Boletus apendikulatus

Boletus appendiculatus i rritur

Sot do të flasim për një nga kërpudhat më të vështira për tu gjetur, por që ia vlen për aromën e saj të shijshme. Bëhet fjalë për Boletus apendikulatus. Isshtë një kërpudhë që ka një cilësi të shkëlqyeshme të kuzhinës dhe është shumë e vështirë për tu gjetur. Ka një emër në anglisht të quajtur "butter bolete" dhe kjo është për shkak se ka një ngjyrë të ngjashme me gjalpin.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, habitatet dhe vetitë e Boletus apendikulatus.

tipare kryesore

Kërpudha me gjalpë

Kjo kërpudhë që i përket gjinisë Boletus ka një kapelë me madhësi të mirë. Mund të arrijë deri në 20 centimetra në diametër, edhe pse gjëja e zakonshme është ajo është me madhësi midis 10 dhe 15 centimetra. Kur fillon të rritet për t’u zhvilluar që në moshë të re ka një formë gjysmësferike. Ndërsa zhvillohet dhe arrin në fazën e pjekur, forma e kapelës bëhet konveks derisa, më në fund, të jetë e sheshtë. Sipërfaqja e kapelës ka një ngjyrë kafe pak a shumë të lehtë të gështenjës dhe një strukturë mjaft të thatë dhe të stuhishme imët kur është e re. Marzhet kanë teprica edhe pse jo shumë.

Ata kanë fletë të verdha kur janë të rinj dhe, ndërsa evoluojnë dhe zhvillohen, ata marrin tone të ngjashme me ullirin që bëhen blu kur shtypen. Ka pore të ndryshme me formë të rrumbullakët dhe me ngjyrë të verdhë të ndritshme të shpërndarë në mënyrë të barabartë. Ata janë mjaft të vegjël dhe gjithashtu blu kur preken. Kjo përzierje ngjyrash është ajo që e bën atë të quhet kërpudha gjalpë pasi ka një ngjyrë të ngjashme me të.

Sa i përket këmbës, ata janë në një pozicion normal, është mjaft e trashë sidomos në ekzemplarët e rinj. Kur arrijnë fazën e pjekurisë ato bëhen në formë cilindrike dhe zbehen në bazën pothuajse rrezatuese. Footshtë një këmbë mjaft e fortë dhe ka një ngjyrë të verdhë. Baza e këmbës ka një ngjyrë okër.

Nga ana tjetër, mishi i tij është mjaft i fortë dhe kompakt, gjë që e bën atë një ushqim të mirë ose kuzhinier. Shtë më e trashë se normalja dhe ka një ngjyrë të verdhë që herë është më e gjallë dhe herë të tjera më e përhapur. Shtë një nga speciet e gjinisë Boletus që blu kur pritet, por dallohet në atë që toni i tij blu është më i lehtë. Në bazën e këmbës ndonjëherë mund të shohim se si mund të kthehet në një ngjyrë të kuqërremtë kur pritet. Për më tepër, në këtë zonë mishi ka tendencë të jetë më i ashpër dhe me një strukturë të ngjashme me tapën. Nuk është një kërpudhat që dallohet nga aroma por ka një shije mjaft të ëmbël dhe të këndshme.

Habitati i Boletus apendikulatus

Boletus apendikulatus

Këtë specie mund ta gjejmë gjatë muajve të verës dhe vjeshtës. Në varësi të reshjeve që kanë ndodhur gjatë pranverës, ka më shumë të ngjarë që ato të rriten shpesh. Sidoqoftë, është një specie mjaft e vështirë për tu gjetur në përgjithësi. Si në verë ashtu edhe në vjeshtë mund ta shohim të lidhur me pemë të rrafshëta, veçanërisht me lisat. Një nga kushtet më të rrepta mjedisore për ta gjetur është se nuk është e ftohtë. Shtë një nga speciet Boletus më të ndjeshëm ndaj të ftohtit.

Normalisht, kur kjo specie konsumohet, gjysma e poshtme e këmbës zakonisht hidhet. Konsiderohet si një nga speciet më të këndshme të kërpudhave në gastronomi. Një nga problemet më të shpeshta që gjejnë gatuesit është se është një kërpudhë që ka një strukturë të shkëlqyeshme për t’u mbushur me krimba. Ky mund të jetë një hendikep që ndodh me një numër të madh të kërpudhave që rriten gjatë kohës së verës.

Preferon toka paksa acide dhe rritet në pyje mjaft të trasha. Ka nevojë për shumë lagështirë por shmangni temperaturat e ulëta. Mund ta gjejmë sidomos në zonat ku ka pemë ahu dhe lisi. Ku tjetër mund t'i gjejmë është gjatë sezonit të verës në pyjet e butë.

Ndonjëherë mund ta gjejmë në pyjet mesdhetare në varësi të reshjeve që kanë ndodhur gjatë pranverës dhe lagështisë që ruhet. Preferon klimat e buta dhe është e rrallë t'i gjesh ato në klimat tropikale, subtropikale dhe boreale. Në përgjithësi mund t’i shohim në grupe me 2 deri në 3 kërpudha rreth pemëve të lisit dhe gështenjës. Nëse pranvera ka qenë shumë me shi mund të gjejmë ekzemplarin tek

Konfuzionet e Boletus apendikulatus

Boletus appendiculatus u zhvillua

Përveç Boletus apendikulatus, ne duhet të dimë se si ta dallojmë atë me Boletus fechtneri. Kjo specie e fundit ka nuanca më të lehta dhe një këmbë rozë. Këta janë tregues për të qenë në gjendje të dallojmë mirë një specie nga një tjetër.

Një specie tjetër që i ngjante Boletus apendikulatus është Caloboletus calopus. Kjo specie ndryshon në atë që mishi i saj është i hidhur dhe ka një rrjetë të kuqërremtë në këmbë.. Siç e kemi përmendur më parë, është një ushqim i mirë por është shumë rrallë i përshtatshëm për konsum. Tashmë është e vështirë të gjesh mostra të kësaj kërpudhe shumë të kërkuar, por kur e gjejmë, është e zakonshme ta shohim atë të sulmuar nga insektet ose krimbat.

Ne gjithashtu mund ta ngatërrojmë atë me Boletus albidus. Ato ndryshojnë kryesisht në atë se kutikula e stuhishme ka ngjyra rozë në kapelë.

Megjithëse cilësia e saj gastronomike nuk arrin atë të Edules, nëse jep karakteristika më të larta se ato të specieve të tjera të gjinisë Boletus.

Curiosities

Klasifikimi historik i kësaj kërpudhe është mjaft interesant. Bën pjesë në grupin e njohur si Butter Boletus. Isshtë një grup kërpudhash që është mjaft interesant nga pikëpamja ekonomike pasi ato kanë karakteristika të dëshirueshme në gastronomi dhe ushqim.

Ajo ka një rëndësi të ngjashme me mostrat e tjera të tilla si boletus badius. Disa studime të fundit që analizojnë karakteret morfologjike dhe molekulare të kësaj kërpudhe, zbuluan se nuk është pjesë e gjinisë Boletus. Aktualisht ka një gjini të re të quajtur Butyriboletus. Në këtë grup janë kërpudhat e shpërndara nga Azia, Evropa dhe Amerika e Veriut. Prandaj, kjo kërpudhë është riemëruar Butyriboletus appendiculatus.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth kësaj specie të kërpudhave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.