Hiri amerikan: rezistent, dekorativ ... çfarë mund të kërkoni më shumë?

Pamje e gjetheve të pemës së hirit amerikan

Imazh - Flickr / Virens (latinisht për gjelbërimin)

Pemët janë një element themelor dekorativ i çdo kopshti. Ato vijnë në madhësi të ndryshme, kështu që ne mund të zgjedhim atë që na pëlqen më shumë nga një larmi e gjerë.

Një nga më interesantet është hiri amerikan. Isshtë shumë rezistent ndaj thatësirës, ​​rritet në toka të varfra dhe sikur të mos mjaftonte, ngjyrosja vjeshtore e saj është madhështore.

Origjina dhe karakteristikat e hirit amerikan

Diapazoni i shpërndarjes së hirit amerikan

Diapazoni i shpërndarjes së hirit amerikan

Protagonisti ynë është me origjinë nga Amerika e Veriut. Emri i saj shkencor është Fraxinus americana, dhe i përket familjes Oleaceae. Ka një normë të shpejtë rritjeje, duke arritur 35 metra lartësi. Gjethet e saj janë gjetherënëse, bien në vjeshtë-dimër dhe mbin përsëri në pranverë. Një tipar i rëndësishëm është se Broshurat më të reja kanë një tendencë për të marrë një ngjyrë shumë të bukur fildishi.

Lulëzon në pranverë, por duhet ta dini se është e nevojshme që të ketë ekzemplarë meshkuj dhe femra që ato të polenizohen. Nëse ka, atëherë gjatë verës do të formohet fruta, e cila është një samara e gjatë rreth 5 cm, në të cilën ka një duzinë fara me krahë.

Në vjeshtë ai vesh kostumin e tij të kuq, duke e bërë peisazhin të duket spektakolar. Nëse nuk më besoni, hidhni një vështrim në këtë imazh:

Hiri amerikan bëhet i kuq në vjeshtë

Imazh - Flickr / Kew në Flickr // hiri amerikan në vjeshtë (ai në të djathtë)

Kjo pemë e pabesueshme ka një jetëgjatësi prej 100 vjetësh, kështu që nëse jeni duke kërkuar bimë të qëndrueshme ... kjo është gjithashtu e juaja. është shumë e lehtë për tu rritur. Thjesht duhet ta lokalizoni në një zonë me diell dhe ta ujitni rregullisht duke shmangur mbytjen e ujit. Këtu janë më shumë këshilla:

Si kujdesesh për veten?

Për të pasur një ekzemplar të kujdesshëm, ne rekomandojmë sa vijon:

Klimë

Këto pemë Ata janë nga klimë të butë dhe të ftohtë të butë. Ata duhet të ndiejnë kalimin e stinëve në mënyrë që të rriten, përndryshe ata do të vdisnin. Kjo është arsyeja pse ata mund të jetojnë vetëm në zona ku pranvera dhe vera janë të buta, vjeshta e freskët me pak acar dhe dimra të ftohtë me reshje bore.

Vend

Për atë që u komentua më parë, dhe për të qenë një specie e madhe, duhet ta vendosni kopjen tuaj jashtë, në diell të plotë, në një distancë prej të paktën dhjetë metra nga tubat dhe dyshemetë e shtruar.

Tokë

Hiri amerikan është një pemë

Imazh - Flickr / Virens (latinisht për gjelbërimin)

 • kopsht: rritet në toka të pasura me lëndë organike, të kulluara mirë dhe paksa acidike, megjithëse toleron ato neutrale.
 • Tenxhere me lule: Gjatë rinisë së tij mund të rritet në një tenxhere të mbushur me një substrat universal ose me një substrat për bimët acidike. Por kur arrin një metër lartësi, idealja është ta mbillni në tokë.

Ujitja

Hiri amerikan nuk i qëndron thatësirës; Për më tepër, në vendet e tij të origjinës do ta gjejmë në zona të larta me lagështirë, gjithmonë pranë rrjedhave të ujit të freskët. Duke marrë parasysh këtë, Ju duhet ta ujitni atë shumë shpesh: rreth 3-4 herë në javë në verë, dhe rreth 2 në javë pjesën tjetër të vitit.

Nëse e keni në një tenxhere, gjatë verës mund ta shfrytëzoni dhe të vendosni një pjatë poshtë saj në mënyrë që nënshtresa të qëndrojë e lagur për një kohë më të gjatë.

pajtimtar

Gjatë sezonit të rritjes (pranverë dhe verë) është e këshillueshme që ta fekondoni atë me plehra organikë. Një kontribut i rregullt, për shembull çdo 15 ditë, plehrash, pleh artificial, pleh organik ose humus i krimbave të tokës, do ta bëjë bimën të rritet me shëndet dhe forcë.

Krasitja

Nuk ka nevojë për të. Sidoqoftë, degët e thata, të sëmura dhe të dobëta mund t’i hiqni në vjeshtë kur të mbarojnë gjethet, ose në fund të dimrit para se të mbijnë.

Bëni këtë me mjete krasitje të dezinfektuara më parë për të parandaluar infeksionin.

Koha e mbjelljes ose transplantimit

En pranverë, kur ngricat kanë kaluar.

Nëse është në një tenxhere, duhet ta kaloni në një më të madhe çdo 2 vjet.

Shumëzimi

Farat e hirit amerikan janë me krahë

Imazh - Wikimedia / MPF

Shumëzohet me fara në vjeshtë-dimër, pasi këto duhet të jenë të ftohta para se të mbijnë. Për këtë ju mund të bëni dy gjëra:

 • Nëse jetoni në një zonë me vjeshta të ftohta dhe dimra me ngrica, mbillni ato në tenxhere me substrate për fidanë dhe lëreni natyrën të marrë rrjedhën e saj.
 • Nëse jetoni në një zonë me një klimë të butë, është më mirë të shtresoj në frigorifer për tre muaj duke i vendosur ato në gropa me vermikulit dhe më pas duke e vendosur atë në frigorifer, dhe pastaj duke i mbjellë në farëra në pranverë.

Rusticiteti

Hiri amerikan reziston në acar deri në -18ºC.

Çfarë përdorimesh i jepet hirit amerikan?

Ka disa:

dekorativ

Isshtë një pemë me bukuri të madhe, e përkryer për kopshte të bollshme. Si një ekzemplar i izoluar është perfekt, pasi përveç kësaj siguron një hije të bukur.

mjekësor

Nga rruga, e dini se ka veti medicinale? Po Po Rrënjët përdoren për të humbur peshë dhe / ose për të ruajtur peshën, pasi ato janë diuretike dhe tonike. Por ato janë gjithashtu shumë efektive në kontrollimin e djersës.

Madera

Lëndë drusore përdoret në prodhimin e veglave të dorëssi dhe shkopa bejsbolli.

Fraxinus americana është një pemë gjetherënëse

Siç mund ta shihni, hiri amerikan është një pemë për gjithçka.

A i dini cilësitë e pabesueshme të hirit? Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

33 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hektor Mendoza dijo

  Përshëndetje Monica. Në shtëpinë time ka pasur të çara, ka nga ata që ia atribuojnë një peme hiri amerikane që unë e kam mbjellë në një "copë të vogël" të oborrit tim, mendoj se është një problem lagështie në oborrin tim. Një dyshim, rrënjët e hirit kanë tendencë të fundosen ose të ngrenë një shtëpi? Përshëndetje dhe Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Hektor.
   Po, për fat të keq rrënjët e pemës së hirit mund të heqin dyshemetë dhe ndërtesat.
   Një përshëndetje.

 2.   Ricardo Rodriguez. dijo

  Përshëndetje Monica. Dua të të pyes nëse e di se deri ku mund të përhapen rrënjët. Unë jam i interesuar të di sepse unë dua të mbjell një, por hapësira në kopsht është disi e zvogëluar. Përafërsisht 4 metra për një anë.
  Ju faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ricardo.
   Rrënjët e hirit kanë tendencë të shkojnë më thellë se horizontale. Por është e vërtetë që nëse ata "zbulojnë" lagështinë, edhe nëse është në shtresën më sipërfaqësore të tokës, ata do të shkojnë për të edhe nëse është disa metra larg. Nuk mund t'ju them se sa janë ata njehsorë, pasi kjo varet nga lloji i tokës, kushtet e rritjes, klima, etj. Por djali, sa më gjatë toka të jetë e thatë, domethënë, sa më pak të ujitet, aq më shumë rrënjët do të përhapen duke kërkuar lagështi.
   Një mundësi është që ta krasitni atë. Sa më e ulët të jetë, aq më pak rrënjët do të zhvillohen pasi bima nuk do të ketë nevojë për aq shumë ujë ose aq shumë "ushqim". Koha për këtë është vjeshta ose pranvera e hershme.
   Një përshëndetje.

 3.   fernando dijo

  prandaj duhet të mbahet i lagësht. Po sikur të vendos një tub çimentoje në tokë para se ta mbjell në mënyrë që rrënjët të shkojnë thellë dhe jo horizontale pasi ato mund të përplasen në çimento? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Fernando.
   Rrënjët e pemës së hirit amerikan rriten kryesisht vertikalisht, dhe jo aq horizontalisht. Ajo që ndodh është se nëse ka një burim uji afër (më pak se 4 milion), kuti ujitje, tuba ose ndonjë gjë tjetër, ai do ta gjejë atë, dhe pastaj mund ta shkatërrojë atë.
   Nëse nuk ka, ato zakonisht mbillen në parqe në një distancë minimale prej 2-3 metra nga toka e çimentuar, pasi që nëse mbillet më afër, mund të përfundojë duke e thyer atë.
   Gjithsesi, për të shmangur problemet, mund të bëni një vrimë të madhe mbjelljeje, 1m x 1m, dhe të vendosni një rrjetë anti-rhizome, e shitur në çerdhe. Kjo do të sigurojë që rrënjët të rriten në rënie.
   Një përshëndetje.

 4.   Guillermo dijo

  Përshëndetje Monica, a mund ta mbillni atë dhjetë metra larg një liqeni në tokë të lagur sepse është afër tryezës së ujit?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Guillermo.
   Për sa kohë që nuk ka tuba ose dysheme ose ndonjë gjë për tu prishur, po, nuk ka problem.
   Një përshëndetje.

 5.   Tomas dijo

  3 pemë hiri amerikane temperaturat këtu në norye de mexi ose janë deri në 40 gradë ose më shumë në raste që unë duhet t'i ujis aq shumë 2 prej tyre tashmë janë rreth 10 metra, qelqi 6 metra.
  Njëri prej tyre është duke tharë disa buqeta të plota Nuk e di pse

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Tomas.
   Në këto kushte duhet t’i ujitni çdo ditë, ose çdo dy ditë, në mënyrë që të mos ju mungojë uji.
   Një përshëndetje.

 6.   Alicia Villanueva dijo

  Gjethet e mia të pemës po thahen shumë nga një ditë në tjetrën që nuk më ka ndodhur të kem 2 dhe vetëm një është si ajo xfa grs.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Norma Alicia.
   A keni kontrolluar nëse ka ndonjë plagë? Megjithëse të dy pemët janë të së njëjtës specie dhe, prandaj, kanë nevojë për të njëjtin kujdes, zakonisht ndodh që të ketë një që është pak më pak rezistente ose që ka nevojë për më shumë "përkëdhelje".
   A i keni paguar? Nëse jo, këshillohet ta bëni në pranverë dhe verë. Normalisht, një bimë e sëmurë nuk ka pse të fekondohet, por nëse ndodh që nuk është fekonduar kurrë, kjo është pikërisht ajo që i duhet për tu rikuperuar.
   Unë rekomandoj pleh artificial, e cila është e natyrshme dhe ka një efektivitet të shpejtë.
   Një përshëndetje.

 7.   Nicolas dijo

  informacion shumë i mirë, shikoni se si e dalloj një mashkull nga një femër, unë kam 5 pemë hiri të cilat kanë vetëm trungun dhe asgjë nuk ka lulëzuar..faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nicolas.
   Epo ... duhet të presim që ato të lulëzojnë.
   Unë ju tregoj fotot e luleve:

   Jane nga http://ichn.iec.cat

   Një përshëndetje.

 8.   Analia dijo

  Unë dua të mbjell 1 hirit të kuq ose ficus në 1 hapësirë ​​të gjelbër d 3mt afërsisht; (midis 1 pishinës plastike dhe shtëpisë së çimentuar) ... çfarë mund të vendos në transplantim në mënyrë që rrënjët të mos thyejnë asgjë? Apo ai nuk mbolli ndonjë pemë atje?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Analia.
   Unë nuk e rekomandoj atë. Isshtë një hapësirë ​​shumë e vogël për një pemë - të çdo lloji.
   Sidoqoftë, mund të vendosni një kaçubë që ka formën e një peme, siç është një Polygala (rezistent ndaj -5ºC), ose një Cassia.
   Një përshëndetje.

 9.   sandra dijo

  Përshëndetje, unë kam një kopsht prej 3 metrash katrorë, është i ndërtuar përreth
  . Çfarë kaçubë apo bimë më këshilloni të vendos?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Sandra.
   Nga jeni?

   Shkurre të vogla ka shumë, por jo të gjitha janë përshtatur për të gjitha klimat:
   -Lagerstroemia indica: ka nevojë për toka acide dhe një klimë të butë me ngrica të buta.
   -Callistemon viminalis: nuk mbështet ngricat e forta.
   -Viburnum opalus: rritet në zona të buta.
   -Fistula Cassia: nuk e duron dot të ftohtin.
   -Euryops: mbështesin ngricat e buta.
   -Acer palmatum: tokë acid, gjysmë hije dhe klimë të butë me ngrica.

   Një përshëndetje.

 10.   jose luis dijo

  pershendetje, kjo lloj bime mund te perdoret per trotuar?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jose Luis.
   Jo, pema e hirit ka rrënjë shumë invazive. Duhet të mbillet në një distancë minimale prej 10 metrash nga tubat, toka, etj.
   Një përshëndetje.

 11.   Santiago Juana dijo

  Përshëndetje, nuk mund ta kuptoj mjaft mirë se cila është specia që bëhet e kuqe dhe cila është ajo që bëhet e verdhë. Do të doja t’i kisha të dyja. A mund ta sqaroni këtë për mua? Pyetja tjetër është nëse të dy speciet mund të përzihen në të njëjtën hapësirë.
  Nga tashmë faleminderit shumë,
  Santiago

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Santiago Juana.
   Fraxinus americana bëhet e kuqe, dhe Fraxinus ornus e verdhë.

   Dhe po, natyrisht, ato mund të përzihen pa probleme, pasi që i përkasin të njëjtës gjini (domethënë, ata ndajnë pothuajse të gjithë ADN-në e tyre).

   Një përshëndetje.

 12.   Guadalupe dijo

  Përshëndetje, unë jetoj në Cordoba në Luginën e Punilës pranë lumit, kam një pemë hiri amerikane dhe po debatoj me motrën time, sepse ajo thotë se është një specie pushtuese dhe për këtë arsye nuk lejon që bimët vendase të rriten. A mund të më informoni? Shume faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Guadalupe.

   Hiri amerikan është vendas në Lindjen e Amerikës së Veriut, nga Quebec në Florida veriore.

   Nuk kam të dhëna që një pemë pushtuese të deklarohet kudo në botë. Ajo që kam parë është se ajo është përfshirë në listën e kuqe të specieve të kërcënuara. Ju mund ta shihni atë këtu.

   Përshëndetje.

 13.   Stephanie dijo

  Përshëndetje, mora një ndryshim nga Fresno, për transplantim dhe pa dashur ta heq pa rrënjë, a mund të mbillet gjithsesi!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Stephanie.

   Mund ta provoni, por mbani në mend se është më mirë ta riprodhoni me farë.

   Përshëndetje.

 14.   Diana dijo

  Faleminderit, ky post ishte shumë i dobishëm për detyrat e shtëpisë time të biologjisë, Zoti ju bekoftë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit. Pershendetje

 15.   Paul Monty dijo

  Përshëndetje Monica
  Unë kam një pemë hiri të mbjellë në një tenxhere
  problemi është se gjethet nuk marrin ngjyrën karakteristike të gjelbër të errët, ato rriten dhe qëndrojnë
  jeshile e hapur, si kur sapo dalin.

  A mund të më thuash për çfarë i detyrohet?

  Nga tashmë faleminderit shumë
  Paul Monty
  Cordoba, Argjentinë

 16.   Santiago dijo

  Përshëndetje, unë mbolla një Fresno 6 metra larg një pishine betoni. A më rekomandoni ta transplantoj? Apo e lë?
  Dhe pastaj unë gjithashtu vendos një hirit të kuq 6 metra nga shtëpia ime? Cfare me keshilloni mua

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Santiago.

   Në mënyrë ideale, ato do të ishin mbjellë rreth 10 metra larg. Por ju keni mundësinë t’i krasitni në mënyrë që të mos rriten shumë. Në këtë mënyrë ata nuk do të kenë nevojë të zgjerohen aq shumë.

   Përshëndetje.

 17.   Sintija dijo

  Përshëndetje, a mund të lihet hiri në një tenxhere? Unë kam një oborr spanjol 40 m2 dhe nuk dua të kem probleme me rrënjët.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cintia.

   Le të shohim, sepse mund të bëhet, është e mundur, por nuk është ideale. Dhe gjithsesi duhet ta krasitësh për ta mbajtur si pemë, në fund të dimrit. Ju gjithashtu duhet të ndryshoni tenxheren herë pas here, në mënyrë që të rritet.

   Përshëndetje.