10 hardhi lulëzuese për të zbukuruar shtëpinë tuaj

Dipladenia e bardhë janë alpinistë

Imazh - Flickr / Stefano

Rrushi i lulëzuar janë bimë të shkëlqyera. Ato ju lejojnë të mbuloni një hapësirë ​​që e kishit braktisur duke i dhënë asaj një jetë të re, një ngjyrë të re, më të gëzuar. Ato janë zgjedhja jonë më e mirë kur duam të shijojmë një kopsht shumë të veçantë, ku bimët tërheqin pjalmuesit e tyre duke u ofruar nektar ose mjaltë.

Por ne gjithashtu mund të kemi një shtëpi të pabesueshme me ta, pasi ka shumë specie që janë përshtatur mirë për të jetuar në kushte shtëpie. Tjetra do t'ju tregojmë 7 hardhi lulëzuarTë dy në mënyrë që të mund të keni një kopsht ëndrrash, si dhe për një shtëpi apo apartament që do të duket si diçka jashtë historisë.

Bignonia e kuqe

Campsis radicans është një fabrikë me rritje të shpejtë

Bignonia e kuqe, ose Radikanë kampe, është një shkurre gjetherënëse ngjitëse me rritje të shpejtë që prodhon lule të kuqe në formë zile në pranverë. Është një opsion shumë interesant për të mbuluar muret, edhe pse nëse e krasitni me një frekuencë të caktuar -çdo vit- mund ta përdorni edhe për grila. I reziston ngricave pa probleme, por jo thatësirës. Prandaj, do të jetë e nevojshme që ta ujitni atë veçanërisht gjatë verës.

Bougainvillea

Bougainvillea mund të jetë në një kuti dritareje

Bougainvillea, gjinia botanike e së cilës është BougainvilleaËshtë një bimë gjysmë gjetherënëse ose gjetherënëse në varësi të klimës shumë të veçantë. Lulet e saj janë në fakt shumë të vogla, me ngjyrë të bardhë-verdhë, por bractet e saj janë shumë dekorative dhe mund të jenë rozë, të kuqe, portokalli ose të bardhë. Rritet në gjysmëhije ose në diell të plotë dhe i reziston temperaturave deri në -4ºC.

Hortensia në ngjitje

Hortensia ngjitëse është një bimë

Imazh - Wikimedia / A. Lokal

La lulebore ngjitje, emri shkencor i të cilit është hydrangea petiolaris, Është një nga bimët ngjitëse me lule rezistente ndaj të ftohtit që ne rekomandojmë më shumë. Është gjetherënës, i gjelbër në pranverë dhe verë dhe i ashpër në vjeshtë para se të bjerë në tokë. Në pranverë ajo lulëzon, duke prodhuar lule të bardha. Gjithashtu, duhet të dini se duke zhvilluar gota thithëse, nuk keni nevojë për mbështetje për t'u ngjitur. Rezistent deri në -10ºC.

jasemi

Jasemini është një bimë me lule të bardha

Imazhi – Flickr/Bri Weldon

jasemini, ose Jaseminum, është një nga hardhitë me lule më të njohura. Lulet e bardha të saj lëshojnë një aromë që sapo ta ndjeni nuk do ta harroni.. Është me gjelbërim të përhershëm dhe këtë duhet ta dini ai i pëlqen moti i ngrohtë, me ngrica shumë të buta dhe të rastit, ku mund të vendoset në një zonë të mbrojtur nga dielli i drejtpërdrejtë. Por është shumë i përshtatshëm për të jetuar në ambiente të mbyllura, ku do të preferojë të jetë në një dhomë me shumë dritë.

Mandevilla

Dipladenia është një hardhi shumëvjeçare

Kjo bimë e bukur është një nga hardhitë e pakta që mund ta mbani në vazo gjatë gjithë jetës së saj. Të Mandevilla Është një bimë ngjitëse shumëvjeçare me rritje të shpejtë, lulet e së cilës në formë trombeje mund të jenë rozë, të bardhë ose të kuqe.. Është shumë e ndjeshme ndaj të ftohtit, kështu që nëse jetoni në një zonë ku temperatura bie nën -1ºC, duhet ta mbroni në ambiente të mbyllura... ose ta keni gjithmonë aty, si bimë zvarritëse shtëpie.

Bignonia e dimrit

Pyrostegia venusta është një bimë me lule portokalli

Imazh - Wikimedia / Ephotoworld

Dimri Bignonia, emri shkencor i së cilës është pirostegia venusta, Është një hardhi me gjelbërim të përhershëm që nuk lulëzon në pranverë si shumica e bimëve, por e bën këtë në muajt e ftohtë.. Ajo rritet si në diell të plotë ashtu edhe në gjysmëhije. E vetmja negative është se është shumë e ndjeshme ndaj ngricave, por kjo ka një zgjidhje të lehtë: rritet në ambiente të mbyllura dhe përdoret për të treguar një shtëpi.

Ngjitja u ngrit

Ka alpinistë shumëvjeçarë që rriten shpejt

Trëndafili ngjitës është një hardhi që në varësi të kultivarit, Mund të lulëzojë në pranverë, por edhe në verë. Këto lloj bimësh janë të shkëlqyera për të mbuluar rrjetat apo edhe harqet, pasi ato nuk janë shumë të fuqishme. Përveç kësaj, ata tolerojnë krasitjen shumë mirë, në fakt, është e nevojshme t'i krasitni ato në mënyrë që ato të lulëzojnë çdo vit. Ata gjithashtu i rezistojnë ngricave.

solandra maxima

Solandra Maxima ka lule

Imazh - Flickr / gailhampshire

La solandra maxima është një hardhi shumëvjeçare që rritet shumë shpejt në klimat e nxehta. Lulet janë shumë të mëdha, deri në 20 cm, me një ngjyrë të verdhë të bukur. Dhe, përveç kësaj, është shumë i adaptueshëm, duke qenë në gjendje të rritet në të gjitha llojet e dherave. Rezistent ndaj ngricave deri në -3ºC.

Trachelospermum jasminoides

Trachelospermum jasminioides është një bimë kopsht dimri që prodhon lule të bardha

Imazh - Flickr / Cyril Nelson

Jasemini i rremë, emri shkencor i të cilit është Trachelospermum jasminoides, është një alpinist shumëvjeçar që të kujton shumë jaseminin e vërtetë, por ndryshe nga ai, i reziston mirë të ftohtit dhe ngricave, duke i përballuar temperaturat minimale prej -10ºC. Lulet e saj janë të vogla, por mbijnë në numër të tillë dhe janë aq aromatike sa e bëjnë këtë bimë gjithnjë e më të popullarizuar. në kopshte.

Wisteria

Wisteria është një alpinist shumë fshatar

Dhe përfundojmë me Wisteria jo më pak interesante. Kjo bimë ngjitëse gjetherënëse ka një jetëgjatësi prej 100 vjetësh, dhe prodhon aq shumë lule jargavan ose të bardha sa është vërtet e mrekullueshme, meqenëse janë edhe aromatike. Është shumë fshatar, i reziston ngricave deri në -10ºCPor në mënyrë që ajo të rritet mirë, është thelbësore që klima të jetë e butë-ftohtë, pasi temperaturat më shumë se 30ºC nuk i përshtaten shumë mirë.

A dini për hardhi të tjera të lulëzuara? Çfarë mendoni për ato që ju kemi treguar në këtë artikull?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ana Mercedes-Luc dijo

  Përshëndetje ! Po nxjerr një dashnor nga muri. Si mund t'i "shfaros" mbetjet e mbetura në mur? JO! kimikateve. Çfarë zvarritës në vend të kësaj, pa tiparet e tij pushtuese? Faleminderit për hapësirën. Më pëlqente gjithçka e botuar. Ana

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana.
   Mund të provoni të bëni një herbicid të bërë në shtëpi. Në Ky artikull ne shpjegojmë se si bëhet.
   Në vend të kësaj mund të vendosni një Trachelospermum nëse jetoni në një klimë me dimra të freskët, ose një Jasminum nëse dimrat janë të butë.
   Një përshëndetje.