Fistula Cassia, Dushi i Artë për klimat e nxehta

Fistula e Kasias

Ne shpesh duam bimë që nuk janë të përshtatshme për klimën tonë dhe shpesh nuk gjejmë një alternativë që na pëlqen vërtet. Gjithashtu. Ky nuk është rasti me pemën Anagyroides Laburnum, i njohur mirë me emrin popullor të Shi ari, por fatkeqësisht mund të rritet vetëm në rajone të butë deri në të ftohtë.

Pra, nëse jetojmë në një klimë të ngrohtë, cilën mund të kemi? Pa dyshim, Fistula e Kasias, i cili njihet gjithashtu si Shiu i Artë. Zbuloni atë.

Lule fistula Cassia

La Fistula e Kasias Isshtë një pemë vendase në zonat e ngrohta të Azisë dhe Lindjes së Mesme, si dhe Egjiptit. Isshtë bima kombëtare e Tajlandës dhe është shumë, shumë dekorative. Ajo rritet shpejt derisa të arrijnë 10 metra lartësi. Gjethet e saj janë gjetherënëse. Lulet janë aromatike dhe të çmuara: ato varen nga një pedun i zgjatur dhe ato grupohen në grupe gjatë verës. Fruti është një bishtajore me gjatësi deri në 60cm, brenda së cilës gjenden një numër i madh farash që janë të rrethuar nga një tul me aromë të ëmbël.

Në kultivim është një bimë shumë interesante, jo vetëm sepse të kujton mjaft Anagyroides Laburnum, por edhe sepse nuk është shumë kërkuese. Në fakt, e vetmja gjë që duhet të kemi parasysh është se nuk e duron dot shumë të ftohtinIdeale për mbjellje në kopshte ku klima është e butë, deri në -1ºC. Edhe kështu, nëse jetoni në një klimë disi më të freskët, mund ta mbillni atë në një tenxhere dhe ta dekoroni shtëpinë tuaj me të gjatë muajve të ftohtë.

Fistula e Kasias

Për pjesën tjetër, menjëherë do të shihni se është shumë e lehtë për tu kujdesur. Vendoseni në një zonë të ekspozuar ndaj diellit direkt dhe ujiteni midis 2 dhe 3 herë në javë. Këshillohet gjithashtu ta fekondoni nga pranvera në vjeshtë me një pleh organik, siç është pluhuri guano. Në këtë mënyrë, për tuajat Fistula e Kasias Ju nuk do t'ju mungojë asgjë, dhe do të jeni në gjendje të vazhdoni të ofroni shfaqjen tuaj të luleve vit pas viti.

Cfare mendoni ju A guxoni ta kultivoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

40 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel dijo

  Lidhuni me mëlçinë ... pasi dushi im i artë është mbjellë tashmë, nuk ka mundësi tjetër përveçse ta bëjë atë të ndjehet si këtu në jug të Tamaulipas: /, për t'i dhënë asaj xD

  1.    Monica Sanchez dijo

   Fat i mirë, Daniel

 2.   ananasi maricela dijo

  Përshëndetje një pyetje, sapo mbolla dushin tim të artë në kopsht, u dashurova me pemën në shikim të parë, çështja është që vendi që zgjodha i jep vetëm rrezet e diellit direkte, në mëngjes në mesditë, po, të jap dhe lule?
  Do të vlerësoja një përgjigje, pasdite e bukur.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maricela.
   Po mos u shqetëso. Ajo do të rritet mirë, dhe është e sigurt që të lulëzojë para se ta dini.
   Pershendetje

   1.    ananasi maricela dijo

    Faleminderit!!!
    Isha mjaft i shqetësuar, çfarë do të më rekomandonit të trashem bagazhin dhe ta forcoj atë?
    Ata më kanë rekomanduar plehun gjysëm të ngurtë të krimbave "humus", (sepse thonë se ka një lëng) a është mirë? Si do ta rekomandonit ta aplikonit? Unë mund ta marr atë.

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Maricela.
     Po, të gjitha plehrat organike janë të mira, dhe hedhjet e krimbave janë një nga më të mirat.
     Unë ju rekomandoj që të derdhni një grusht në tokë, dhe pastaj ta përzieni me të.
     Meqenëse është një pleh që mund të themi se është lëshim i ngadaltë, nuk do të jetë e nevojshme të paguhet për dy muaj.
     Kështu bagazhi gradualisht do të trashet.
     Një përshëndetje.

     1.    ananasi maricela dijo

      Faleminderit per durimin tuaj!!! Unë jam fillestar, një pyetje tjetër, a trazoj humusin me tokën nga sipër pemës apo duhet të gërmojmë rreth saj dhe ta varrosim gjysmën? ... Më falni për injorancën dhe përsëri Faleminderit !!


     2.    Monica Sanchez dijo

      Na vjen keq, ne të gjithë jemi studentë dhe mësues
      Lidhur me pyetjen tuaj, ju thjesht duhet të përzieni plehrat me tokën më sipërfaqësore, dhe pastaj me ujë.
      Një përshëndetje.


     3.    ananasi maricela dijo

      Jam i lumtur !!… le të shkojmë në punë tree pema jonë do të rritet shumë mirë !!!!… @ vendosni plehun tuaj.


   2.    ananasi maricela dijo

    Përshëndetje!!!
    Cila është koha e lulëzimit të dushit të artë?
    Muaj të veçantë?, Pjesën më të madhe të vitit?… Si është çështja?

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Maricela.
     Fistula Cassia çel në verë. Në hemisferën veriore do të ishte nga qershori / korriku deri në shtator / tetor.
     Një përshëndetje.

     1.    Nicolas dijo

      A mund të më dërgoni fara në Argjentinë?


     2.    Monica Sanchez dijo

      Përshëndetje Nicolas.

      Ne nuk jemi të përkushtuar ndaj kësaj. Unë ju rekomandoj që të shikoni në amazon, apo edhe në çerdhet në zonën tuaj.

      Fat i mirë!


 3.   Yesenia dijo

  Përshëndetje e dashur Monica. Kemi fistulë cassia, por kam vërejtur që gjethet janë njollosur dhe më pas verdhë, thahen dhe bien. A është kjo një kërpudhat apo është një proces nga e njëjta bimë? Faleminderit paraprakisht për ndihmën tuaj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Yesenia.
   Gjethet po rinovohen pak nga pak, pasi ato vijnë nga ato të reja.
   Në parim nuk do të shqetësohesha, por ju mund ta trajtoni atë me fungicid sistemik të lëngshëm, duke ndjekur rekomandimet e prodhuesit.
   Një përshëndetje.

 4.   LAURA DUARTE dijo

  Përshëndetje Monica
  Unë kam dashur ta rrit këtë pemë për një kohë të gjatë, kam qasje në farat e saj, kam disa pyetje: a mund të shërbejnë bishtajat që mbledh nga toka për kultivimin e saj? Apo duhet të heq lëmshët nga pema para se të bien?
  Farat janë të forta, si mund t’i përgatis për mbjellje?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Laura.
   Më mirë të merren ato që janë akoma në pemë, por që duken tashmë të pjekura (pak a shumë, si ato që janë në tokë).
   Në mënyrë që ato të mbijnë, unë rekomandoj që t'i vendosni në një gotë me ujë - me një sitë - të vlojë për 1 sekondë, dhe pastaj 24 orë në ujë në temperaturën e dhomës. Ditën tjetër, ato mund të mbillen direkt në një tenxhere, në diell të plotë.
   Pershendetje

 5.   Gloria Engjëll dijo

  Përshëndetje, unë e shoh këtë pemë shumë të bukur. Një pyetje, unë jetoj në SHBA, a është dëmtuar pema nga bora?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Gloria.
   Po, është e ndjeshme ndaj acar. Por anagyroides Laburnum është i ngjashëm dhe mund t’i rezistojë të ftohtit pa probleme.
   Një përshëndetje.

 6.   Gines dijo

  Pershendetje! Derisa dy ditë më parë takova këtë pemë dhe u dashurova me të ... duke pyetur, shko këtu dhe më pëlqen durimi që duhet t'i përgjigjesh pyetjeve. Nga ana ime unë do të marr fara, mirë, derisa të shpjegohet që ato të mbijnë, unë do t'ju ofroj. Kopshti im duhet të ketë dushin e tij të artë ... Unë e doja atë !!! Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Suksese me farat. Ju do të na tregoni. Të gjitha të mirat.

 7.   KAROLINA dijo

  pershendetje kam nje problem me dushin tim te arte. E kam për rreth 5 vjet në një tenxhere dhe 10 ditë më parë e transplantova në tokë. dhe është po aq e trishtuar, sepse nuk hap gjethet çfarë mund të bëj?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Caroline.
   Normalshtë normale që bimët të bëhen pak të shëmtuara pas transplantimit.
   Ujitni pemën tuaj duke parandaluar tharjen e tokës shumë (duke shmangur mbytjen e ujit) dhe sigurisht që do të përmirësohet së shpejti.
   Një përshëndetje.

 8.   Maria Pardo dijo

  Pershendetje Monica,

  Unë jetoj në qytetin e Puebla, Meksikë. Klima është shumë e ngjashme me atë të Mexico City (por me më pak ndotje). 15 ditë më parë bleva një pemë Cassia Fistula nga një çerdhe. Ata më thanë se nuk ishte versioni tropikal, por mendoj se është Cassia për shkak të formës së butonave të luleve dhe për shkak se ka aromë. Isshtë rreth dy metra i lartë, dhe lulet kanë rënë sepse jemi në sezonin e shirave, dhe ka raste kur është shumë e fortë, përfshirë breshrin. Sidoqoftë, bima është e mirë, edhe pse shumë e lagur sepse bie shi çdo ditë. Unë do të doja ta kompostoja atë dhe unë tashmë bleva një pleh humus krimbi dhe dele. Cilin pleh rekomandoni më shumë? Dhe sa duhet të vendos. Shtë në një qese plastike të lartë 30 cm, sikur ato të shiten në çerdhe.
  Shumë falemnderit
  Mary

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hey.
   Nëse është në një tenxhere, unë rekomandoj një plehrash të lëngshme më shumë, pasi që plehrat pluhur mund të përkeqësojnë kullimin e substratit dhe rrënjët mund të kalbet.
   Një shumë e rekomanduar është guano, edhe pse nëse nuk mundeni, mund të vendosni pak (një shtresë shumë të hollë) plehrash dele një herë në muaj.
   Një përshëndetje.

 9.   illi dijo

  Përshëndetje, unë jam i interesuar të mbjell një pemë të këtyre në një zonë të nxehtë, por unë kam parë tashmë disa nga ata në rajon, unë jam i interesuar vetëm të di se si është rrënja
  Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Illi.
   Rrënja Cassia nuk është invazive, mos u shqetësoni.
   Pershendetje

 10.   Carlos Tobon dijo

  Përshëndetje Monica, unë jetoj në Medellin, Kolumbi, një klimë tropikale, me një temperaturë mesatare prej 26 gradë Celsius gjatë gjithë vitit rreth 1450 metra mbi nivelin e detit, që nga muaji nëntor unë kam rritur një pemë Cassia Fistula dhe për momentin ajo ka një lartësi ndërmjet 2 deri në 3 metra, ende nuk ka marrë degëzime, a është normale? apo çfarë duhet të bëjë ai për të përmirësuar gjendjen e tij?

  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Carlos.
   Po është normale. Më shumë gjasa, ai do të degëzohet vitin e ardhshëm. Sidoqoftë, mund të ndihmoni pak duke hequr filizat më të rinj.
   Një përshëndetje.

 11.   Oscar alcides dijo

  Pershendetje! një nga hobet e mia të preferuara, pas një jave pune, është leximi pothuajse çdo të Dielë në një cep të katit të sipërm të shtëpisë sime, në të njëjtën lartësi ku lulëzon fistula Cassia, dhe tani është sezoni i lulëzimit. Ndërsa e gjithë pjesa e përparme është e hapur me anë të një dritareje të madhe, pamja është e shkëlqyer! Relaksoni mendjen, shpirtin, bëjeni atë.
  Falë kësaj faqe arrita të gjej emrin që i përgjigjet. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit për komentin tuaj, Oscar. Të shijosh bimët është diçka madhështore, veçanërisht kur bëhet në shoqërinë e një libri të mirë. 🙂 Përshëndetje.

 12.   Henrietta Moulder dijo

  Përshëndetje, unë jam nga Buenos Aires, Argjentinë dhe kam vetëm një oborr spanjol, Lluvia de Oro mund të rritet në një tenxhere të madhe dhe të vijë të lulëzojë. Unë sqaroj se kam një Duranta që është i përsosur dhe është më shumë se një metër i lartë. mirënjohës që tani e tutje. Mund të jetë që ju të më përgjigjeni me postë sepse nuk e di nëse ata më njoftojnë për përgjigjen e blogut .. përshëndetje dhe shihemi së shpejti

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Enriqueta.
   Po, mund ta keni në një tenxhere të madhe. Do të rritet mirë në të dhe me siguri do të lulëzojë për ju.
   Një përshëndetje.

 13.   Leticia dijo

  Përshëndetje, unë kam disa fidaneve të fistulës cassia, unë do të doja të di nëse keni ndonjë kujdes të veçantë derisa të arrijnë një pjekuri të caktuar në mënyrë që ata të mos vdesin pasi i kam mbirë me shumë dashuri

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Leticia.
   Unë rekomandoj spërkatjen e sipërfaqes së substratit me bakër ose squfur në pranverë dhe vjeshtë, pasi që kërpudhat janë shumë të dëmshme për bimët e reja.
   Një përshëndetje.

 14.   Paola dijo

  Përshëndetje, unë jetoj në Buenos Aires, Argjentinë. Unë jam duke organizuar kopshtin tim, i cili është shumë i vogël, doja të vendosja një pemë mjaft shumëvjeçare për hije më shumë se gjithçka, por më pëlqen edhe me lule. Unë kam dy mure ndarës afër 1,50 afërsisht. Po kërkoja një pemë / kaçubë që mund ta krasis dhe që nuk ka shumë rrënjë që ndikojnë në muret e partisë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje paola.
   Keni menduar për një agrum: portokall, mandarinë, limon, etj? Ata janë pemë të vogla që nuk shkaktojnë probleme me rrënjët e tyre dhe prodhojnë lule të bukura.
   Nëse nuk jeni shumë të bindur, mund të kërkoni të vendosni një Callistemon viminalis për shembull.
   Një përshëndetje.

 15.   Christina Zavala dijo

  Hey.
  Unë jam kujdesur për një Cassia Fistula për rreth 5 muaj (pasi ajo mbin), por për shkak të një udhëtimi pune që bëra një muaj më parë, ishte pa ujitje për dy javë. Që atëherë unë e kam ujitur çdo ditë, dhe megjithëse po shërohej në fillim, tani kërcelli po bie përsëri. Çfarë kujdesi duhet të tregoni për ta ruajtur atë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cristina.

   Nga sa mendoni, ai ka probleme për shkak të ujitjes së tepërt.
   Këshilla ime: ndërpritni lotimin derisa të shihni se toka është shumë e thatë. Dhe pastaj uji rreth 3 herë në javë në verë, dhe 1 ose 2 në javë në dimër.

   Nëse keni squfur, bakër ose pluhur kanelle, spërkateni atë në sipërfaqen e tokës për të parandaluar shfaqjen e kërpudhave.

   Përshëndetje!

 16.   Nicolas dijo

  Përshëndetje. Unë jetoj në Argjentinë, në qytetin tim ekziston një ekzemplar që gjithmonë e shoh të çelur por kurrë nuk i shoh bishtajat e saj me fara ... ku mund t’i gjej? A mund të më dërgoni me postë?