Cilat kultura kanë nevojë më shumë për ujë?

Cilat kultura kanë nevojë më shumë për ujë?

Uji është një mall i pakët për të cilin duhet të kujdesemi. Është baza themelore e jetës në planet, pasi si kafshët ashtu edhe bimët kanë nevojë për të që të mund të rriten dhe zhvillohen. Prandaj, thatësira është një fenomen kaq shqetësues dhe me këtë rast kemi vendosur të hetojmë kulturat që kanë nevojë për më shumë ujë.

Sepse këto mund të jenë në rrezik në një pjesë të madhe të planetit nëse ndryshimet klimatike vazhdojnë të përparojnë dhe stinët e thatësirës bëhen gjithnjë e më të zakonshme dhe zgjasin më shumë.

Bajamet e Kalifornisë, lider në kulturat që kanë nevojë për më shumë ujë

80% e bajameve të konsumuara globalisht vijnë nga Kalifornia. Sipas një studimi, për rritet një bajame e vetme, Nevojiten mesatarisht 12 litra ujë.

Kjo nënkupton që prodhim vjetor i bajameve nga Kalifornia Ai përfshin konsumin e jo më shumë dhe jo më pak se dy miliardë litra çdo vit.

Frutos secos

Arrat që kanë nevojë për më shumë ujë.

Fruti mund të jetë i thatë, por është kureshtare që për prodhimin e tij kërkohet një sasi mjaft e lartë uji.

Pemë të tilla si bajamet, arrat ose lajthitë kanë nevojë për ujitje të rregullt gjatë viteve të para të jetës së tyre, për të siguruar që sistemi i tyre rrënjor të jetë i ankoruar mirë në tokë. Në këtë fazë, pemët as nuk japin fryt, por tashmë kërkojnë një sasi të madhe uji.

Sapo pemët fillojnë të jenë produktive, sasia e ujit që u nevojitet varet nga fruti. Mesatarisht, prodhoni një kilogram arra kërkon konsumimin e 5.000 deri në 10.000 litra ujë.

Arrat dhe lajthitë kërkojnë më pak ujë, ndërsa bajamet, shqeme dhe fëstëkë kërkojnë më shumë lagështi në mënyrë që prodhimi i tij të jetë i bollshëm dhe cilësor.

Arroz

Ndër kulturat që kanë nevojë më shumë për ujë, orizi spikat gjithmonë. Është një ushqim bazë në pjesën më të madhe të botës e megjithatë prodhimi i tij kërcënohet nga thatësirat.

Për të prodhuar një kilogram oriz, konsumohen nga 2.500 deri në 4.000 litra ujë, dhe rezulton se kjo është kultura e tretë më e zakonshme në botë, kështu që aksesi në këtë ushqim Na kushton miliona litra ujë çdo vit.

avokado

Avokado konsumon shumë ujë

Popullariteti i avokados vazhdon të rritet në mbarë botën. Ky frut vlerësohet shumë për shijen e tij të shijshme dhe cilësitë ushqyese, por Rreth tij ka një polemikë të rëndësishme.

Rritja e kërkesës ka çuar në një zgjerim të zonave të kultivimit, duke bërë që shumë zona të Amerikës Jugore dhe Qendrore të ka ndodhur shpyllëzimi për të mbjellë avokado.

Kësaj duhet të shtojmë se Për të prodhuar një kilogram avokado konsumohen rreth 2.000 litra ujë. Me rritjen e plantacioneve të një kulture që kërkon ujë, po shkaktohet një mungesë që prek komunitetet lokale.

Jukës

Kur bëhet fjalë për kulturat që kanë nevojë për më shumë ujë, kassava është një rast kurioz. Sepse rezulton se ky zhardhok është i aftë t'i mbijetojë periudhave të thata dhe, megjithatë, për merrni prodhim të mirë, ju duhet të konsumoni shumë ujë.

Vlerësohet se një kilogram kasavë kërkon shpenzimin e rreth 900 litra ujë. Për më tepër, kultivimi i këtij tuberi po rritet në mbarë botën, sepse Nuk përdoret vetëm si burim energjie. Përdoret gjithashtu për të marrë biokarburantet, si burim niseshteje dhe për të marrë bioplastikë.

Është një ushqim bazë për më shumë se një miliard njerëz në mbarë botën, por në të ardhmen kultivimi i tij Mund të jetë më shumë i lidhur me përdorime të tjera industriale sesa me ushqim. E cila do të rrisë më tej konsumin e ujit të nevojshëm për të marrë vëllime të mëdha prodhimi.

Banane

Banania është një frut me origjinë tropikale që Ajo rritet mirë vetëm kur pema e bananes është e ndrydhur në kushte shumë të veçanta që nënkuptojnë një klimë tropikale, rreth 1.500 orë diell në vit dhe, përveç kësaj, doza të mëdha uji.

Për të prodhuar një kilogram banane duhet të konsumoni afërsisht 800 litra ujë, dhe e njëjta gjë vlen edhe për bananet.

misër

Në varësi të konsumit të ujit, ai e bën një kulturë më fitimprurëse fakti i duhet pak ujë për tu rritur. Sepse ky është një mall gjithnjë e më i pakët dhe që mund të rrisë çmimin e tij në të ardhmen.

Në rastin e misrit, përfitimi i tij është më i madh se ai i ushqimeve të tjera që kemi parë, sepse për të prodhuar një kilogram duhen 550 litra ujë. Dëshmi e mirë për këtë është se kjo është kultura më e përhapur në mbarë botën.

Gjëja interesante është se nga i gjithë misri i kultivuar, vetëm 15% është e destinuar për konsum njerëzor. Pjesa tjetër shkon për ushqimin e kafshëve dhe përdorimin e tij si bioenergji.

Patatet

Patatet

Patatet janë një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese dhe një kulturë e qëndrueshme për mjedisin, sepse për prodhimin e një kilogrami të këtyre zhardhokëve Konsumohen vetëm 300 litra ujë.

Është e vërtetë që është një sasi e lartë, por Është shumë më e ulët se ajo e ushqimeve të tjera me peshë më të ulët në dietën tonë., si arra.

Kallam sheqeri pakistanez

Kallami i sheqerit është një produkt i diskutueshëm, sepse për të marrë një kilogram sheqer konsumohen mesatarisht 120 litra ujë.

Uji që, në rastin e Pakistanit, Ai vjen nga ujitja dhe rezervat e ujërave nëntokësore. Prandaj, ekspertët besojnë se ky nuk është vendi më i mirë për të rritur këtë ushqim.

mollë

Ka shumë arsye për të ngrënë mollë dhe një nga më të rëndësishmet është se rritja e tyre nuk kërkon konsumim të tepruar të ujit. Për të shijuar një kilogram të këtij fruti, Do të nevojiten nga 70 deri në 170 litra ujë.

Si një fakt kurioz që ndoshta nuk e dini, gjysma e mollëve të konsumuara në botë janë rritur në Kinë.

Këtu i keni të renditura nga më i madhi tek më i vogli kulturat që kanë nevojë për më shumë ujë. E kishit imagjinuar se duheshin kaq shumë litra që të shijonim disa bajame të shijshme apo një avokado të shijshme?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.