Fernaldia pandurata, e njohur zakonisht si loroco

Fernaldia pandurata, e njohur zakonisht si loroco

La fernaldia pandurata Është nga ato bimë që janë shumë ekzotike jashtë vendit të origjinës, sepse nuk jemi mësuar t'i shohim. Në rastin e saj, ajo gjithashtu bie veçanërisht në sy, sepse ka një estetikë që nuk kalon pa u vënë re.

Nëse ende nuk e njihni këtë bimë të bukur, është koha të mësoni më shumë rreth saj dhe të zbuloni një varietet që me siguri do t'ju habisë.

Origjina dhe habitati natyror i fernaldia pandurata

I njohur zakonisht si loroco, Kjo bimë është vendas në Amerikën Qendrore, më konkretisht nga vende si El Salvador, Hondurasi dhe Guatemala.

Loroco rritet i egër në zona që kanë një klimë të ngrohtë dhe të lagësht. Falë karakterit të tij ngjitës, Ai ngjitet në trungun e pemëve dhe kështu arrin dritën që i nevojitet për t'u rritur.

Megjithëse prania e tij është e zakonshme në zonat pyjore me toka pjellore dhe të drenazhuara mirë, Mund të ndodhë edhe në zona më të hapura si brigjet e lumenjve. dhe anëve të rrugëve.

Në vendlindjen e saj është një bimë shumë e vlerësuar, sepse përdoret për gatim dhe gjithashtu në mjekësinë tradicionale, siç do ta shohim më në detaje më vonë.

Karakteristikat që identifikojnë fernaldia pandurata

Origjina dhe habitati natyror i fernaldia pandurata

Pamja e tij e veçantë na bën ta dallojmë shpejt. Për ta bërë këtë, ne do të shohim këto karakteristika:

 • Fletë Gjethet e lorokos janë të kundërta, të thjeshta, ovale ose heshtak. Është një lloj gjetheje që shquhet për ngjyrën e gjelbër të ndezur dhe strukturën e saj të butë.
 • Rrjedhat dhe degët. Duke pasur parasysh zakonin e tij të ngjitjes, kërcellet janë të hollë dhe fleksibël dhe mund të arrijnë një gjatësi të konsiderueshme.
 • Lule. Gjëja më domethënëse për Fernaldia pandurata janë lulet e saj, me përmasa të vogla dhe në formë tubulare, në ngjyrë të bardhë. Çdo lule përbëhet nga pesë petale që bashkohen në bazë duke formuar një kërcell të gjatë e të hollë. Ata kanë një aromë të ëmbël dhe të këndshme, dhe kanë qime që i mbrojnë dhe u japin një pamje pambuku.
 • Frutat. Pas luleve, frutat shfaqen në formën e bishtajave të gjata e të holla që marrin ngjyrë kafe të errët ndërsa piqen. Brenda këtyre frutave janë farat me krahë, të cilat shpërndahen nga era.
 • Pasuria. Kjo bimë ka rrënjë fibroze që shtrihen nëpër tokë duke kërkuar mbështetje dhe lëndë ushqyese. Por ajo gjithashtu ka rrënjë të vogla të rastësishme që ngjiten në sipërfaqen e pemës ose mbështetjes mbi të cilën po ngjitet.

Kujdesi për Fernaldia pandurata

Kujdesi për Fernaldia pandurata

Le të shohim se çfarë kujdesi ka nevojë kjo bimë për të zhvilluar gjithë bukurinë e saj:

Sezoni i kultivimit

Koha ideale për të rritur këtë bimë është pranvera ose në fillim të sezonit të shirave. Kjo lejon Farat mund të mbijnë në një mjedis të ngrohtë dhe me një tokë që u siguron atyre lagështinë e nevojshme.

Mjedisi i riprodhimit

Ne mund të rritim fernaldia pandurata përmes farave të saj dhe gjithashtu përmes copave. Pritini një copë nga një kërcell i shëndetshëm dhe Mbillet direkt në tokë të lagësht që ka kullim të mirë.

Për të qenë më të suksesshëm në riprodhimin e bimëve, Këshillohet që prerja të mbahet në një vend të ngrohtë dhe të lagësht derisa të ketë zhvilluar rrënjë.

Kushtet e dritës

Loroco preferon një vend me diell. Kërkon të paktën gjashtë orë rreze dielli indirekte çdo ditë që të rritet shëndetshëm dhe të prodhojë shumë lule.

Nëse jeni brenda shtëpisë, Është më mirë që të marrë dritë të filtruar përmes një perde ose të verbër, për të parandaluar që nxehtësia që kalon nëpër gotë të djegë bimën.

Ujitja

Kjo bimë kërkon lotim të rregullt, veçanërisht gjatë verës. Por është e rëndësishme që toka të thahet pak midis ujitjeve në mënyrë që Lagështia nuk shkakton probleme në rrënjë dhe nuk nxit gjenerimin e kërpudhave.

Vend

Duke qenë se është një bimë ngjitëse, vendi i përsosur për të është ai ku ka një mbështetje në dispozicion për t'u ngatërruar. Mund të jetë një pemë, një gardh ose një grilë. Por Duhet të jetë një mbështetje mjaft e fortë për të mbajtur peshën të bimës pasi të jetë zhvilluar plotësisht.

Medium mbjellës

Toka më e përshtatshme për këtë varietet është ajo që është pjellore dhe ka kapacitet të mirë kullues. Për t'ju ofruar një mjedis të mirë mbjellës, Ju mund të përzieni tokën e kopshtit me kompost ose lëndë organike.

Krasitja

Krasitja është e nevojshme për t'i dhënë formë bimës dhe për të hequr rritjen e tepërt që mund të pengojë qarkullimin e ajrit ose rrezet e diellit. Ajo kryhet pas lulëzimit, duke prerë degët më të vjetra dhe më drunore pranë bazës.

Vjelja e fernaldia pandurata

Pjesa më e vlerësuar e kësaj bime janë sythat dhe lulet e saj, të cilat janë të ngrënshme. Këto duhen korrur kur janë ende të buta dhe nuk janë hapur plotësisht. Për të marrë cilësinë më të mirë, Rekomandohet të mblidhet në orët e para të mëngjesit.

Këto lastarë dhe lule mund të përdoren të freskëta ose të shtohen në zierje të ndryshme. Në El Salvador dhe Honduras, është e zakonshme që ato të përdoren si mbushje për pupusas, një pjatë tradicionale e rajonit.

Përdorimet medicinale të lorokos

Përdorimet medicinale të lorokos

Kjo bimë është shumë e zakonshme në mjekësinë tradicionale të Amerikës Qendrore, sepse i atribuohen efekte të ndryshme medicinale:

 • Vetitë e tretjes. Besohet se konsumimi i infuzioneve të luleve loroko ndihmon në lehtësimin e shqetësimit të butë të stomakut, si dispepsi dhe gazrat.
 • Efekt diuretik. Infuzioneve Loroco i atribuohet një efekt diuretik që rrit prodhimin e urinës dhe ndihmon në eliminimin e toksinave nga trupi.
 • Vetitë anti-inflamatore. Në bazë të tyre, përdoret për lehtësimin e dhimbjeve të kokës, dhimbjeve të muskujve apo kyçeve, dhimbjeve të vogla, si dhe llojeve të tjera të inflamacioneve.
 • Vetitë antispazmatike. Në disa raste, infuzioni i fernaldia pandurata konsumohet për të relaksuar muskujt dhe për t'i dhënë fund spazmave dhe ngërçeve të muskujve.
 • Përfitimet për shëndetin e lëkurës. Lëngu i gjetheve të grimcuara dhe infuzioni i luleve përdoren si tonik për fytyrën për të përmirësuar pamjen e lëkurës dhe për të lehtësuar infeksionet e vogla si irritimet ose skuqjet.

Në përgjithësi, mund të themi se fernaldia pandurata është një bimë me një estetikë që dallon nga të tjerat, por që rezulton edhe shumë praktike, sepse mund të përdoret në kuzhinë. E keni provuar ndonjëherë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.