Si ta bëni një kopsht të vogël të duket më i madh

Projektimi i një kopshti të vogël

Mos u dekurajoni nëse keni një kopsht i vogël Epo, ka gjithnjë truke të mira për ta bërë hapësirën të duket më e madhe. Peizazhet dhe dizajnerët arrijnë të bëj që një kopsht i vogël të duket më i madh tërheqës për një seri burimesh dhe teknikash shumë të dobishme.

Shumë prej tyre nuk kërkojnë një investim të madh pasi është thjesht çështje e krijimit të një iluzioni optik duke përfituar nga disa elementë të pranishëm ose duke përdorur elementë të tjerë me investime të ulëta.

Muret dhe mobiljet

Kopsht i vogël

Nëse keni menduar që të kesh një kopsht të vogël nuk ia vlen të kujdesesh, më lejoni të të them se gabon sepse ka shumë për të bërë në shtëpinë tënde. Gjëja e parë është të matni dimensionet e kopshtit tuaj dhe pastaj të vëzhgoni gjithçka që është e pranishme në të. Ekzistojnë truke të thjeshta, të lehta për tu zbatuar që do t’ju ​​ndihmojnë ta bëni kopshtin tuaj të duket më i madh.

Një nga aspektet më të rëndësishme është të verifikoni nëse kopshti është i rrethuar me mure ose nëse është i hapur. Nëse ka mure është shumë e rëndësishme që ato të fshihen pasi çimentoja tenton të zvogëlojë hapësirat. Rrushi është jetik në këto raste dhe aleatë të mëdhenj për të fshehur muret. Ju mund të zgjidhni varietetin që ju pëlqen më shumë, gjithmonë duke u përpjekur të mbuloni të gjitha muret në mënyrë që të krijoni ndjenjën e vazhdimësisë së gjelbër. Nëse doni rezultate më të mira, mund të pikturoni muret me jeshile përpara se të vendosni hardhinë, dhe kjo do t'ju ndihmojë të krijoni një ndjenjë të thellësisë.

Sektorizimi është gjithashtu efektiv për të krijuar një ndjenjë të hapësirës, ​​kështu që ju mund të ndani kopshtin në dy, një zonë të gjelbër dhe tjetrën me mobilje për të shijuar vendin të qetë. Nëse vendosni karrige, mos harroni se ato janë të ulëta pasi karriget e larta pengojnë pamjen ndërsa zvogëlojnë hapësirën. Nga ana tjetër, përpiquni që mobiljet të jenë me një ngjyrë natyrale, në mënyrë që ato të shkrihen me peisazhin. Megjithëse ideja është të krijoni një sektor të diferencuar, mos mbingarkoni zonën, një tavolinë e vogël dhe dy karrige do të mjaftojnë për të krijuar sektorin.

Bimë në një kopsht të vogël

Kopsht i vogël

Shumëllojshmëria e bimëve për një kopsht të vogël varet pak nga shija personale e pronarit të saj, por gjithashtu këshillohet të merret parasysh madhësia e bimëve. Alwaysshtë gjithmonë mirë të kesh disa kaçube që nuk janë shumë të mëdha për ta lyer kopshtin me të gjelbër dhe e njëjta gjë ndodh me lëndinën, e cila, ndryshe nga dyshemeja me pllaka ose qeramikë, gjithmonë e rrit sipërfaqen. Në ndonjë cep mund të vendosni disa vazo me lloje të ndryshme lulesh me ngjyra të ndryshme pasi kjo do të ndihmojë në krijimin e pikave të ndryshme të interesit, diçka që gjithashtu ndihmon kopshtin të duket më i madh.

Shmangni pemët ose ato specie që rriten shumë të mëdha dhe vendosni për bimë të ulëta, succulents, cacti dhe gjithashtu ato bimë që rriten në grupe dhe japin shumë jeshile, por në të njëjtën kohë nuk janë shumë të mëdha.

Më në fund, ndriçuesi do të përfundojë duke përcaktuar hapësirën dhe, nëse është e përshtatshme, do të japë hapësirën e gjerë. Pikat e dritës në qoshe janë shumë të efektshme nëse do të zgjeroni kopshtin, prandaj merrni parasysh këtë detaj kur hartoni një kopsht të vogël.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.