Cila është bima më e lehtë ngjitëse me lule të bardha për t'u kujdesur?

Jasemini është një alpinist me lule të bardha.

Lulet e bardha janë shumë të bukura dhe aq më tepër kur prodhohen nga bimë ngjitëse pasi ato zakonisht janë të varura. Përveç kësaj, ne mund ta konsiderojmë veten me fat pasi ka shumë lloje hardhish dhe shkurre me degë shumë të gjata dhe fleksibël që kanë lule të asaj ngjyre.

Dëshironi të dini se cila është bima më e bukur dhe më e lehtë për t'u kujdesur për ngjitje me lule të bardha? E rrëfej se nuk e kam të lehtë të zgjedh një të tillë, sepse ka shumë që kanë nevojë vetëm për kujdes elementar për të qenë mirë. Epo, këtu keni zgjedhjen tonë.

Përzgjedhja e bimëve ngjitëse me lule të bardha

Meqë është shumë e vështirë t'ju them vetëm një, ne kemi bërë një përzgjedhje të disa specieve që mund të bëjnë shumë mirë nëse moti është i përshtatshëm. Kështu, ne kemi përfshirë specie tropikale dhe të tjera që janë të përshtatshme për klimë të butë. Shikoni:

Bougainvillea me lule të bardha (Bougainvillea sp)

Bougainvillea e bardhë është e madhe

Imazh - Wikimedia / Emőke Dénes

La bugainvillea ose Santa Rita siç quhet edhe ajo, Është një alpinist me gjelbërim të përhershëm, gjetherënës ose gjysmë gjetherënës - gjithçka do të varet nga temperaturat në vjeshtë dhe dimër - deri në 10 metra të larta. e cila është me të vërtetë shumë e lehtë për t'u kujdesur. Thjesht duhet të siguroheni që gjethet dhe lulet të jenë të ekspozuara ndaj dritës së diellit, dhe kërcelli/trungjet në gjysmëhije ose hije.

Ka nevojë për pak kujdes. Në fakt, ajo që duhet të bëjmë është ta ujitim që të mos thahet dhe ta mbajmë të mbrojtur nga ngricat e forta në rast se ato ndodhin. I reziston mirë të ftohtit, por ngricat mesatare deri në intensive shkaktojnë dëme shumë të rënda.

Dipladenia me lule të bardha (Mandevilla sp)

Mandevilla është një alpinist tropikal

Imazhi – Wikimedia/The Cosmonaut

La dipledenia Është një alpinist me gjelbërim të përhershëm që arrin një lartësi maksimale prej 5 metrash.. Gjethet janë të thjeshta, jeshile me shkëlqim dhe prodhon lule në formë zile gjatë pjesës më të madhe të vitit. Këto mund të jenë me ngjyra të ndryshme, si e kuqe, rozë, e verdhë ose e bardhë.

Ajo rritet mjaft shpejt, por është e rëndësishme që të mbrohet nga temperaturat nën zero. Mund të jetë si në një vend me diell dhe në hije të pjesshme, ashtu edhe në ambiente të mbyllura për sa kohë që ka shumë dritë.

Jasemini i rremë (Jasminoide Solanum)

Solanum jasminoides ka lule të bardha.

Imazh - Wikimedia / A. Lokal

El jasemini i rremë Është një alpinist me gjelbërim të përhershëm deri në 5 metra lartësi. e cila prodhon gjethe të thjeshta dhe të alternuara, ndonjëherë të mbështjella, me ngjyrë të gjelbër. Lulet mblidhen në grupe fundore në pranverë, secila rreth 2 centimetra e gjatë. Mund të jenë vjollcë, blu ose të bardhë.

Është një bimë që pëlqen diellin direkt, por mund të rritet edhe në gjysmëhije. I reziston shumë mirë të ftohtit, si dhe ngricave deri në -7ºC.

wisteria me lule te bardha (Wisteria floribunda 'Alba')

Wisteria është një alpinist me lule të bardha

Imazh - Wikimedia / David J. Stang

lule e bardhë wisteria Është një shkurre shumë e fuqishme që zhvillon degë të gjata të cilat mund të arrijnë 20 ose 30 metra të gjata.. Gjethet janë gjetherënëse, me këmbë dhe bien në vjeshtë. Lulet e saj janë të varura, dhe janë të grupuara në tufa të gjata, rreth 40 centimetra.

Duhet të vendoset në një vend të ekspozuar ndaj diellit, me tokë acid. Po kështu, është e rëndësishme që të ujitet me ujë shiu ose ujë të freskët dy ose tre herë në javë. I reziston ngricave deri në -18ºC.

Bizele ëmbël (Lathyrus odoratus)

Bizele e ëmbël është një alpinist i vogël

Imazh - Wikimedia / Magnus Manske

El bizele ëmbël Është një bimë ngjitëse jetëshkurtër.; në fakt, ajo zakonisht rritet si një bimë njëvjeçare pasi nuk mban temperatura të ulëta. Megjithatë, në klimat tropikale ose në ambiente të mbyllura mund të jetojë për disa vite pasi nuk i kalon 2 metra lartësi. Gjethet janë ovale dhe me këmbë, me ngjyrë të gjelbër dhe prodhon lule me ngjyra të ndryshme, si rozë, vjollcë ose të bardhë.

Duhet të vendoset në një vend me diell, ose me shumë dritë, në mënyrë që të rritet. Në këtë mënyrë do të sigurojmë që ajo të ketë një zhvillim të mirë. Përveç kësaj, duhet të ujitet herë pas here, pasi nuk i reziston thatësirës.

Hortensia në ngjitje (Hidrangeoidet e skizofragmës)

Hortensia në ngjitje ka lule të bardha

Imazh - Wikimedia / A. Lokal

Hortensia në ngjitje është një bimë gjetherënëse që nuk është në të vërtetë një alpinist, por një shkurre zvarritëse; domethënë ai që ka kërcell të gjatë e të hollë që nuk qëndrojnë më vete. Gjethet e thjeshta me buzë disi të dhëmbëzuara mbijnë prej tyre dhe lulet e tyre të bukura të bardha mbijnë në lulëzim gjatë pranverës dhe verës. Ajo arrin një lartësi prej 9 metrash.

Është një specie që rritet në vende të mbrojtura nga rrezet e diellit direkte, dhe në tokë acid. Por përndryshe, duhet ta ujitni vetëm me ujë të freskët ose shiu disa herë në javë gjatë verës dhe disa herë më pak gjatë pjesës tjetër të vitit. I reziston shumë mirë ngricave deri në -18ºC.

Jasmine nga Madagaskar (Stephanotis floribunda)

Stephanotis ka lule të bardha.

Imazh - Flickr / Kai Yan, Joseph Wong

El jasemini i madagaskarit Është një bimë ngjitëse me lule të bardha dhe gjethe shumëvjeçare që kujdeset shumë lehtë. Është një bimë me gjelbërim të përhershëm që arrin 6 metra lartësi., dhe e cila zhvillon gjethe disi lëkurë dhe me shkëlqim të gjelbër të errët. Lulet e saj, përveçse janë të bardha, japin një aromë shumë të këndshme gjatë gjithë pranverës dhe verës.

Këshillohet që ta keni jashtë, në një vend ku ka shumë dritë (nuk ka nevojë për rrezet e diellit direkte). Gjithashtu, duhet të ujitet disa herë në javë në verë, dhe më pak gjatë dimrit. Mbështet të ftohtin, jo ngricat.

Jasemini i Majës (Thunbergia fragrans)

Thunbergia fragans është një alpinist

Jasemini Maya, i njohur gjithashtu si thunbergia ose lule bore, Është një alpinist me gjelbërim të përhershëm që arrin lartësinë rreth 2 metra. Gjethet janë jeshile, të thjeshta dhe me majë. Ndërsa për sa i përket luleve, ato kanë një diametër rreth 4 centimetra, dhe janë të bardha, por edhe aromatike.

Është një bimë ngjitëse me lule të bardha që ka nevojë për diell të drejtpërdrejtë për disa orë dhe temperatura të buta për t'u rritur. Në fakt, nëse ka ngrica, është mirë ta mbani atë në ambiente të mbyllura derisa të kthehet pranvera.

dorëzonjë japoneze (lonicera japonica)

dorëzonjë japoneze është një alpinist me lule të bardha.

Imazh - Wikimedia / gailhampshire

La dorëzonjë japoneze Është një alpinist me gjelbërim të përhershëm që arrin një lartësi prej 10 metrash. Gjethet e saj janë të thjeshta, ovale dhe jeshile. Ai lulëzon në pranverë dhe e bën këtë duke prodhuar lule të bardha që janë rreth dy centimetra.

Është një bimë që rritet në vende me diell dhe duke qenë se e toleron mirë krasitjen, është e mundur të gjendet në vazo ose në kopsht. Ajo toleron ngricat deri në -18ºC.

Blackberry pa gjemba (Rubus fruticosus "Hull Thornless")

Manaferra është një alpinist me lule të bardha

Imazh - Wikimedia / 阿 橋 HQ

La ferrë ose ferrë pa gjemba Është një alpinist me rritje të shpejtë dhe me gjelbërim të përhershëm që arrin një lartësi prej 3 metrash.. Gjethet janë me këmbë, jeshile dhe mesatare. Sa i përket luleve, ato kanë një diametër rreth dy centimetra dhe janë të bardha.

Është një bimë që duhet të jetë jashtë, në një vend me diell. Gjithashtu, duhet ta ujisni herë pas here, pasi nuk e mban thatësirën. Reziston deri në -18ºC.

Cila është më e mira?

Epo, siç thonë ata: për shijet, ngjyrat. Kësaj duhet t'i shtojmë edhe kushtet klimatike që ekzistojnë në zonën ku jetojmë, pasi jo të gjithë alpinistët mund të jetojnë mirë në të. Por nëse marrim parasysh rusticitetin dhe kultivimin e lehtë të tij, unë personalisht preferoj jasemin e rremë, d.m.th. Jasminoide Solanum.

Duket tropikale, por është rezistente ndaj ngricave, gjë që sigurisht është shumë interesante pasi kjo do të thotë se mund të rritet në një shumëllojshmëri të gjerë klimash.

Por, cila ju pëlqeu më shumë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.