqimin. Është shumë kurioze!

Nëse jeni hortikulturist, mund të jetë që tashmë keni përjetuar një infektim të kërmillit. Është mjaft e zakonshme që ata të shfaqen në kopsht, sidomos kur ka rënë shi ose kemi ujitur kohët e fundit. Jo çuditërisht, rezulton të jetë një shuplakë që mund të hani gjithçka për ta. Ndër perimet që zakonisht i kultivojmë, ato që i tërheqin më shumë janë perimet me gjethe, si marulja, por mes shumë të tjerave i duan edhe domatet dhe specat. Për këtë arsye, ia vlen të njihen disa metoda si të parandalimit ashtu edhe të trajtimit në rast se vuani nga infektimi i kërmillit. Do të diskutojmë se çfarë mund të bëjmë më pas.

Cilat bimë nuk hanë kërmijtë?

Ka bimë që kërmijtë nuk i hanë që ndihmojnë në parandalimin e shfaqjes së tyre

Tani që e dimë se çfarë hanë kërmijtë, kjo nuk do të thotë se nuk duhet të vazhdojmë t'i mbjellim ato perime. Në fakt, një mënyrë e mirë për të parandaluar shfaqjen e këtyre kafshëve është rritja e bimëve që nuk hanë rreth të korrave. Midis tyre janë livanda, sherebela, mustarda, rozmarina, begonia, barbaroza dhe naturciumi. Jo vetëm që është një mënyrë e mirë për të larguar kërmijtë dhe kërmijtë, por do t'i japë kopshtit tonë një prekje më të bukur.

Çfarë tjetër mund të bëjmë për të parandaluar shfaqjen e këtyre jovertebrorëve? Siç ndoshta e dini tashmë, kërmijve u pëlqen shumë lagështia. Prandaj ne duhet Shmangni bimët me lagështi të tepërt. Një mënyrë e mirë për ta bërë këtë është ujitje me pika. Përveç kësaj, këshillohet që të ujitet në mëngjes në vend që të bëhet gjatë natës.

As nuk dhemb kontrolloni vrimat e lagështa dhe me hije. Aty u pëlqen të strehohen dhe të bëjnë vezë. Vëzhgimi herë pas here do të ndihmojë në parandalimin e një infektimi më të madh të kërmijve dhe kërmijve. Është gjithashtu shumë e këshillueshme që të hiqni tokën herë pas here, veçanërisht në ato vende që janë më të freskëta dhe më të errëta, pasi ato priren të bëjnë vezë atje.

kërmill
Artikulli i lidhur:
Si të eliminoni kërmijtë nga kopshti ose pemishtja

Një tjetër metodë shumë efektive, si për të parandaluar shfaqjen e tij dhe për të zgjidhur një infektim të kërmijve, është ai futja e grabitqarëve natyrorë. Midis tyre janë bretkosat, brumbujt, hardhucat, salamanderat, breshkat, nepërkat, rosat, iriqët, pulat etj. Ne vërtet kemi një përzgjedhje të gjerë për këtë.

Përveç kultivimit të bimëve që kërmijtë nuk i hanë nëpër kopsht, mund të përdorim elementë të tjerë që do të na japin më pak punë. hiri, për shembull, parandaloni këto kafshë të vogla të përparojnë. Përhapja e tij rreth të korrave do të jetë një ndihmë e madhe. Gjithashtu edhe lëvozhgat e vezëve ose lëvozhgat e grimcuara Zakonisht ato janë shumë efektive. Këta jovertebrorë nuk u pëlqen të lëvizin në këtë lloj sipërfaqeje.

Trajtimet në rast të murtajës

Në rast se kopshti ynë tashmë është i infektuar me kërmij dhe kërmij, Ka disa metoda ekologjike për ta zgjidhur atë. Mos harroni se përdorimi i repelentëve kimikë mund të ketë pasoja për mjedisin, për bimët tona, për kafshët e tjera dhe për veten tonë.

Opsioni i parë është thjesht merrini ato me duar. Nëse na jepni diçka të vogël, ne mund të përdorim doreza për të kryer këtë detyrë. Duke qenë se janë kafshë shumë të ngadalta dhe mjaft të dukshme, është një zgjidhje e shpejtë në rast se kopshti ynë nuk është tepër i madh. Në kulturat e gjera, kjo detyrë mund të zgjasë shumë, kështu që është më mirë të zgjidhni metoda të tjera.

hiqni kërmijtë dhe slugs
Artikulli i lidhur:
Produktet më të mira për të eleminuar kërmijtë dhe slugs

Ekziston edhe mundësia e përdorimit kurthe për të kapur kërmijtë dhe kërmijtë. Ndër më të përdorurit janë gurët, tasat, pllakat, degët dhe objektet e tjera të ngjashme ku mund të fshiheshin gjatë ditës. Me ndihmën e këtyre kurtheve do ta kemi më të lehtë të gjejmë kërmijtë të nesërmen. Llojet e tjera të kurtheve konsistojnë thjesht në vendosjen e gjetheve të marules, pritjen dhe kështu mbledhjen e sa më shumë kërmijve dhe kërmijve.

Për të tërhequr këto kafshë të vogla, ne kemi gjithashtu mundësinë të spërkasim disa thërrime biskotash ose të vendosim birrë, ujë me sheqer, lëvozhgë shalqini, portokall, patate ose pjepër në pjata të ulëta. Natyrisht, ne duhet t'i lokalizojmë në një vend të lagësht dhe me hije. Në këtë mënyrë do të tërheqim shumë kërmij që mund t'i heqim lehtësisht. Një mashtrim më shumë do të ishte lagni një leckë me birrë ose qumësht dhe lëreni pranë bimëve gjatë natës. Të nesërmen, me shumë mundësi do të jetë plot me kërmij dhe kërmij.

Shpresoj se ky informacion në lidhje me atë që hanë kërmijtë ka qenë interesant për ju. Duke ndjekur këto truke të vogla për të parandaluar shfaqjen e këtyre jovertebrorëve në kopshtin tuaj, nuk duhet të rrezikoni nga murtaja, të paktën nga këto kafshë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.