Cilat janë sistemet më të mira të grumbullimit të domates?

Për të marrë një korrje me cilësi të lartë, është thelbësore të përdoren sistemet e duhura të kafazeve të domates

Domatet janë një nga kulturat më të njohura në mesin e fermerëve për shkak të shkathtësisë dhe aromës së tyre. Megjithatë, Për të marrë një korrje me cilësi të lartë, është thelbësore të përdoren sistemet e duhura të kafazeve të domates. Është një teknikë që lejon mbështetjen e bimëve nëpërmjet përdorimit të një tutori ose mbështetjeje. Ekzistojnë disa sisteme të grumbullimit të domates në dispozicion, secila me avantazhet dhe disavantazhet e veta.

Në këtë artikull do të flasim për sistemet e ndryshme të grumbullimit të domates, karakteristikat e tyre dhe si të zgjedhim më të mirën për të korrat tona. Për më tepër, ne do të shpjegojmë saktësisht se çfarë është ky koncept dhe pse është kaq e rëndësishme të përdoret kjo teknikë.

Çfarë është vendosja e domateve?

Sistemet e grumbullimit të domates janë teknika të përdorura në bujqësi për të mbështetur bimët

Para emërtimit të sistemeve të ndryshme të kafazit domate, fillimisht do të shpjegojmë se çfarë është ky koncept dhe pse është kaq i rëndësishëm. Është një teknikë e përdorur në bujqësi për të mbështetur bimët e domates nëpërmjet përdorimit të një tutori ose mbështetjeje. Domatet janë bimë ngjitëse dhe kanë nevojë për mbështetje për t'u rritur siç duhet.

Kafazja ndihmon në mbështetjen e peshës së domateve të pjekura dhe për të mbajtur bimët në pozicionin e duhur për të marrë rrezet e diellit. Ju gjithashtu mund të ndihmoni në uljen e numrit të dëmtuesve dhe sëmundjeve duke i mbajtur bimët larg tokës së lagësht dhe të ndotur. Ka disa metoda të vendosjes, të tilla si përdorimi i kunjeve, rrjetës mbështetëse ose hardhive, të cilat do t'i diskutojmë më vonë.

Nëse kunjet nuk përdoren në bimët e domates, degët mund të rriten në mënyrë të çrregullt dhe të bien në tokë për shkak të peshës së frutave të pjekur. Kjo mund të shkaktojë një sërë problemesh, siç është kontakti i domateve me tokën. Kjo mund të shkaktojë dëmtim të tyre dhe rrit rrezikun e kontraktimit të dëmtuesve dhe Sëmundjet. Gjithashtu, aksesi në rrezet e diellit mund të jetë i kufizuar, gjë që do të vononte zhvillimin e frutave dhe do të zvogëlonte cilësinë e domates. Një pasojë tjetër e rritjes së çrregullt është se mund të vështirësojë aksesin e bimëve për mirëmbajtje dhe korrje. Përveç kësaj, perimet do të zënë më shumë hapësirë ​​në tokë, gjë që do të na bënte të humbnim hapësirën e tokës.

Si përmbledhje, kafazja ndihmon për të mbajtur bimët e domates në një pozicion të përshtatshëm për të marrë rrezet e diellit, për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve dhe dëmtuesve dhe për të lehtësuar aksesin në bimë për detyrat e mirëmbajtjes dhe korrjes.

Cilat sisteme të grumbullimit të domates ekzistojnë?

Ekzistojnë disa sisteme për vendosjen e domateve

Siç e përmendëm edhe më parë, Ka sisteme të ndryshme për vendosjen e domateve që mund të përdoren në bujqësi. Disa nga më të njohurat janë këto:

 • Piketat: Kjo metodë përfshin vendosjen e kunjeve prej druri ose metali pranë bimëve të domates dhe lidhjen e degëve të perimeve me kunjat ndërsa rriten. Metoda e kunjit është e lirë, por kërkon më shumë ndërhyrje manuale për të lidhur degët.
 • Rrjetë mbështetëse: Në këtë teknikë, rreth bimëve të domates vendoset një rrjetë mbështetëse dhe degët fiksohen në rrjetë me kapëse ose shirita gome. Kjo metodë është më e automatizuar sesa vendosja, por mund të jetë më e shtrenjtë.
 • rrëshqanorët:  Kjo metodë përfshin vendosjen e bimëve të domates në një varg ose hardhi që shtrihet midis dy pikave. Ky sistem është shumë efikas dhe i automatizuar, por kërkon më shumë hapësirë ​​për zbatimin e tij.
 • Tutorët e tipit T: Është një sistem kafaz në formë T-je që vendoset në tokë. Është shumë e lehtë për t'u instaluar dhe mund të përshtatet me madhësi të ndryshme të bimëve.
 • Trellis aksionet: Është një sistem kafaz në formë kafaze që vendoset në tokë. Ashtu si ai i mëparshmi, është shumë i lehtë për t'u instaluar dhe mund të përshtatet me madhësi të ndryshme perimesh.
 • Stampimi me kruese dhëmbësh: Ai konsiston në vendosjen e shkopinjve të bambusë ose drurit pranë bimëve të domates dhe lidhjen e degëve të bimëve me shkopinjtë ndërsa rriten. Kjo metodë është e lirë dhe e lehtë për t'u zbatuar, por kërkon më shumë ndërhyrje manuale për të lidhur degët.
 • E strukturuar me kabllo: Kabllot vendosen midis dy pikave dhe bimët mbështillen rreth tyre. Kjo metodë është e automatizuar, por kërkon një investim në instalim dhe materiale.
 • Kafaz me sistem vaditjeje: Disa sisteme ujitjeje gjithashtu kanë mundësinë e vendosjes dhe ndihmojnë në mbajtjen e bimëve në një pozicion të drejtë.
Kultivimi i domates në buqetë
Artikulli i lidhur:
Si të lidhni bimët e domates?

Secili prej këtyre sistemeve mund të jetë efektiv, në varësi të madhësisë së të korrave, hapësirës në dispozicion dhe preferencave të fermerit.

Cilat jane me te mirat?

Kur zgjidhni një nga sistemet e grumbullimit të domates, është e rëndësishme të kihet parasysh se nuk ka asnjë që konsiderohet universalisht më i mirë se të tjerët. Kjo për shkak se secili ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Megjithatë, disa sisteme mund të jenë më të përshtatshme për situata ose preferenca të caktuara. Disa fermerë mund të preferojnë një sistem më të automatizuar dhe më pak intensiv të punës, ndërsa të tjerë mund të preferojnë një sistem më të lirë.

P.sh. sistemi i zvarritës konsiderohet nga shumë si më i automatizuari dhe më efikasi, pasi që bimët mbahen në një pozicion të përshtatshëm pa kërkuar ndërhyrje manuale, dhe qasja në bimë për mirëmbajtje dhe korrje është shumë e lehtë. Prandaj do të ishte një opsion i mirë për kulturat shumë të mëdha, ku puna manuale do të kërkonte shumë kohë.

Si të vendosni domate qershi në vazo
Artikulli i lidhur:
Si të vendosni domate qershi në një tenxhere?

Një shembull tjetër do të ishin sistemet e tutorit të tipit T ose kafaz. Këto konsiderohen shumë të lehta për t'u instaluar dhe përshtatur me madhësi të ndryshme të bimëve, si dhe janë ekonomike. Për kopshte të vogla private, Këto janë sistemet më të rekomanduara të grumbullimit të domates, përveç atij të kunjit. Këto sisteme janë të lira dhe të lehta për t'u instaluar dhe nuk kërkojnë hapësirë ​​të madhe për t'u zbatuar. Përveç kësaj, ato janë të lehta për tu mirëmbajtur dhe përshtatur me madhësi të ndryshme të bimëve. Me këto sisteme, mund të arrihen rezultate të mira në hapësira të mbyllura.

Me pak fjalë, sistemi më i mirë i kafazeve do të varet nga nevojat dhe preferencat e çdo fermeri, dhe Duhet të zgjidhet duke marrë parasysh madhësinë e të korrave, hapësirën në dispozicion dhe kushtet klimatike dhe tokësore.

Dhe ju, cili sistem ju pëlqen më shumë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.