Krizantemat, karakteristikat dhe kujdesi

Krizantemë

L krizantemë Ato përbëjnë një gjini bimore brenda së cilës ka rreth 30 lloje të ndryshme, me origjinë nga rajonet e Azisë dhe Evropës. Falë luleve të tyre të mrekullueshme, këto bimë janë bërë të njohura në mbarë botën.

Janë një alternativë e mirë për të mbjellë në kopsht, për të futur në vazo për të dekoruar ballkonin në shtëpi, madje japin rezultate të mira edhe si bimë të brendshme. Prandaj, ia vlen të dini më shumë rreth tyre.

Origjina dhe habitati natyror i krizantemave

Nga vijnë krizantemat?

Shumica e llojeve të krizantemave Ne e dimë se ata kanë origjinën nga Kina dhe Japonia, ku janë kultivuar dhe vlerësuar prej shekujsh për bukurinë e tyre të madhe. Në fakt, kjo bimë është përzgjedhur dhe përmirësuar me kalimin e viteve, duke krijuar një larmi të gjerë formash, përmasash dhe ngjyrash, por pa humbur në asnjë rast thelbin që e bën atë unike.

Në habitatin e tij natyror, Krizantema rritet në tokë të drenazhuar mirë dhe në zonat ku merr një sasi të moderuar të diellit.

Sot, krizantemë Ata janë rritur në të gjitha anët e botës, duke qenë një nga lulet më të njohura në industrinë e florikulturës.

Pasi është një bimë lehtësisht e adaptueshme dhe të cilat i gjejmë një larmi të madhe specieshËshtë një opsion i mirë për dekorimin e kopshteve dhe hapësirave të brendshme.

Karakteristikat e krizantemave

Cilësitë e krizantemave.

Ne kemi përmendur tashmë se ka shumë varietete brenda familjes së krizantemës, por të gjitha ato kanë disa karakteristika të përbashkëta që na lejojnë të kuptojmë se po shohim një krizantemë.

Kushtojini vëmendje këtyre pyetjeve:

 • Lartësia Mund të ndryshojë mjaft në varësi të varietetit në fjalë. Disa bimë kanë vetëm disa centimetra, ndërsa të tjerat mund të kalojnë një metër në gjatësi. Ka edhe varietete më kompakte që janë ideale për t'u rritur në tenxhere, ndërsa të tjerët kanë më shumë rritje me gjethe dhe japin rezultate më të mira në kopshte.
 • Fletë Gjethet e krizantemave janë lehtësisht të identifikueshme falë pamjes së tyre jeshile të errët me lobe ose me dhëmbë. Sidoqoftë, forma dhe ngjyra mund të ndryshojnë pak në varësi të specieve dhe shumëllojshmërisë së krizantemës që po vëzhgojmë.
 • Lule. Lulet janë tipari më dallues i krizantemës. Ato mund të jenë të thjeshta, të dyfishta ose me një formë të veçantë pomponi. Dhe ka madhësi dhe ngjyra të ndryshme që shihni.nga ato më klasiket si e bardha apo roza në vjollcë dhe bronz. Ka edhe varietete dyngjyrësh, të cilat kanë një qendër më të errët që prodhon një kontrast interesant me petalet e jashtme.
 • Rrjedhin. Kërcelli i kësaj bime mund të degëzohet në disa varietete. Ka edhe lloje që kanë kërcell më të gjatë dhe më të fortë se të zakonshëm, që janë ato që Ato përdoren për të futur lulen e krizantemës në buqeta dhe aranzhime me lule.
 • Pasuria. Kjo bimë karakterizohet nga një sistem rrënjor fijor që shtrihet në tokë për të siguruar mbështetje të mirë dhe thithur lëndë ushqyese.
 • Tekstura. Disa varietete dallohen për gjethet e tyre të buta dhe delikate, ndërsa të tjerat kanë gjethe më të trasha dhe më të vrazhda.

Lulëzimi i krizantemës

Siç e kemi theksuar më parë,Ngjyrat e krizantemave mund të jenë shumë të ndryshme. dhe bëhen mjaft origjinale. Përveç kësaj, ka disa pyetje të rëndësishme në lidhje me lulëzimin e saj që duhet të merrni parasysh.

Sezoni i lulëzimit

Në shumicën e llojeve të krizantemës, ajo ndodh midis fundit të verës dhe vjeshtës, kur ditët fillojnë të shkurtohen. Sepse është pikërisht kjo ulje në orët e ditës që merr bima që stimulon lulëzimin e saj.

Kohëzgjatja e lulëzimit

Ndryshe nga bimët e tjera që humbasin lulet e tyre shpejt, krizantemat ruajnë lulëzimin për disa javë. DHE Ata e bëjnë atë në një kohë kur bimët e tjera nuk lulëzojnë më, Kjo është një nga arsyet pse këto bimë vlerësohen kaq shumë në fushën e kopshtarisë.

Kujdes gjatë dhe pas lulëzimit

Ndërsa bima është në lulëzim, duhet të përpiqemi ta ujitim rregullisht, aplikoni plehërim të moderuar dhe hiqni lulet e vyshkura për të promovuar shfaqjen e luleve të reja.

Lule të ngordhura, bimë hyn në fazën e latencës ose periudhës së pushimit. Në këtë kohë ne mund ta krasitim dhe t'i japim formë, në mënyrë që të bëhet e fortë dhe e shëndetshme kur të vijë pranvera.

Kujdesi për krizantemë

Krizantemat janë bimë mjaft rezistente dhe të adaptueshme. Por për të mund të shijojë bukurinë e lulëzimit të saj me gjithë shkëlqimin e tyre, këshillohet t'u jepet një kujdes bazë.

Kushtet e ndriçimit

Krizantemat kanë nevojë për një sasi të mirë të dritës së diellit çdo ditë që të rriten dhe të lulëzojnë siç duhet. Vendndodhja perfekte për këtë bimë është ajo ku merr rreth gjashtë orë dritë të ndritshme çdo ditë, por në mënyrë indirekte.

Nëse jetoni në një zonë me verë shumë të nxehtë, këshillohet që krizantema të marrë hije gjatë orëve më të nxehta të ditës. Kjo do të parandalojë djegien e gjetheve të saj.

Medium mbjellës

Më e mira për këtë bimë është një substrat i drenazhuar mirë dhe i pasur me lëndë organike. Për sa i përket pH, megjithëse përshtatet mirë me toka të ndryshme, Preferohet që rrënjët të jenë në tokë që është pak acid në neutral.

Lotim i krizantemëve

si të ujisni një krizantemë.

Kjo bimë i pëlqen lagështia, por pa teprime. Është e rëndësishme që nënshtresa të jetë uniformisht e lagësht, por në asnjë rast të mos ngopet me ujë. Ujitje Duhet të kryhet kur shtresa e sipërme e nënshtresës Është e thatë në prekje.

Gjëja ideale është të ujitet bima në bazën e saj, duke mos lejuar që gjethet të lagen, në mënyrë që të mos shfaqen kërpudhat.

fekondim

Gjatë sezonit të rritjes, e cila ndodh midis pranverës dhe verës, Mund të aplikohet një pleh i ekuilibruar. Me përfundimin e verës, rekomandohet të zvogëlohet fekondimi.

Krasitja e bimëve

Siç thamë edhe më parë, gjatë lulëzimit mund të eliminojmë lulet e thara stimulojnë prodhimin e më shumë luleve.

Në fund të lulëzimit, ose në fillim të sezonit të rritjes, Ne mund të krasitim majat e lastarëve për të nxitur rritjen më kompakte.

Me këto kujdes të thjeshtë, ju do t'i bëni krizantemat tuaja të duken bukur. A guxoni të bëni testin dhe të na tregoni rezultatet?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.