Mishka në bimë: ilaçi më efektiv dhe natyral në shtëpi

Mushkonjat në bimë, ilaçi më efektiv dhe natyral në shtëpi

Të kesh bimë të brendshme ose të jashtme është një gjë e bukur. Sepse ju mund të shijoni një pjesë të natyrës në kopshtin tuaj ose në shtëpi. Problemi janë mushkonjat e bezdisshme që dalin shpesh, sidomos në pranverë dhe verë. por edhe në dimër në ambiente të mbyllura. Po për një ilaç shtëpiak për mushkonjat në bimë?

Nëse dëshironi t'i largoni ato dhe t'i parandaloni që të shfaqen përsëri, mbani parasysh mjetet juridike të ndryshme që mund të aplikoni për t'i mbajtur ato larg. Dhe, duke qenë se ato janë gjithashtu natyrale, ato nuk do të dëmtojnë bimën tuaj. Mund edhe ta fekondoni më shumë.

Mjetet më të mira shtëpiake për mushkonjat në bimë

Ilaç shtëpiak me uthull molle

Gjetja e një ilaçi të vetëm në shtëpi për mushkonjat tek bimët nuk është e lehtë pasi në çdo bimë dhe në varësi të mushkonjave, ato do të veprojnë në një mënyrë ose në një tjetër. Kjo është arsyeja pse ne nuk mund t'ju japim vetëm një.

Në varësi të bimës, nevojave dhe karakteristikave të saj dhe "murtajës" së mushkonjave që keni, Disa mjete juridike do të jenë më efektive se të tjerat.. Prandaj, këtu po ju lëmë disa prej tyre.

Uthull musht

Fillojmë me një ilaç që zakonisht është efektiv, por jo pikërisht për të eliminuar mushkonjat (si dhe mizat, mushkonjat...), por për t'i tërhequr ato.

Qëllimi është që të gjitha të futen në një enë që do ta keni mbushur më parë me uthull mushti. Ju duhet të përpiqeni ta bëni atë enë të lehtë për t'u futur, por jo e lehtë për t'u dalë.

Në këtë mënyrë, insektet do të tundohen të afrohen nga era, por në fund do të ngecin.

Nëse nuk dini si ta ndërtoni këtë enë Mund të kërkoni në YouTube për disa video të kurthit të grerëzave. dhe do të shihni se çfarë nënkuptojmë.

Pjatalarëse

Një tjetër ilaç shtëpiak për mushkonjat e bimëve përfshin përdorimin e sapunit të enëve. Merrni një lugë gjelle sapun të lëngshëm dhe përzieni me ujë. Sigurisht, shumë ujë.

Qëllimi është të përdoret ai lëng për të ujitur bimët. sepse duke u kombinuar me sapunin, mushkonjat nuk e durojnë erën dhe përfundimisht do të largohen.

Dhe nëse po pyesni veten, ne ju themi: nuk i dëmton bimët.

Sigurisht, bëni kujdes me sasinë e sapunit që shtoni, sepse nëse shkoni shumë larg, atëherë mund të dëmtoni bimët. Përveç kësaj, Ju rekomandojmë ta aplikoni gjatë natës, në mënyrë që uji të përthithet dhe gjatë ditës të mos e ndikojë nxehtësia apo dielli.

limon

Një tjetër nga ilaçet që mund të përdorni, në këtë rast duke e vendosur pranë tenxhereve, apo edhe në bazë, është limoni.

Nëse vendosni një limon të prerë ose të prerë në tenxhere, aroma e tyre do t'i bëjë mizat të shkojnë diku tjetër.

Po, nëse keni mundësinë të merrni limon të sapo vjelur nga një pemë limoni natyral, shumë më mirë, sepse është vërtetuar se ata limon lëshojnë një erë shumë më të fortë limoni dhe është era e vërtetë (limonët e ruajtur zakonisht nuk arrijnë atë nivel).

Infuzion kanelle

eliminoni dëmtuesit në kopsht

Një tjetër ilaç shtëpiak për mushkonjat e bimëve që mund të provoni është infuzioni i kanellës.

Në këtë rast ju duhet vetëm të zieni një litër ujë me një ose dy shkopinj kanelle. Lëreni të ftohet dhe kaloni në gota të vogla që do t'i vendosni pranë tenxhereve. Mund të lini edhe një copë kanellë në çdo gotë për ta notuar.

Problemi i vetëm është se aroma nuk zgjat përgjithmonë; Pas dy ditësh, maksimumi tre, do të duhet ta hiqni dhe ta ndërroni me një tjetër.

citronella dhe karafil

Nëse keni mundësi, përzieni në një enë pak citronellë dhe karafil. Era është aq e fortë për mushkonjat saqë ato përfundojnë duke u zhdukur brenda disa orësh.

Një tjetër mundësi që mund të provoni është të vendosni vazo me citronella midis bimëve që keni dhe të vendosni disa gozhda në bazën e të gjitha vazove. Kjo nuk do t'i dëmtojë bimët dhe do të mbajë larg mushkonjat, mizat, mushkonjat dhe të tilla.

Toka diatomatike

Nëse murtaja e mushkonjave është e bollshme, qoftë sepse vazoja juaj është e madhe, sepse keni shumë bimë ose për ndonjë arsye tjetër, një ilaç, jo më në shtëpi, është toka diatomike.

Kjo është efektive për çdo lloj problemi në bimë, edhe pse duhet hedhur gjithmonë rreth kërcellit, por pa e prekur dhe pa e kaluar mbi të sepse është po aq e keqe nëse shtoni shumë dhe.

Vaj neem

Në më shumë se një rast kemi përmendur vajin e neem si një përbërës të përshtatshëm për trajtimin e dëmtuesve. Dhe në këtë rast me mushkonjat është më efektive. Por do të shërbejë gjithashtu si mbrojtje kundër dëmtuesve të tjerë.

Ne ju rekomandojmë që ta holloni në ujë dhe ta spërkatni në gjethe, kërcell dhe tokë. Por bëjeni gjithmonë natën në mënyrë që, kur të vijë dita, gjithçka të thahet dhe gjethet të mos digjen nga rrezet e diellit.

Sapun kaliumi

Sapuni i kaliumit në ujin e ujitjes, dhe i spërkatur, është shumë efektiv. Në rastin e parë do të veprojë mbi larvat që mund të jenë në tokë dhe duke e spërkatur do të kujdeset për mushkonjat e rritura që fluturojnë rreth tenxhere.

Mund ta kombinoni edhe me vaj neem dhe të krijoni një insekticid edhe më efektiv të bërë në shtëpi.

Por, siç ju kemi thënë më parë, aplikojeni gjatë natës.

Verë

Ilaç i verës së kuqe për dëmtuesit e bimëve

Më në fund, një ilaç shtëpiak për mushkonjat e bimëve më shumë. Në këtë rast është verë, nëse është e mundur e kuqe. Bëhet fjalë për vendosjen e një gote ose një gote me pak verë pranë tenxhereve në mënyrë që aroma që lëshon të largojë mushkonjat.

Është e vërtetë që do t'ju duhet ta ndryshoni, por zakonisht është mjaft efektiv dhe mund ta përdorni edhe në grupe bimësh për të vrarë më shpejt mushkonjat.

Siç mund ta shihni, nuk ka vetëm një ilaç shtëpiak për mushkonjat në bimë. Ju keni shumë për të aplikuar dhe për të parë nëse ato janë pak a shumë efektive në rastin tuaj. Rekomandimi ynë është që të provoni disa dhe të shihni rezultatet. Në këtë mënyrë ju do të dini se cila funksionon më mirë për ju në çdo bimë. A keni ndonjë ilaç tjetër që bëni për mushkonjat?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.